Domů     Vesmír
Vánoční strom, červená bublina či sněhový anděl: Když vesmír naděluje astronomům dárky
Martin Janda 24.12.2023

Jsou to již dva roky, co byl do vesmíru vypuštěn Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Teleskop, na který astronomové čekali velmi dlouho, nahlédl až do míst, která byla dosud lidským očím zapovězena..

Na základě dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba zveřejnila NASA minulý měsíc snímek kupy galaxií zvané Vánoční strom, což je mrkající soubor galaxií vzdálených od Země 4,3 miliardy světelných let.

A minulý týden byl v rámci nového adventního kalendáře Bílého domu představen manželkou amerického prezidenta Jill Bidenovou také snímek Cassiopeia A (viz úvodní obrázek), pozůstatku hvězdy, která explodovala před 340 lety.

V pozadí kupy galaxií Vánoční strom (obr. 2) stálo pozorování čtrnácti hvězd, které blikají v průběhu několika dnů nebo měsíců, podobně jako světýlka na vánočním stromku. „Spatřit jednotlivou hvězdu ve vzdálené galaxii je velká událost,“ řekl astronom z Missourijské univerzity Haojing Yan, který studii vedl. „Je to téměř zázrak,“ dodal.

Není to zdaleka poprvé, co byly vzdálené hvězdy objeveny, ale dříve to byla vzácnost. Na druhou stranu, nové technické možnosti otevírají astronomům netušené možnosti. „S Webbem se to stalo rutinou,“ řekl Rogier Windhorst, astronom z Arizonské státní univerzity, který se na objevu podílel.

Pozorování je možné díky efektu gravitačního čočkování, při kterém gravitace struktur ve vesmíru zkresluje a zvětšuje světlo objektů v pozadí, čímž je zviditelňuje pro astronomy.

Na rozdíl od kupy galaxií Vánoční strom je Cassiopeia A mnohem blíže k našemu domovu. Vědci již dlouho studují tuto prudkou hvězdnou explozi a jí podobné, aby zjistili jejich roli ve vesmírné evoluci. „Pomáhají galaxiím růst,“ podotkl astrofyzik Danny Milisavljevic, který se Cassiopeiou A zabývá.

Pozůstatky supernov také vytvářejí prvky potřebné k udržení života, jako je „kyslík, který dýcháme, železo v naší krvi a vápník v našich kostech,“ dodal.

Cassiopeia A, vzdálená od Země 11 000 světelných let, byla pozorována řadou vesmírných teleskopů ve viditelném, rentgenovém a infračerveném oboru vlnových délek. Webbův nový infračervený zrak však umožňuje lepší pohled.

V dubnu NASA zveřejnila snímek pozůstatku supernovy pořízený pomocí přístroje teleskopu ve střední infračervené oblasti. Nejnovější snímek využívá Webbovu kameru pro blízkou infračervenou oblast, která zachytila plyn, prach a molekuly vyzařující při vyšších teplotách.

Růžové a oranžové struktury zahalené kouřovým materiálem na třpytivém pozadí hvězd připomínají ozdobu visící na větvi stromu.

Ale i před vypuštěním Webbova teleskopu astronomové pořizovali snímky, které souzněly s duchem Vánoc. V roce 2008 sdílela Evropská jižní observatoř snímek hvězdokupy připomínající třpytivé drobnosti zdobící vánoční stromeček.

V dolní části snímku se nachází příznačně pojmenovaná mlhovina Kužel, oblast, kde se tvoří hvězdy, vzdálená asi 2 500 světelných let od Země.

Hubbleův vesmírný teleskop NASA také rozproudil sváteční náladu. V roce 2010 byl zveřejněn červené bubliny SNR 0509-67.5 (obr. 3), která vypadala jako ozdoba vznášející se uprostřed hvězd. Tuto bublinu tvoří plyn vyvržený supernovou rychlostí milionů kilometrů za hodinu.

O rok později Hubbleův teleskop pořídil úchvatný snímek vesmírného sněhového anděla; hvězdu, kterou obklopují modrá „křídla“ horkého plynu (obr. 4). Tato oblast, která se nachází uvnitř hvězdné školky, je domovem stovek hnědých trpaslíků, objektů, které neakumulují dostatek materiálu na to, aby se zformovaly v hvězdu.

Související články
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
Když Albert Einstein formuloval Obecnou teorii relativity, řada vědeckých kapacit předpokládala, že se jedná pouze o teoretický koncept, který nebude možné potvrdit skutečným vědeckým pozorováním. Přesto celá řada experimentálních měření v posledních dvou desetiletích potvrdila platnost Einsteinových myšlenek. Velkou měrou k tomu přispěla i pozorování provedená Hubbleovým vesmírným teleskopem. Einsteinovi současníci, především Max Planc, Werner […]
V rámci programu Artemis, který má vrátit člověka na povrch Měsíce, se řeší nejen samotné přistání, ale i pozdější vybudování stálé základny přímo na měsíčním povrchu. Je možné, že základním stavebním materiálem pro její zhotovení se stane měsíční regolit přeměněný do LEGO kostiček. V rámci budoucích misí Artemis nejprve vznikne základna nazývaná Gateway na oběžné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz