Domů     Medicína
Syndrom karpálního tunelu ohrožuje většinu lidí pracující na počítači
Zdroj: DALL-E

Syndrom karpálního tunelu patří k nejčastějším nemocem z povolání. Postihuje dělníky se sbíječkami, hudebníky i zubaře. Nejrizikovější skupinou jsou ale lidé sedící u počítačů. Nepříjemné pocity a občasné brnění v zápěstí zná téměř každý z nich..

Jako karpální tunel se označuje místo v zápěstí, kudy probíhají šlachy ohýbačů prstů a mediální nerv. Tuto štěrbinu ze tří stran obklopují zápěstní kůstky a shora ji kryje příčný zápěstní vaz. Každý pohyb zápěstí a ruky však tento tunel zužuje.

Při dlouhodobém přetěžování ruky a zápěstí postupem času šlachy procházející karpálním tunelem dále do dlaně zbytní, a tím dojde k trvalému útlaku mediálního nervu, což má za následek brnění, mravenčení a slabost především palce, ukazováčku a prostředníčku. Rozvine se syndrom karpálního tunelu.

Ženy ohroženější než muži

U nás je diagnostikováno 180 až 346 případů na 100 000 obyvatel a rok, přičemž postiženy bývají především ženy, a to třikrát až čtyřikrát častěji než muži. Průměrný věk pacientů je mezi 45 a 55 lety věku, s převahou postižení u pracující populace.

Ohroženi jsou lidé, kteří zápěstí a ruce využívají k manuální činnosti, při které používají větší svalovou sílu s nižší četností pohybu, nebo naopak menší svalovou sílu s vysokou četnostní pohybu. To znamená například práci se šroubovákem či těžším nářadím, hru na strunné nástroje či práci s počítačovou klávesnicí a myší v nevhodné poloze.

Ohroženi jsou však také ti, u kterých při práci dochází k přenosu vibrací na ruce, například při práci s motorovou pilou, sbíječkou, kladivem či vrtačkou. Příčinou obtíží však může být i dlouhodobý tlak na zápěstí, zánět šlach či žil, případně vytvoření výrůstků v těchto místech, úraz nebo dislokace zápěstních kůstek.

Potíže se mohou projevit v období těhotenství či klimakteria, kdy dochází k většímu zadržování vody v těle, a tudíž tvorbě otoků. Syndrom karpálního tunelu však může být i komplikací závažnějších systémových onemocnění, jako je revmatoidní artritida či diabetes mellitus.

Zdroj: Creative Commons

Nepříjemné projevy „karpálu“

Prvotním příznakem útlaku mediálního nervu je brnění, mravenčení a slabost ruky, doprovázené bolestmi, které mohou vystřelovat až k lokti, ramennímu kloubu, do krční páteře a hlavy. Zápěstí je ztuhlé a může docházet k otokům prstů a jejich špatné koordinaci.

Oslabení jemné motoriky prstů se projeví například neschopností zapnout knoflík či sebrat drobnou minci. Obtíže se zpočátku projevují hlavně v noci, kdy bolest pacienta vzbudí ze spaní, po protřepání končetiny však dojde k úlevě.

Později už i v klidu přes den, případně při zalomení zápěstí ve statické poloze, například při držení řídítek kola nebo držení se v dopravním prostředku.

Je-li syndrom již diagnostikován, dochází ve většině případů nejprve k nastolení konzervativní léčby. Ta spočívá v podávání analgetik a protizánětlivých léků, které tlumí bolest, ale neléčí příčinu obtíží, doplněných o některou z metod fyzioterapie.

Jde o magnety, elektrostimulaci či datermii (prohřívání orgánů průchodem vysokofrekvenčního elektrického proudu), ultrazvuk či laser. Vhodná může být i akupunktura. Pokud konzervativní metody léčby nepomáhají, přichází na řadu operační přístup.

Při chirurgické léčbě operatér nařízne příčný zápěstní vaz, a tím okamžitě uvolní struktury pod ním. Pacient pocítí úlevu několik dní po zákroku, zůstane mu asi 3 cm dlouhá jizva. Samotný zákrok trvá nejvýše 30 minut a provádí se ambulantně.

Prevence je základ

Nejlepší je však vzniku syndromu karpálního tunelu předcházet, a to pravidelnými přestávkami v práci, protahováním zápěstí a úpravou nevhodných pracovních návyků. Vhodné je také využívání nejrůznějších ergonomických pomůcek, které vypodloží zápěstí tak, aby při práci nedocházelo k jeho útlaku, případně speciální ortézy a dlahy.

Při prvních obtížích mohou pomoci i studené zábaly, masáže svalů ruky, dlaně a předloktí a vyhýbání se stereotypním pohybům ruky.

Štítky:
reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz