Domů     Vesmír
Mohou se lidé množit ve vesmíru?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem k plánovaným dlouhodobým misím na Mars, kde lidstvo dokonce hodlá založit kolonii, vyvstala před vědci otázka, zda je možné zajistit lidskou reprodukci ve vesmíru. Podle mnoha studií zřejmě půjde o záležitost složitou, nicméně, alespoň dle závěrů nejnovější studie japonských vědců, nikoliv nemožnou..

Japonským vědcům se na Mezinárodní vesmírné stanici ISS podařilo vypěstovat, při prvním experimentu svého druhu, myší embrya, která se dále normálně vyvíjela. To jim dává naději, že je možná i lidská reprodukce v podmínkách mikrogravitace.

Na experimentu se vedle odborníků z japonské vesmírné agentury JAXA podíleli také vědci z národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši. Ti na ISS vyslali zmrazená myší embrya v raném stádiu vývoje už v srpnu 2021.

Myší embrya mikrogravitaci odolala

Astronauti je na vesmírné stanici rozmrazili s pomocí speciálního zařízení a následující čtyři dny pozorovali jejich vývoj. Prohlásili: „Embrya kultivovaná v podmínkách mikrogravitace se normálně vyvinula v blastocysty.“ To jsou buňky, ze kterých se posléze vyvine plod a placenta.

Mikrogravitace tedy neměla žádný významný negativní vliv na vývoj embryí. Žádné podstatné změny jejich DNA nebyly pozorovány ani poté, co byly tyto blastocysty poslány zpátky na Zemi k prozkoumání.

Zdroj: Pixabay

Nyní je podle vědců potřeba tyto „vesmírné“ blastocysty implantovat do myší, aby se prokázalo, že se plod bude nadále normálně vyvíjet. Všechny problémy, které by s reprodukcí nejen myší, ale i člověka ve vesmíru mohly nastat, však ještě zdaleka vyřešené nejsou.

Četné výzkumy v minulosti ukázaly, že mikrogravitace má negativní vliv na kvalitu spermií, stejně jako na sekreci hormonů vaječníků u žen. Lety do vesmíru jsou navíc pro organismus stresující a mohou vést k řadě zdravotních problémů, včetně osteoporózy, svalové atrofie a oslabení imunitního systému.

Komplikované vesmírné početí i porod

Tyto faktory mohou vyvolávat větší riziko komplikací během těhotenství a porodu u žen, což by mohlo být nebezpečné pro matku i plod. Navíc zatím není jisté ani to, zda mikrogravitace nemá negativní dopad na pozdější vývoj embrya.

Při jednom z experimentů bylo například zjištěno, že myši vystavené mikrogravitaci měly menší mláďata s menší hmotností než myši, které zůstaly na Zemi. Problémem by se mohl stát i požadavek na udržení stabilního prostředí pro matku a dítě, což zahrnuje regulaci teploty, osvětlení, atmosférického tlaku či složení atmosféry.

Klade totiž vysoké nároky na zdroje potravy, vody a kyslíku. Vyžadovalo by to rovněž vývoj nových typů zdravotnických nástrojů a postupů v podmínkách mikrogravitace.

Problematickým by pak mohl být i samotný sexuální styk ve vesmíru. Někteří astronauti totiž hlásí sníženou sexuální touhu a problémy s erekcí a orgasmem během pobytu na ISS, a to v důsledku vlivu mikrogravitace na krevní oběh a hormonální rovnováhu.

Dalším úskalím je problém s hygienou, neboť na kosmické lodi je omezený prostor i limitované možnosti využívání vody, což může sexuální aktivity ztěžovat a zvyšovat riziko infekcí. Odhlédnout se nesmí ani od psychiky astronautů, která může při početí hrát klíčovou roli.

Dlouhé a náročné lety do vesmíru přitom často vedou k emočnímu stresu astronautů. Uvidíme tak, jaké nadějné zprávy přinesou další výzkumy na tomto poli.

Štítky:
Související články
Více než 100 let víme, že se galaxie v Andromedě řítí k Mléčné dráze. Posledních 10 let málokdo pochyboval o tom, že jejich střet bude nevyhnutelný – o podobné galaktické kolize ostatně ve vesmíru není nouze. Jak ale ukazuje nová studie, může existovat stejně velká šance, že se obě galaxie šťastně minou. Pokud se vám příště bude […]
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vědci objevili dosud nejvzdálenější galaxii podobnou Mléčné dráze. Disková galaxie přezdívaná REBELS-25 ukrývá struktury jako současné galaxie, přitom se na ni díváme v podobě, kterou měla pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. To je překvapivé, protože podle našich současných znalostí o vzniku galaxií jsou rané galaxie na pohled chaotičtější. Galaxie, které vidíme dnes, urazily […]
Jednou z překážek obyvatelnosti Marsu je příliš nízká teplota jeho povrchu. Většina dosavadních plánů na její zvýšení zahrnovala přepravu obrovského množství různého materiálu ze Země, což by bylo velmi nákladné. Nyní však vědci přišli s mnohem levnější variantou, která by využívala marsovský prach… Mars je pro lidstvo zatím neobyvatelný. Předpokládá se, že se před miliardami […]
Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už od počátku svých prvních letů do kosmu. K tomu jim pomáhají nejrůznější, někdy i dost šokující, experimenty. Díky tomu dnes víme, jak působí mikrogravitace na lidské tělo či na tekutiny. Všechny tyto poznatky posouvají naše znalosti o vesmírném prostředí, které chce člověk do budoucna obývat dlouhodobě, stejně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz