Domů     Příroda
Proč jedí psi vlastní výkaly?
Zdroj: Pixabay

Majitelé psů jistě alespoň jednou zažili situaci, kdy jejich mazlíček sežral vlastní výkal, případně výkal jiného psa, kočky nebo králíka. I když jsme ze psů učinili své životní souputníky, určité činnosti, které přirozeně dělají, stále nejsme schopni akceptovat.

A požírání vlastních výkalů k nim rozhodně patří. Proč to vlastně psi dělají?.

Podle studie, publikované v roce 2018 v Journal of Veterinary Medicine and Science, v níž bylo zkoumáno 1400 psích mazlíčků a jejich vztah k pojídání vlastních exkrementů, snědlo v jejím průběhu minimálně jednou svůj výkal 23 % psů.

Celých 16 % jich pak patřilo k častým požíračům hovínek, protože se toho dopustili minimálně šestkrát za dobu trvání studie. Dobrou zprávou je, že psům konzumace vlastních výkalů nezpůsobuje žádné zdravotní problémy.

Stav zvaný koprofagie, tedy požírání vlastních výkalů, je u psů považován za přirozené chování. Není proto potřeba za ním hledat snahu o doplnění chybějících nutrientů ve stravě či o upoutání pozornosti.

Místo toho se veterináři domnívají, že koprofagie u psů pramení z jejich evolučního spojení s vlky. Vlčí matky totiž požírají výkaly svých mláďat až do tří let jejich věku. Dělají to proto, aby je ochránily před střevními parazity.

Inspirace vlky

Veterinář Nicholas Dodman, emeritní profesor na Tufts University Cummings School of Veterinary, k tomu říká: „V čerstvém psím exkrementu ještě nejsou vajíčka nejrůznějších parazitů infekční. Kdyby je vlčí samice nechaly být, parazité by v nich vyrostli a mohli by infikovat mláďata.

Jejich pozřením tomu vlčí matky zabrání.“ A dodává: „Je větší pravděpodobnost, že mláďata přežijí, když jsou zdravá, než když jsou jejich těla zamořená parazity.“ Toto chování zřejmě psi kopírují, i když již ušli dlouhou cestu od vlčího doupěte.

Zdroj: Pixabay

Dodman zároveň vysvětluje, že i když se nám pojídání exkrementů našimi psími miláčky jeví jako nechutné, nepředstavuje pro psy, a tím pádem ani pro lidi, žádné riziko. Podle studie z roku 2018 jsou některá plemena náchylnější ke koprofagii než jiná, nejvyšší míru vykazovali shetlandští ovčáčtí psi (41 %), nejmenší pak pudli.

Podle studie, kterou provedl Dodman se svými kolegy v roce 2019 na 4 000 psech a jejíž výsledky zveřejnil v Journal of Veterinary Behaviour, má na tendenci pojídat vlastní výkaly vliv i pohlaví psů. Vědci zjistili, že vlastní hovínka jí 11 % samců, ale až 16 % fen.

Koprofagie byla také dvakrát častější u kastrovaných psů než u těch, kteří kastrováni nebyli.

Nejen vlastní, ale i kočičí

Psi však rádi jedí i výkaly jiných zvířat, například koček nebo králíků. „Dělají to, protože jim to chutná,“ vysvětluje Melissa Bainová, veterinární behavioristka z UC David Veterinary Medicine, která se podílela na studii z roku 2018. „Kočky jedí stravu s vysokým obsahem vlákniny, takže jejich stolice může být pro psy obzvláště lahodná,“ dodává Bainová.

Ta se také zabývala tím, zda přípravky, které mají koprofagii u psů zabránit, opravdu fungují. Zjistila, že se jejich účinnost pohybuje od 0 do 2 %, takže se do nich nevyplatí investovat.

Jediné, co podle ní alespoň trochu fungovalo, byly granule Hills RD nebo Purina OM, protože obsahují 14 až 16 % vlákniny, což je mnohem víc než běžné komerční granule pro psa. Výsledkem konzumace těchto granulí je stolice konzistencí se podobající lepence, kterou psy nechtějí pozřít.

Ovšem nejúčinnější metodou, jak psovi zabránit v konzumaci vlastních výkalů, je nedat mu k tomu příležitost. To znamená, sebrat psí exkrement ihned poté, co jej pes vytvoří.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz