Domů     Medicína
Naděje pro pacienty trpící tinnitem
Zdroj: Pixabay

V České republice trápí tinnitus neboli šelest v uších 15 až 17 % populace. Tento nepříjemný příznak není považován za nemoc. Na lidi, kteří jím trpí je tak pohlíženo jako na jedince s „normálním sluchem“. Podle nejnovější studie tomu tak ale zřejmě není!.

Jako tinnitus se odborně označuje šelest v uších, který se projevuje pískáním, zvoněním, šuměním či hučením v jednou nebo obou uších. Trpěla jím řada známých osobností, například Ludwig van Beethoven, Matin Luther King, Michelangelo či Vincent van Gogh.

Potíže se mohou vyskytovat permanentně s nastupující intenzitou či nárazově. Pacienti je zpravidla více vnímají v klidu a tichu, nejčastěji večer před usnutím.

Obtěžující pískání v uších

Nejedná se o nemoc, ale příznak vyvolaný řadou příčin, jako jsou výkyvy krevního tlaku, obtíže s krční páteří, ušní mazová zátka, poranění ucha, ateroskleróza či stres. Nejčastější příčinou je však poškození sluchu hlukem.

Rozlišuje se akutní tinnitus, který trvá několik dnů, maximálně týdnů, a chronický šelest, který trvá déle než půl roku. Akutní většinou odezní sám a pokud není spojen například s poruchou zraku či závratěmi, není nutná návštěva lékaře.

Při chronickém je třeba lékařské vyšetření v případě, že postiženého pískání v uších psychicky obtěžuje a způsobuje mu například poruchy spánku či koncentrace.

Zdroj: WikiCommons

Závěry nejnovější studie, kterou provedli odborníci z nemocnice Mass Eye and Ear v Bostonu, hovoří o tom, že lidé trpící tinnitem mají ve skutečnosti poškozená specifická vlákna ve sluchovém nervu, což není možné detekovat standardními testy sluchu.

Proto se na ně nahlíží jako na lidi s normálním sluchem. Odborníci navíc zjistili, že u osob trpících šelestem v uších jsou neurony v mozkovém kmeni aktivnější v reakci na hluk než u lidí, kteří tinnitus nikdy nezažili.

Domnívají se proto, že jemná ztráta sluchu podněcuje mozek k nadměrné kompenzaci tohoto hendikepu zvýšením aktivity neuronů zapojených do vnímání zvuků. V důsledku toho lidé slyší něco, co vypadá jako „fantomové zvuky“.

Potíže se sluchem v hlučném prostředí

Do studie zahrnuli autoři 201 lidí, kteří tinnitus nikdy neměli, 64 osob, jež jím trpí občas, a 29 účastníků, kteří mají chronický tinnitus. Všechny vyšetřili pomocí audiogramu, na základě čehož bylo určeno, že mají normální sluch.

Když však odborníci umístili účastníkům do uší elektrody a měřili elektrickou aktivitu sluchového nervu a mozkového kmene v reakci na cvakání, zjistili, že lidé s tinnitem mají poškození specifického typu vlákna, které reaguje na hlasitější zvuky.

Stéphane Maison, klinický ředitel kliniky pro tinnitus v nemocnici Mass Eye and Ear v Bostonu, k tomu řekl: „To může vysvětlovat tak zvanou ‚skrytou ztrátu sluchu‘, kdy je u lidí hodnoceno, že mají normální sluch, přestože mají potíže se slyšením v hlučném prostředí.“ Na základě těchto zjištění věří, že by tinnitus mohl být v budoucnu léčitelný opravami poškozených vláken sluchového nervu.

Do té doby doporučuje Zdeněk Čada, ORL specialista, přehlušit obtěžující, dlouhotrvající tinnitus například poslechem hudby.

Související články
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz