Domů     Zajímavosti
V dávných dobách měla Venuše vlastnost, která ji mohla učinit přívětivější pro život
Martin Janda 28.10.2023

Přibližuje-li se nějaké těleso ve Sluneční soustavě lidské představě pekla, tak je to Jupiterův měsíc Io a planeta Venuše. Průměrné teploty na Venuši se pohybují kolem 460 °C, tlak je zde stokrát vyšší než na Zemi a do toho zdejší atmosférou putují mračna kyseliny sírové. Ovšem, tváře a vlastnosti planet se časem mění..

Studie publikovaná v časopise Nature Astronomy dochází k závěru, že Venuše v během svých dětských let mohla mít klíčovou vlastnost podobnou Zemi: deskovou tektoniku, tedy neustálé přetváření kusů vnější kůry planety.

„Jedním z poznatků této studie je, že obě planety měly velmi pravděpodobně deskovou tektoniku,“ řekl planetární vědec z Lunar and Planetary Institute v Houstonu Matthew B. Weller, který výzkum vedl. Závěry studie tedy naznačují, že Venuše mohla být v jiných ohledech mnohem podobnější Zemi.

Geochemické reakce deskové tektoniky mohly pohřbít velkou část oxidu uhličitého, kvůli kterému je dnes Venuše tak pekelná.

To přispívá k myšlence, že před několika miliardami let mohla být Venuše místem, kde se mohlo dařit životu. „To je velmi pravděpodobný scénář,“ uvedl Weller. „Naznačuje to, že Venuše by jistě byla chladnější a pak by zde bylo více tekuté vody.“.

Zásadní roli ve výzkumu hrál dusík. Ten při vzniku kamenných planet, jako jsou Země a Venuše, je vázán v minerálech. Při sopečných erupcích se však minerály roztaví, chemické vazby se přeruší a dusík může uniknout do atmosféry, kde obvykle zůstává.

„Dusík se tak stává diagnostickým nástrojem pro pochopení tektonické historie planety,“ podotkl Weller. Poté vědci vytvořili počítačové simulace zkoumající dva typy tektonických modelů. Jedním z nich byl takzvaný stagnující poklop, který popisuje světy jako Mars a Měsíc, kde vnější kůru tvoří pevná slupka, která se nepohybuje.

Většina plynů zůstává uvězněna pod pokličkou vnější kůry. Druhým modelem byla desková tektonika. Na Zemi se asi 80 % vulkanismu odehrává podél středooceánských hřbetů, kde se střetávají tektonické desky a vyvěrá magma.

Tím se do atmosféry uvolňuje mnohem více plynu. Pokud by Venuše měla vždy stagnující kůru, jak se zdá, že je tomu nyní, simulace ukázaly, že by v ní bylo méně dusíku, než je dnes pozorováno; dusík tvoří 3,5 % Venušiny atmosféry.

Kosmické sondy, které k Venuši zamíří v příštích letech, by měly poskytnout nové údaje, které pomohou vyřešit tyto záhady. Sonda NASA DAVINCI, jejíž start je předběžně naplánován na rok 2029, bude pomocí padákové sondy provádět měření plynů v atmosféře, což poskytne vodítka k současnému vulkanismu.

Další očekávaná mise NASA, Veritas, provede podrobná měření gravitace planety a pořídí snímky povrchu s vysokým rozlišením. Rovněž naše Evropská vesmírná agentura plánuje vyslat svou misi s názvem EnVision, která má vědcům pomoci pochopit, proč se podmínky na Zemi a Venuši tolik liší.

Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz