Již v minulosti se vědcům podařilo prokázat, že u některých druhů hlodavců je samčí agresivita snížena ve chvíli, kdy jsou vystaveni slzám samic. Z odborného hlediska se jedná o tzv. sociální chemosignalizaci, nebo-li proces, který se běžně vyskytuje u zvířat..
U člověka však podle prozatímních vyjádření neexistuje, anebo prozatím není dobře pochopený. Tým izraelských vědců pod vedením Shani Agronové z Weizmannova vědeckého institutu se proto nyní tento fenomén rozhodl prověřit.
A to v rámci experimentu, ve kterém dostaly skupinky mužských dobrovolníků vcelku jednoduchý úkol – zahrát si počítačovou hru. Avšak ne jen tak ledajakou.
Agresivita za stolem
Počítačová simulace byla totiž navržena tak, aby podpořila agresivní chování. Zatímco se muži snažili vzájemně porazit, vypouštěli experti do prostoru vypouštěli různé vůně – roztok ženských slz, anebo fyziologický roztok.
Testované osoby přitom netušily, jakou esenci v dané chvíli vlastně čichají. A výsledek? Agresivní chování s cílem pomstít se pokleslo během hry o 40 %, když byly mužům nenápadně „servírovány“ slzy.
Po stopě chemických signálů
Pro dodatečné medicínské ověření této teorie byli někteří dobrovolníci navíc posláni na magnetickou rezonanci, která ukázala, že dvě oblasti mozku související s agresivitou byly více zapojeny ve chvíli, kdy došlo k vyprovokování protivníkem.
Ve stejných situacích, kdy se v prostoru vznášela vůně slz, však byla aktivace výrazně slabší. Podle autorů tato souvislost mezi slzami, mozkovou aktivitou a agresivním chováním naznačuje, že sociální chemosignalizace je významným faktorem lidské agrese.
„Zjistili jsme, že stejně jako u myší obsahují lidské slzy chemický signál, který blokuje specifickou agresi samců,“ uvedli výzkumníci.