Domů     Medicína
Wim Hofova metoda není zázračná
Zdroj: Pixabay

Nizozemec Wim Hof slibuje, že prostřednictvím dechových cvičení, meditací a otužování dojde ke zlepšení fyzického i psychického zdraví jedince. Vědci, kteří jeho metodu podrobili bedlivému zkoumání, ovšem nic takového nepotvrdili..

Wim Hof, známý také jako The Iceman, se věnuje extrémním sportům a proslul svojí extrémní odolností vůči chladu. Je držitelem několika Guinessových světových rekordů, z nichž některé byly ovšem později překonány.

Běžel například bos půlmaraton na sněhu a ledu, jeho tělo zvládlo více než hodinu přímého kontaktu s ledem, na Kilimandžáro vystoupal v šortkách a podobně. Tvrdí, že to dokázal jen díky unikátní metodě, kterou sám vymyslel.

Zlepšení mnoha zdravotních aspektů

Wim Hofova metoda slibuje už během deseti dnů provádění dechových cvičení, meditace a otužování zlepšení mnoha zdravotních aspektů, například snížení úrovně stresu, rychlejší regeneraci, lepší spánek i sportovní výkon, větší chladovou toleranci a silnější imunitní systém.

Wim Hof jde však ve svých slibech ještě dál, podle něj metoda uleví od příznaků CHOPN, migrény i fibromyalgie, sníží krevní tlak a zlepší fungování kardiovaskulárního systému.

Zdroj: Wiki Commons

Když však metodu prověřil vědecký tým, vedený švýcarským expertem na sport Saschou Ketelhutem z Bernské univerzity, nenašel za 15 dní žádný důležitý zdravotní parametr, k jehož zlepšení by vlivem aplikace Wim Hofovy metody došlo.

Ani jiné výzkumy, které se metodou v minulosti zabývaly, nepovažovaly její výsledky za úplně přesvědčivé. Například Tereza Petrásková Toušková, působící na Karlově univerzitě, metodu testovala na 6 českých účastnících expedice na Antarktidu.

Zázraky se nekonají

Ta určité přínosy metody pozorovala, když říká: „Výsledky ukázaly, že osmitýdenní tréninkový program významně snížil reakce na stres, což se projevilo snížením příznaků deprese. Bylo také pozorováno nesignifikantní snížení hladiny kortizolu.“ Do nového testování se zapojilo 42 osob, jednalo se o zdravé muže ve středním věku.

Polovina se jich řídila pravidly Wim Hofovy metody, druhá se otužování, meditaci a dechovým cvičením nevěnovala. Autoři studie se následně zaměřili na změnu parametrů spojených se zdravím srdce, žádné přínosy však nepozorovali.

Vědci nezpochybňují metodu jako takovou, věří, že otužování a meditace mohou skutečně zlepšovat zdraví, domnívají se však, že k tomu dochází až v delším časovém horizontu, například dvou měsíců. Vadí jim však přehnané sliby a naděje s ní spojené.

Dobře známým faktem navíc je, že Wimovo identické dvojče André má podobnou toleranci vůči chladu, přestože má odlišný životní styl a otužování se nevěnuje. To naznačuje, že mnohé, ne-li všechny Wim Hofovy schopnosti jsou spíše vrozené než získané dodržováním jeho vlastní metody.

Štítky:
reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… krok: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští do […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz