Domů     Medicína
Návrat citu po poranění míchy už není jen zbožným přáním
Zdroj: Pixabay

Když dojde k poranění míchy, přeruší se v daném místě nervová vlákna a dojde k ochrnutí a zároveň k ochabnutí svalů pod úrovní poškození, které bývá zpravidla nevratné. Nyní přináší čeští vědci svým šest let trvajícím výzkumem naději pro takto postižené pacienty….

Jako poranění míchy se označují devastující změny v míše, které dočasně či trvale poškodí její funkce, což znamená ztrátu motoriky, vnímání nebo autonomních funkcí těla. Nejčastější příčinou poškození míchy je úraz, zejména dopravní nehoda, dále pády, skoky do mělké vody, sportovní úrazy či kriminální delikty.

Dále za ním mohou stát i tumory, záněty, roztroušená skleróza, případně také infekční, vývojová či degenerativní onemocnění. U nás dochází zpravidla k 200 traumatickým a 100 dalších případům poškození míchy za rok.

Naděje na uzdravení

Při poranění míchy dojde k přerušení nervových vláken, což má za následek trvalé ochrnutí. V důsledku poškození totiž přestanou axony nervových buněk odvádět nervové signály, čímž se ztratí citlivost. Nyní se však vědcům z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd pod vedením Pavly Jandelové podařilo přijít s genovou terapií, která nastartuje oživení a růst těchto výběžků nervových vláken.

Vedoucí projektu k tomu říká: „U zvířat, která měla míšní poranění v hrudní oblasti, axony urazily vzdálenost čtyři až pět centimetrů a z celkového počtu se jich asi čtvrtina dostala do prodloužené míchy.

Potkanům se na léčené straně vrátila citlivost zadních končetin téměř na úroveň před poraněním.“.

Zdroj: Pixabay

A to není vše, vědci zapojení do projektu Neurorecon získali i nové poznatky o mezibuněčné hmotě, která byla až dosud považována za pouhou výplň mezi nervovými buňkami. Zjistili, že sehrává důležitou roli při růstu a organizaci nervového sytému.

Chemické ovlivnění této hmoty prostřednictvím léků mělo u hlodavců za následek zvýšení neuroplasticity jejich mozku, tedy zlepšení schopnosti mozku vyvíjet se, učit se a přijímat informace.

Perineurální sítě ovlivňují míchu

V dospělosti tato mezibuněčná hmota vytváří kolem nervových buněk tak zvané perineurální sítě, které ovlivňují učení a motorickou aktivitu. Již předchozí výzkumy ukázaly, že rozrušení či odstranění těchto sítí pomocí enzymů má příznivý vliv na poraněnou míchu.

Vědci se proto zaměřili na léčivo, běžně používané k léčbě problémů se žlučníkem, o němž se ví, že umí regulovat perineurální sítě. Jadelová k tomu řekla: „Z našich testů vyplývá, že když se potkanům orálně podává uvedené léčivo, rozruší to jejich perineurální sítě a následně se obnoví plasticita tkáně a zvětší se počet nových nervových vláken v okolí poškozené tkáně. Potkanům se rovněž zlepšila motorika chůze po žebříku.“.

Vědci chtějí ve vývoji genové terapie pro obnovu funkce míchy i nadále pokračovat s zaměřit se především na hledání vhodných způsobů, jak geny do buněk doručit. Zároveň hodlají zkoumat i léky ovlivňující perineurální sítě, aby bylo jasné, jaké je jejich správné dávkování a možné vedlejší účinky.

Na úspěch projektu by měl navázat výzkum vedený v Centru excelence v regenerativní medicíně za podpory Operačního programu Jana Amose Komenského. Podílet by se na něm měly další čtyři ústavy Akademie věd ČR, pět vysokých škol a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Štítky:
reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… Krok 1: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz