Domů     Medicína
Virus oparu jako naděje pro léčbu rakoviny mozku
Zdroj: Creative Commons by MedTriX

Nádor na mozku patří k nejobávanějším onemocněním. Nejen, že se špatně léčí, ale často se navíc vyskytuje v místech, ve kterých jsou uchovávány vzpomínky či která ovlivňují chování a osobnost člověka.

Když je nemoc změní, ničí to nejen daného člověka, ale i jeho nejbližší. Nyní přichází vědci s nadějnou léčbou..

Vzhledem k tomu, že rakovina mozku roste v uzavřeném prostoru lebky, liší se svými projevy od jiných nádorů. Dokonce i benigní nádor však může být pro postiženého smrtelný, protože zvyšuje nitrolební tlak.

Agresivní léčba může zničit nádor, ale často u toho poškodí i okolí tkáň, tedy samotný mozek, slabší léčba má zase problém proniknout tak zvanou hematoencefalickou bariérou, která mozek chrání. Vědci a lékaři se proto řadu let snaží přijít s přesnými a dokonale cílenými léky, které by uměly vyhledat a zničit jen rakovinné buňky.

Experimentální léčba virem oparu

Nyní se zdá, že se jim to podařilo. Přišli s experimentální genovou terapií, která již úspěšně prošla první fází klinického testování na lidech. Vědci při ní využili geneticky upravený herpes virus, který v mozku vyvolává imunitní reakci schopnou napadat a cíleně ničit nádory.

Virus herpes simplex je přitom dobře známý, způsobuje běžné opary. Jedná se o první objevený lidský herpes virus. Slovo herpes je odvozeno z řeckého slova, které znamená plížit se.

Zdroj: John Hopkins University

Když ho však vědci geneticky upravili, byl najednou schopen pomoci lidskému imunitnímu systému v boji s glioblastomem, což je nejzhoubnější primární nádor mozku. U nás jej lékaři diagnostikují zhruba 300 pacientům ročně.

Obvykle přichází z plného zdraví. Pacient si téměř ze dne na den začne stěžovat na silné bolesti hlavy. Většina pacientů trpí poruchami řeči a hybností dolních končetin. U některých se onemocnění projeví epileptickými záchvaty a celkovým psychickým zpomalením.

Prodloužení délky života

Průměrná délka přežití se u pacientů s glioblastomem pohybuje kolem osmi měsíců. Nyní však lékaři vyzkoušeli přípravek na bázi upraveného herpes viru na 41 lidech, kteří trpěli nádory mozku a míchy. U 32 z nich šlo přitom o návrat rakovinného bujení po předchozí léčbě, takže proti ní měli nějaké protilátky.

Většina z nich léčbu upraveným virem s názvem CAN-3110 snášela dobře, u dvou došlo k rozvoji záchvatů.

Podání léků vyvolalo u nemocných vybuzení jejich vlastní imunity, která tak dokázala lépe bojovat s rakovinnými buňkami. Průměrná délka přežití se u nich zvýšila z 8 na 14 měsíců. Podle lékařů je největším trumfem této léčby fakt, že do těla nepřináší žádné agresivní chemikálie, pouze skrze herpes virus mobilizuje, posiluje a zpřesňuje vlastní obranyschopnost těla.

Přípravek zatím není možné používat v klinické léčbě, jeho slibné výsledky však přinesly další granty jeho autorům, díky kterým bude možné v jeho vývoji dále pokračovat, zejména optimalizovat jeho podávané množství tak, aby se zmírnily vedlejší účinky a došlo k dalšímu prodloužení života nemocných.

Štítky:
Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz