Domů     Vesmír
Mohou se lidé množit ve vesmíru?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem k plánovaným dlouhodobým misím na Mars, kde lidstvo dokonce hodlá založit kolonii, vyvstala před vědci otázka, zda je možné zajistit lidskou reprodukci ve vesmíru. Podle mnoha studií zřejmě půjde o záležitost složitou, nicméně, alespoň dle závěrů nejnovější studie japonských vědců, nikoliv nemožnou..

Japonským vědcům se na Mezinárodní vesmírné stanici ISS podařilo vypěstovat, při prvním experimentu svého druhu, myší embrya, která se dále normálně vyvíjela. To jim dává naději, že je možná i lidská reprodukce v podmínkách mikrogravitace.

Na experimentu se vedle odborníků z japonské vesmírné agentury JAXA podíleli také vědci z národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši. Ti na ISS vyslali zmrazená myší embrya v raném stádiu vývoje už v srpnu 2021.

Myší embrya mikrogravitaci odolala

Astronauti je na vesmírné stanici rozmrazili s pomocí speciálního zařízení a následující čtyři dny pozorovali jejich vývoj. Prohlásili: „Embrya kultivovaná v podmínkách mikrogravitace se normálně vyvinula v blastocysty.“ To jsou buňky, ze kterých se posléze vyvine plod a placenta.

Mikrogravitace tedy neměla žádný významný negativní vliv na vývoj embryí. Žádné podstatné změny jejich DNA nebyly pozorovány ani poté, co byly tyto blastocysty poslány zpátky na Zemi k prozkoumání.

Zdroj: Pixabay

Nyní je podle vědců potřeba tyto „vesmírné“ blastocysty implantovat do myší, aby se prokázalo, že se plod bude nadále normálně vyvíjet. Všechny problémy, které by s reprodukcí nejen myší, ale i člověka ve vesmíru mohly nastat, však ještě zdaleka vyřešené nejsou.

Četné výzkumy v minulosti ukázaly, že mikrogravitace má negativní vliv na kvalitu spermií, stejně jako na sekreci hormonů vaječníků u žen. Lety do vesmíru jsou navíc pro organismus stresující a mohou vést k řadě zdravotních problémů, včetně osteoporózy, svalové atrofie a oslabení imunitního systému.

Komplikované vesmírné početí i porod

Tyto faktory mohou vyvolávat větší riziko komplikací během těhotenství a porodu u žen, což by mohlo být nebezpečné pro matku i plod. Navíc zatím není jisté ani to, zda mikrogravitace nemá negativní dopad na pozdější vývoj embrya.

Při jednom z experimentů bylo například zjištěno, že myši vystavené mikrogravitaci měly menší mláďata s menší hmotností než myši, které zůstaly na Zemi. Problémem by se mohl stát i požadavek na udržení stabilního prostředí pro matku a dítě, což zahrnuje regulaci teploty, osvětlení, atmosférického tlaku či složení atmosféry.

Klade totiž vysoké nároky na zdroje potravy, vody a kyslíku. Vyžadovalo by to rovněž vývoj nových typů zdravotnických nástrojů a postupů v podmínkách mikrogravitace.

Problematickým by pak mohl být i samotný sexuální styk ve vesmíru. Někteří astronauti totiž hlásí sníženou sexuální touhu a problémy s erekcí a orgasmem během pobytu na ISS, a to v důsledku vlivu mikrogravitace na krevní oběh a hormonální rovnováhu.

Dalším úskalím je problém s hygienou, neboť na kosmické lodi je omezený prostor i limitované možnosti využívání vody, což může sexuální aktivity ztěžovat a zvyšovat riziko infekcí. Odhlédnout se nesmí ani od psychiky astronautů, která může při početí hrát klíčovou roli.

Dlouhé a náročné lety do vesmíru přitom často vedou k emočnímu stresu astronautů. Uvidíme tak, jaké nadějné zprávy přinesou další výzkumy na tomto poli.

Štítky:
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz