Domů     Medicína
Wim Hofova metoda není zázračná
Zdroj: Pixabay

Nizozemec Wim Hof slibuje, že prostřednictvím dechových cvičení, meditací a otužování dojde ke zlepšení fyzického i psychického zdraví jedince. Vědci, kteří jeho metodu podrobili bedlivému zkoumání, ovšem nic takového nepotvrdili..

Wim Hof, známý také jako The Iceman, se věnuje extrémním sportům a proslul svojí extrémní odolností vůči chladu. Je držitelem několika Guinessových světových rekordů, z nichž některé byly ovšem později překonány.

Běžel například bos půlmaraton na sněhu a ledu, jeho tělo zvládlo více než hodinu přímého kontaktu s ledem, na Kilimandžáro vystoupal v šortkách a podobně. Tvrdí, že to dokázal jen díky unikátní metodě, kterou sám vymyslel.

Zlepšení mnoha zdravotních aspektů

Wim Hofova metoda slibuje už během deseti dnů provádění dechových cvičení, meditace a otužování zlepšení mnoha zdravotních aspektů, například snížení úrovně stresu, rychlejší regeneraci, lepší spánek i sportovní výkon, větší chladovou toleranci a silnější imunitní systém.

Wim Hof jde však ve svých slibech ještě dál, podle něj metoda uleví od příznaků CHOPN, migrény i fibromyalgie, sníží krevní tlak a zlepší fungování kardiovaskulárního systému.

Zdroj: Wiki Commons

Když však metodu prověřil vědecký tým, vedený švýcarským expertem na sport Saschou Ketelhutem z Bernské univerzity, nenašel za 15 dní žádný důležitý zdravotní parametr, k jehož zlepšení by vlivem aplikace Wim Hofovy metody došlo.

Ani jiné výzkumy, které se metodou v minulosti zabývaly, nepovažovaly její výsledky za úplně přesvědčivé. Například Tereza Petrásková Toušková, působící na Karlově univerzitě, metodu testovala na 6 českých účastnících expedice na Antarktidu.

Zázraky se nekonají

Ta určité přínosy metody pozorovala, když říká: „Výsledky ukázaly, že osmitýdenní tréninkový program významně snížil reakce na stres, což se projevilo snížením příznaků deprese. Bylo také pozorováno nesignifikantní snížení hladiny kortizolu.“ Do nového testování se zapojilo 42 osob, jednalo se o zdravé muže ve středním věku.

Polovina se jich řídila pravidly Wim Hofovy metody, druhá se otužování, meditaci a dechovým cvičením nevěnovala. Autoři studie se následně zaměřili na změnu parametrů spojených se zdravím srdce, žádné přínosy však nepozorovali.

Vědci nezpochybňují metodu jako takovou, věří, že otužování a meditace mohou skutečně zlepšovat zdraví, domnívají se však, že k tomu dochází až v delším časovém horizontu, například dvou měsíců. Vadí jim však přehnané sliby a naděje s ní spojené.

Dobře známým faktem navíc je, že Wimovo identické dvojče André má podobnou toleranci vůči chladu, přestože má odlišný životní styl a otužování se nevěnuje. To naznačuje, že mnohé, ne-li všechny Wim Hofovy schopnosti jsou spíše vrozené než získané dodržováním jeho vlastní metody.

Štítky:
Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz