Domů     Medicína
Stres v dětství má negativní vliv na mozek
Zdroj: Pixabay

Úrazy hlavy nejsou v dětském věku ničím neobvyklým, zejména v důsledku pádu. Vědce ze Státní univerzity v Ohiu však zajímalo, zda stres tyto neblahé vlivy úrazu na mozek nezesiluje. Zjistili, že ano, ale došli k ještě překvapivějším závěrům, stres měl na mozek horší dopady než samotný úraz!.

Když se vědci ze Státní univerzity v Ohiu, pod vedením psycholožky Kathryn Lenzové, začali zabývat daty, týkajícími se negativních dopadů úrazů hlavy u dětí na jejich budoucí vývoj, zjistili zajímavou věc.

Dopady samotného stresu na mozek, a tím i na chování dětí v dospělosti, byly horší než důsledky samotného úrazu hlavy. Po úrazech hlavy se mohou následně objevit poruchy nálad či sociální problémy, stresové zážitky z dětství pak mohou v dospělosti zvyšovat riziko fyzických i duševních chorob, a také pravděpodobnost užívání návykových látek.

„Nevěděli jsme ale, jak se tyto dvě věci mohou vzájemně ovlivňovat,“ uvádí hlavní autorka studie Kathryn Lenzová, a dodává: „Chtěli jsme pochopit, jestli traumatická zkušenost z mládí může ovlivnit reakci na poranění mozku.

A použití zvířecího modelu nám umožnilo proniknout do mechanismů, kterými tyto dvě věci mohou ovlivňovat vývoj mozku.“ Stres u potkanů ovlivnil mnohem více genů než traumatické poškození mozku. Jedná se o silný faktor, jehož vliv na vyvíjející se mozek by proto neměl být podceňován.

Experiment na potkanech

Během experimentu rozdělili vědci skupinu novorozených potkanů na poloviny. Část potkaních mláďat byla oddělována od jejich matek na denní bází po dobu 14 dní, aby u nich vyvolali podobné stresové zážitky, které v raném dětství zažívají některé lidské děti.

Druhá část mláďat stresována nebyla. Patnáctý den, kdy jsou malí potkani vývojově srovnatelní s lidskými batolaty, dostali někteří stresovaní i někteří nestresovaní potkani v anestezii úder do hlavy. Vědci pak hodnotili dopady těchto tří stavů, tedy stresu, stresu spojeného s úderem do hlavy a samotného zranění hlavy, na mozky potkanů a porovnávali je s těmi, kteří žádném traumatu vystaveni nebyli.

Zdroj: PIxabay

Stres samotný i v kombinaci s poškozením mozku v důsledku úrazu aktivoval dráhy v excitačních a inhibičních neuronech, kterou jsou spojovány s plasticitou neboli tvárností mozku, tedy jeho schopností měnit se v průběhu života zvířete či člověka.

Stres však tyto dráhy ovlivňoval negativně. Stres i úraz pak měly vliv i na aktivaci drah souvisejících s oxytocinem, hormonem spojovaným s mateřským chováním a sociální vazbou. Stres samotný či v kombinaci s úrazem oxitocinovou dráhu aktivoval, zatímco samotné poškození mozku vlivem úrazu ji oslabovalo.

Stres v dětství mění chování v dospělosti

Autoři studie k tomu uvádějí: „To ukazuje, že vliv stresu může měnit, jak trauma ovlivňuje mozek. Oxytocin se podílí na reakci na stres a na opravě, takže to může znamenat, že by to mohl být zajímavý modulátor, kterým bychom se mohli v budoucnu zabývat.“ Pouze ti potkani, kteří v dětství zažili stres, měli v dospělosti častěji tendence vstupovat do široce otevřeného prostoru, což je obvykle místo, kde se hlodavci cítí nejvíce zranitelní vůči predátorům.

„To naznačuje, že by mohli v pozdějším věku více riskovat, což je v souladu s údaji o lidech; ty ukazují, že stres v raném věku může zvyšovat riziko určitých stavů, jako je ADHD, které se může vyznačovat rizikovým chováním nebo poruchami užívání návykových látek,“ komentují zjištění vědci.

Kathryn Lenzová k tomu doplňuje: „Tyto výsledky, které poukazují na škodlivé účinky stresu v raném věku, jsou dalším důkazem, že se vyplatí řešit dětská traumata.“.

Štítky:
reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… Krok 1: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz