Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit.
Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty…
Chuť Japonska v řase z pilířů
Dnes jí sushi skoro miliarda movitějších lidí, zato dřív za ně byli vděční především chudí dělníci. Sushi v překladu znamená „kyselost“. Kdysi čínští rybáři používali rýži jako konzervant vykuchaných ryb, protože přirozeně kvasí a nasolené rybě nedovolí hnít.
Z Číny se pokrm dostal do Japonska a sushi, jak je známe dnes, pochází ze začátku 19. století. Jeho autorem byl kuchař Hanaya Yohei (1799–1858). Byla to doba prvních rychlých občerstvení. Dělníci v přístavech zjistili, že sushi je skvělý oběd při chůzi.
Žádné čekání, žádné cavyky a žádné hůlky. Drželo se mezi palcem a ukazovákem. A řasa nori se původně oškrabávala z přístavních pilířů.
Dnes sushi platí za delikátní zážitek, kterému propadl i britský tenista Andy Murray (*1987). „Jednou jsem snědl padesát kousků sushi maki a pak šel na trénink!“ Bývalá světová jednička Serena Williamsová (*1981) dokonce prohlásila: „Neznám žádného tenistu, který by to nejedl!“ .
Porce všeho zdravého
Sushi se netěší celosvětové oblibě pro nic za nic, obsahuje spoustu zdravých surovin. Třeba rýže je zdrojem karbohydrátů a proteinů. K dobrému trávení přispívá zázvor, který slouží i jako přírodní antiseptikum.
Celou řadu minerálů a vitaminů A, B1, B2, B6, C a niacinu (dobrý pro energetický metabolismus buňky) obsahuje pak řasa nori. Japonský křen wasabi stimuluje produkci slin, pomáhá k zažívání. A syrové ryby jsou plné omega-3 mastných kyselin. Hlavně pak ty tučnější typu lososa..
Fenomén poké
Ještě o „kousek“ dál na východ vznikl jiný fenomén – poké. Pokrm i výraz pochází z havajštiny a znamená „krájet na kousky“, protože na sousta připravené barevné suroviny jednoduše poskládáte do misky, přidáte bílkoviny (tuňáka, losos, restované kuře, tempeh nebo třeba tofu), sacharidy a rychlou omáčku.
Suroviny jsou někdy pestřejší než sushi, proto jsme za vzorový příklad vyváženého jídelníčku vzali avokádové poké (nebo s tuňákem) z pražského bistra Sushirrito, kde ho mistr kuchyně Jakub Karásek připravuje z rýže, avokáda (případně tuňáku), okurky, fazolek edamame, mrkve, sezamu, cherry rajčátek, řepy, zázvoru a arašídové omáčky. Co takové jídlo obsahuje v nutričním žebříčku?
surovina hmotnost v porci (g) sacharidy (g) proteiny (g)
rýže 150 117 4,5
tuňák 100 0,1 23
avokádo 80 4,8 1,6
mrkev 30 2,1 0,3
okurka 30 0,9 0,25
edamame 30 3 3,3
cherry rajčátka 30 1,2 0,27
zázvor 30 0,21 0,09
sezam 2 0,08 0,44
arašídová omáčka 25 4,28 1,27
červená řepa 20 2 0,4
výhonky z hrášku 3 0,28 0,25