Domů     Zajímavosti
Fenomén sushi a poké bowlu: Co tělo získá z jedné porce?
Jan Zelenka 23.11.2023

Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit.

Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty…

Chuť Japonska v řase z pilířů

Dnes jí sushi skoro miliarda movitějších lidí, zato dřív za ně byli vděční především chudí dělníci. Sushi v překladu znamená „kyselost“. Kdysi čínští rybáři používali rýži jako konzervant vykuchaných ryb, protože přirozeně kvasí a nasolené rybě nedovolí hnít.

Z Číny se pokrm dostal do Japonska a sushi, jak je známe dnes, pochází ze začátku 19. století. Jeho autorem byl kuchař Hanaya Yohei (1799–1858). Byla to doba prvních rychlých občerstvení. Dělníci v přístavech zjistili, že sushi je skvělý oběd při chůzi.

Žádné čekání, žádné cavyky a žádné hůlky. Drželo se mezi palcem a ukazovákem. A řasa nori se původně oškrabávala z přístavních pilířů.

Dnes sushi platí za delikátní zážitek, kterému propadl i britský tenista Andy Murray (*1987). „Jednou jsem snědl padesát kousků sushi maki a pak šel na trénink!“ Bývalá světová jednička Serena Williamsová (*1981) dokonce prohlásila: „Neznám žádného tenistu, který by to nejedl!“ .

Porce všeho zdravého

Sushi se netěší celosvětové oblibě pro nic za nic, obsahuje spoustu zdravých surovin. Třeba rýže je zdrojem karbohydrátů a proteinů. K dobrému trávení přispívá zázvor, který slouží i jako přírodní antiseptikum.

Celou řadu minerálů a vitaminů A, B1, B2, B6, C a niacinu (dobrý pro energetický metabolismus buňky) obsahuje pak řasa nori. Japonský křen wasabi stimuluje produkci slin, pomáhá k zažívání. A syrové ryby jsou plné omega-3 mastných kyselin. Hlavně pak ty tučnější typu lososa..

Sushi burrito nebo sushirito je druh japonsko-americké fusion kuchyně. Foto: Sushirrito

Fenomén poké

Ještě o „kousek“ dál na východ vznikl jiný fenomén – poké. Pokrm i výraz pochází z havajštiny a znamená „krájet na kousky“, protože na sousta připravené barevné suroviny jednoduše poskládáte do misky, přidáte bílkoviny (tuňáka, losos, restované kuře, tempeh nebo třeba tofu), sacharidy a rychlou omáčku.

Suroviny jsou někdy pestřejší než sushi, proto jsme za vzorový příklad vyváženého jídelníčku vzali avokádové poké (nebo s tuňákem) z pražského bistra Sushirrito, kde ho mistr kuchyně Jakub Karásek připravuje z rýže, avokáda (případně tuňáku), okurky, fazolek edamame, mrkve, sezamu, cherry rajčátek, řepy, zázvoru a arašídové omáčky. Co takové jídlo obsahuje v nutričním žebříčku?

surovina                hmotnost v porci (g)          sacharidy (g)          proteiny (g)

rýže                        150                                       117                          4,5

tuňák                     100                                        0,1                           23

avokádo                  80                                        4,8                          1,6

mrkev                      30                                        2,1                          0,3

okurka                     30                                        0,9                          0,25

edamame                30                                         3                             3,3

cherry rajčátka        30                                        1,2                          0,27

zázvor                     30                                        0,21                        0,09

sezam                        2                                       0,08                         0,44

arašídová omáčka   25                                       4,28                         1,27

červená řepa           20                                           2                            0,4

výhonky z hrášku   3                                        0,28                          0,25

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
Zajímavosti 1.11.2024
Dlouhodobé sezení je podle lékařů pro organismus stejně škodlivé jako kouření. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí, obezity a s ní souvisejících potíží, stejně jako bolesti bederní či krční páteře. Jedním z navrhovaných řešení byla práce ve stoje u tomu přizpůsobenému stolu. Nyní se ukazuje, že ani ta riziko onemocnění srdce nesnižuje. Příliš dlouhé sezení u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz