Domů     Historie
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Zdroj: Smithsonian Institute

Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů? Zdá se, že věda už má jasno….

Dopad asteroidu Chicxulub o velikosti 10 až 15 kilometrů do oblasti současného Mexického zálivu před 66 miliony lety je považován za jednu z hlavních příčin hromadného vymírání druhů na konci křídy, při kterém zahynulo asi 75 % tehdejších živočichů včetně neptačích dinosaurů, ptakoještěrů a velkých mořských plazů.

Vyvolal totiž celou škálu následných dějů, které ztěžovaly život na Zemi. Podle nedávného výzkumu, jehož závěry byly zveřejněny v odborném časopise Nature Geoscience, však jeden důsledek převážil nad ostatními.

Sutiny vyvržené při dopadu se mohly dostat do zemské atmosféry, kde shořely na jemné částice bohaté na síru. Takto vzniklé teplo mohlo vyvolat rozsáhlé požáry, které do atmosféry přidaly obrovské množství sazí.

K nim se přidaly úlomky vzniklé po dopadu. Dohromady vytvořily atmosférický prach, který měl za následek, že se na Zemi dostalo jen malé množství slunečního záření, v důsledku čehož došlo k dramatickému poklesu teplot a zastavení fotosyntézy na poměrně dlouhou dobu.

Co způsobily drobné prachové částice

Odborníky z belgické Královské observatoře v Bruselu zajímalo, která z těchto složek atmosférického prachu – tedy saze, kamenné úlomky či částice bohaté na síru – měla největší podíl na vyvolané impaktní zimě.

Vědci proto znovu prozkoumali usazeniny v lokalitě Tanis v Severní Dakotě, kam bezprostředně přinesla vlna tsunami po dopadu asteroidu vyvržené sutiny. Obsahovaly mimo jiné i krystaly křemene. Nad touto vrstvou se nacházela vrstva prachu bohatá na iridium, což je kov, jenž se často nachází v okolí míst dopadu meteoritů.

Vrstva prachu, obsahující křemičitany z místa dopadu, se zde usazovala v průběhu následujících let.

Zdroj: Pixabay

Když vědci tyto vrstvy skenovali pomocí laserové difrakce, která jim umožnila odhadnout velikost prachových částic, zjistili, že jejich průměrná velikosti byla podstatně menší, než jakou předpokládala většina předchozích výzkumů.

Menší částice přitom měly zásadní vliv na to, jak dlouho se prach v atmosféře udržel i na jeho interakci se slunečním světlem. Aby ukázali, jakou roli mohly menší prachové částice sehrát při ovlivňování světového klimatu, zasadili svá zjištění do klimatického modelu.

Pokles teplot o 25 °C a zástava fotosyntézy

Nejprve model nechali dosáhnout ustáleného stavu pro rozložení kontinentů a složení atmosféry na konci křídy. V závislosti na ročním období se tedy globální teplota pohybovala mezi 15 a 19 °C. Poté do atmosféry vnesli velké množství křemičitého prachu, sazí a oxidu siřičitého.

Simulace prováděli i s každým materiálem zvlášť. Výsledky byly vskutku dramatické. V nejextrémnějším případě došlo k poklesu teplot až o 25 °C, přičemž tyto podmínky přetrvávaly po dobu nejméně pěti let, a v průběhu dvaceti let po dopadu se teploty nenavrátily k hodnotám před ním.

Každý typ materiálu zůstává v atmosféře jinak dlouho a odlišně interaguje se světlem, a to jak tím přicházejícím ze slunce, tak s infračerveným zářením, které putuje ze Země do vesmíru. Jemnější prachová zrna přitom zůstávala v atmosféře dvakrát déle než hrubý prach zkoumaný v dřívějších modelech.

Vědci také na základě modelu odhadují, že ke globálnímu zastavení fotosyntézy došlo méně něž dva týdny pod dopadu a trvalo nejméně 1,7 roku. K částečnému návratu došlo během léta na jižní polokouli, kde bylo vymírání méně závažné než na severní. Někde zůstala fotosyntéza utlumená i čtyři roky po dopadu.

Štítky:
Související články
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu života a vesmíru, případně meteorologických jevů. Zpravidla souvisely s vírou a morálkou a vystupovaly v nich bohové, hrdinové či postavy s nadlidskými schopnostmi. Ačkoliv je vnímáme spíše […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Z Afriky vyšlo hned několik migračních vln Homo sapiens, aby osídlily další kontinenty. Do Evropy se tito vydali před 50 000 lety. Narazili zde na neandertálce, se kterými se před 45 000 až 49 000 lety zkřížili. Ovšem z této vlny se vydělila malá skupina, která se později s neandertálci už nekřížila. Někteří z těchto […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
Historie Zajímavosti 27.12.2024
V 70. letech 20. století byly ve 20 metrů hluboké přírodní vápencové šachtě v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii objeveny pozůstatky 37 lidí. Po jejich prozkoumání dospěli nyní vědci k jedinému závěru, a to, že doba bronzová, ze které fosilie pocházely, byla mnohem temnějším obdobím, než jsme se domnívali. Lidé se při páchání násilí příliš […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz