Domů     Historie
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Veronika Tyrková 27.11.2023
FOTO: Unsplash

Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jejich šíření. .

Například komáři mají přirozenou tendenci vyhýbat se chladnějším oblastem, osoby žijící ve vyšších nadmořských výškách jsou tak před nimi obvykle v bezpečí. Vlivem růstu teplot během horké fáze ENSO ale dochází k přenosu chorob i mezi tuto zranitelnější část populace, která neměla šanci si vybudovat příslušnou imunitu.

Zbytky stojaté vody ve vysychajících řekách, nebo zaplavení běžně suchých oblastí jsou dalšími okolnostmi, které umožňují hmyzím přenašečům radikálně znásobit své počty. To ale neplatí jen pro hmyz.

Během tzv. „velkého El Niña“ v letech 1790–1794 vyústila velmi horká léta a mírné zimy v USA v rozšíření influenzy, která málem připravila o život i prezidenta George Washingtona (1732–1799).

Rána za ranou

Někteří badatelé jsou toho názoru, že náhlá klimatická změna asociovaná s El Niño připravila podhoubí také černé smrti, která ve 14. století zaplavila velkou část světa. Odkud přesně tato morová zpráva přišla, je zatím předmětem dohadů.

Ve hře je Indie, Čína nebo střední Asie. Jedna skupina výzkumníků poukazuje na zajímavou spojitost, která by mohla hledání přispět. Po roce 1300 se na indickém subkontinentu opakovala silná období El Niño doprovázená suchem a šířením choroby podobné moru.

K tomu byla západní Evropa mezi říjnem 1345 a červnem 1346 vydána na milost katastrofickým srážkovým úhrnům následovaným neúrodou a hladomorem, který trval až do konce roku 1347. To zanechalo evropskou populaci oslabenou a vysoce zranitelnou vůči černé smrti, která do italských přístavů přicestovala v roce 1347.

Také pozdější morové epidemie, zejména velký mor v Anglii roku 1660, se shodoval s epizodami El Niña. V nedávné době v kombinaci s moderními způsoby dopravy se mor dostal i do míst, kde byl předtím neznámý.

Během silného El Niña 1899–1900 se například s chorobou seznámilo australské Sydney. Dýmějový mor řádil na kontinentě následujících 10 let a jen díky přísným opatřením zahubil relativně malý počet osob, konkrétně 535 lidí.

Související články
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy. Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz