Domů     Objevy
Balená voda obsahuje 100krát více částic plastu než se očekávalo!
Zdroj: Freepik

Mikroplasty se pomalu stávají jedním z hlavních nepřátel člověka. Až dosud se předpokládalo, že k „zamoření“ lidského organismu dochází zejména vdechnutím nebo popíjením kohoutkové vody. Nyní se však ukázalo, že ani ta balená není zcela „bez poskvrnky.“.

Průměrný litr balené vody by měl totiž podle nejnovější americké studie obsahovat kolem 240 tisíc detekovatelných plastových úlomků.

Pouhým zrakem neviditelné kousky plastů (známé také jako nanoplasty), se výzkumníkům podařilo odhalit sondováním vzorků pomocí laserů. Ty byly dopředu vyladěny tak, aby přiměly jejich specifické molekuly rezonovat.

Výsledky výzkumu byly následně otištěny v odborném žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences ve druhém lednovém týdnu.

Víc nano než mikro

Do epicentra pozornosti odborníků z Columbia University v New Yorku a Rutgers University v New Jersey se dostaly především tři běžné, a předem nespecifikované, značky balené vody. Po jejich důkladném prozkoumání dospěli experti k závěru, že se množství částic (ať už mikro či nanoplastů) pohybuje od 110 tisíc do 400 tisíc na litr.

V průměru tedy hodnoty činily kolem 240 tisíc. Zároveň se podařilo zjistit, že balená voda obsahuje 10krát až 100krát více nanoplastů než mikroplastů.

Plán do budoucna

„Zdá se, že velká část plastu pochází ze samotné láhve,“ okomentoval objev hlavní autor studie Naixin Qian, fyzikální chemik působící na Columbia University.

Se svými kolegy však stále nedokáže odpovědět na otázku, zda jsou tyto kousíčky plastů skutečně škodlivé pro lidské zdraví. Ve výzkumu proto hodlají zástupci obou univerzit pokračovat i v následujících letech.

reklama
Související články
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
Prach v okolí center galaxií významně ovlivňuje měření jejich vzdáleností ve vesmíru. Upozornil na to tým fyziků pod vedením Michala Zajačka z Masarykovy univerzity, kteří zpracovávali ultrafialová a rentgenová data ze souboru 58 aktivních galaxií. Astrofyzici, kteří se dlouhodobě zabývají vznikem, strukturou a vývojem vesmíru, využívají explodující hvězdy, neboli supernovy, jako tzv. standardní svíčky. Standardní […]
Amelie Earthartová byla první ženou, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 se vydala na další let s cílem obletět svět kolem rovníku. Během něj zmizela nad Tichým oceánem. Tým průzkumníků se nyní domnívá, že se jim pod hladinou podařilo objevit vrak jejího letadla. První pokus o let kolem světa jí nevyšel, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz