Domů     Příroda
Pomohou nezničitelné želvušky lidem stárnout pomaleji?
Zdroj: Wiki Commons

„Být stále mlád, to bych si přál,“ zpíval Karel Gott a řada z nás s ním souzněla. Ačkoliv se mezi lety 1900 a 2020 průměrná délka lidského života více než zdvojnásobila na 73,4 let, stárnutí se lidstvu dosud zvrátit nepodařilo. Podle vědců by nám s tím mohly pomoci například superodolné želvušky….

Bezobratlé želvušky (Tardigrada), velké jen asi 1 milimetr a žijící v mechu, jsou prakticky nezničitelné. Objeveny byly na konci 18. století a hned záhy poté si biologové uvědomili, že je velice obtížné je zabít.

Dokáží totiž přežít i extrémní podmínky. V normálně vařící vodě je nebylo možné uvařit, přežily teplotu až 120 °C, některé druhy dokonce i 150 °C. Odolaly rovněž třeskutému mrazu, dospělé želvušky přežily i zchlazení na teplotu blízkou absolutní nule, tedy mínus 272,8 °C. A chlad zvládají i dlouhodobě.

Japonci ponechali dvě želvušky zmražené na teplotu mínus 20 °C po dobu dvaceti let. Po rozmrazení se vrátily k normálnímu životu, a to včetně rozmnožování.

Odhalené triky želvušek

Želvušky přežijí vystavení ultrafialovému záření, snesou nadměrnou koncentraci dusivých plynů, například vystavení methylbromidu a etanolu po dobu několika minut. Smrt jim nepřivodí ani velký tlak, až 6 hodin snášely 7,5 gigapascalů, což odpovídá tlaku 180 kilometrů pod povrchem Země.

Zvládly i velké dávky radioaktivního záření, větší než jakýkoliv jiný mnohobuněčný organismus. Proto byly vyslány do vesmíru, a to v roce 2007 v rámci mise 6/Foton-M3. Tam byly vystavené přímé radiaci, vysokým teplotám i vakuu.

Po návratu na Zemi přitom byly opět životaschopné, přijímaly potravu, rostly a množily se.

Zdroj: Wiki Commons

Během jejich druhé vesmírné mise, kdy je do kosmu vynesl roku 2011 raketoplán Endeavour, musely čelit různým hladinám ionizujícího záření. Bez ohledu na stav beztíže i kosmické záření přitom kladly samice želvušek vejce normálního tvaru, nichž se líhli zcela normální, životaschopní jedinci.

To vše přimělo vědce podrobit želvušky detailnějšímu zkoumání, aby odhalili triky, které jim pomáhají přežít i tam, kde ostatní živočichové nemají nejmenší šanci. Ukazuje se, že by tento jejich um mohl být užitečný i pro lidstvo.

Ochrana před radiací

Jednou z fint, které želvušky využívají, aby přežily, je kryptobióza. Při ní se těla želvušek zapouzdří a stanou se tak neproniknutelnou pevností. To ale stále není vše. V roce 2016 japonští vědci odhalili, že si želvušky vyvinuly unikátní protein, který chrání jejich DNA před poškozením radiací.

Díky němu se při vystavení škodlivému záření DNA nerozpadá, ale drží při sobě. Když vědci tento protein transplantovali do lidských buněk, fungoval i tam jako ochrana DNA před radiací, poškození se snížilo až o 40 %.

Rozluštění genomu želvušek pak přineslo odhalení dalších triků, které tito drobní živočichové využívají k tomu, aby čelili extrémním podmínkám. Disponují například velkým množstvím nástrojů, s jejichž pomocí si mohou opravovat poškozené části DNA. Vědci vidí řadu možností, jak by se dala tato zjištění využít u lidí.

Lepší obrana vůči radiaci by usnadnila cestu lidské posádky na Mars. Úpravami genů po vzoru želvušek by mohlo dojít ke zvýšení odolnosti nejen lidí, ale i jiných zvířat, která jsou pro člověka důležitá a jejichž přežití ohrožují důsledky globálního oteplování, spojené s vymíráním druhů.

Ani želvušky nepřežijí vše

Želvuškám se pro jejich vzhled přezdívá „vodní medvídci“, tak je roku 1773 pojmenoval německý zoolog Johann August Ephraim Goeze, který je jako první pozoroval. Jsou nesmírně odolné, přesto se dvěma vědcům z univerzity v Kentu podařilo „narazit na limity jejich životnosti“.

Vědce zajímalo, jak silné nárazy jsou tito drobní tvorečci schopní vydržet. Dvacet želvušek proto zmrazili, aby je uvedli do stavu podobného hibernaci, a poté je po dvou či třech vložili do válců s vodou.

Ty sloužily jako náplň pro munici speciální vzduchové pistole, z nichž stříleli do terčů z písku.

Zjistili, že až do rychlosti 825 m/s, což je dvojnásobek hranice rychlosti zvuku, dokázaly želvušky přežít vystřelení i následný náraz. Pokud byla tato rychlost překročena, nepřežily, byly roztrhány na kusy.

Svým experimentem chtěli vědci simulovat náraz želvušek do povrchu vesmírných těles. Náraz do asteroidu či planety by nepřežily, protože k těmto kolizím dochází za výrazně vyšší rychlosti, než jakou by ještě snesly.

Nejsou tak zřejmě schopné se šířit vesmírem, jak se některé starší teorie domnívaly.

Štítky:
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz