Domů     Medicína
Záhadné struktury hrají nenahraditelnou roli v sexuálním životě
Martin Janda 5.11.2023

Že lidský organismus máme zcela prostudovaný? Ani náhodou. Před pěti lety vědci objevili dosud neznámý orgán v podobě propojené sítě okolo žil, svalů a některých ústrojí. A teprve nyní věda přichází na kloub tajemným strukturám, které jsou umístěny v ženských i mužských pohlavních orgánech..

Jednou z hypotéz bylo, že vnímají pokles teploty, ale zvláštní nervové kapsle objevené v 50. letech 19. století v lidských pohlavních orgánech mohou hrát ve fyziologii savců mnohem zajímavější roli. Zdá se, že bez nich by byl náš sexuální život o mnohé ochuzen.

Vědci z amerického Howard Hughes Medical Institute prováděli pokusy na myších, aby zjistili roli struktur, které se nacházejí v jemnějších tělesných tkáních a jsou známé jako Krauseho tělíska. Ačkoli výsledky výzkumu ještě nebyly recenzovány, naznačují, že záhadné uspořádání nervů nemá nic společného s reakcí na chlad, ale ve skutečnosti se specializuje na přenos mechanických vibrací a „lehkých doteků“ do centrálního nervového systému.

Tyto struktury poprvé popsal v 19. století německý anatom Wilhelm Krause, když zkoumal různé tkáně v lidském těle. Nejenže je našel roztroušené po penisu a klitorisu, ale všiml si, že se skrývají i v dalších tkáních tvořených kůží a sliznicí, jako jsou rty, jazyk nebo oční spojivka.

Pozorný Krause si všiml, že nervová tělíska, která pozoroval, byla dvojího typu: jeden připomínal struktury ve tvaru pohárku a stonku v ledvinách, které obsahovaly nervy se stočenými axony (výběžek nervové buňky sloužící jako informační výstup při přenosu informace mezi neurony nebo mezi neuronem a jinými buňkami), a druhý bylo válcovitý, s jednodušším uspořádáním axonů.

Ačkoliv nebyl problém je důkladně popsat, Krause ani nikdo jiný od té doby nedokázal přijít na to, k čemu tělíska přesně slouží. Některé medicínské učebnice tvrdí, že reagují na chlad, ačkoli důkazy pro to nebyly nijak přesvědčivé.

Více článků z oblasti medicíny a zdraví naleznete v Panoramě 21, která je právě v prodeji.

Obarvením řezů genitální tkáně myších samců a samic vědci, kteří stojí za tímto nejnovějším výzkumem, zjistili, že v penisu a klitorisu se nachází podobný počet Krauseho tělísek jako u lidí.

Pomocí genetických analýz pak badatelé mohli určit, na co nervy uložené uvnitř těchto struktur reagují. Ukázalo se, že tělíska vnímají jemné dotyky a vibrace. O jejich přítomnosti pak okamžitě informují mozek.

Jinými slovy, právě tato tělíska způsobují, že při sexu má člověk příjemné pocity. Pokud jde o spekulativní roli tělíska při detekci chladu v okolním prostředí, studie nezjistila žádné známky aktivity v reakci na dramatické změny teploty.

Už jen na základě těchto výsledků se dá tvrdit, že Krausova tělíska hrají významnou roli v sexuálním uspokojování savců. Stimulace těchto struktur u spoutaných myších samců je vzrušovala. Zatímco myši geneticky upravené tak, aby jim tyto nervové svazky chyběly, nevykazovaly žádné známky vzrušení.

Související články
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
Medicína 8.11.2024
Vědcům z Kalifornské univerzity v Irvine se podařilo zjistit, že ve střevech lidí, trpících Parkinsonovou chorobou, dochází ke stejným procesům jako v jejich mozku. Ty u nich v konečném důsledku vedou k nedostatku neurotransmiteru dopaminu, který způsobuje poruchy hybnosti. Přináší to naději, že by do budoucna mohlo být možné tento proces zastavit. Parkinsonova choroba je […]
Medicína 6.11.2024
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Medicína 5.11.2024
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
Medicína 5.11.2024
Naši předchůdci trávili většinu dne pohybem. Nám se díky pokroku daří přežívat bez větší fyzické námahy. Sezením trávíme až deset hodin denně, pohyb se pak snažíme dohnat hodinou v posilovně. Naše tělo ale i celkové zdraví tím však velmi trpí. Jak by tedy měl vypadat ideální den pro zdraví? To popsali ve svém výzkumu australští […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz