Domů     Medicína
Nebezpečným brněním k plodnosti?
Zdroj: Freepik

Je prudce jedovatý, navíc je cítit po zkažených vejcích… I přesto má sirovodík jednu nedocenitelnou vlastnost – dokáže skvěle ochránit spermie savců před vážným poškozením.

Na výjimečnou superschopnost životně důležitého plynu, avšak se špatnou pověstí, upozornili vědci z Biomedicínského centra plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na výzkumu sulfanu v plodnosti samců spolupracovali s odborníky z Universidad de Castilla-La Mancha ve Španělsku.

Využití se meze nekladou

Úlohou sulfanu v regulaci plodnosti se přitom tento tým zabývá již několik let. Stal se proto prvním, kdo světu před pár lety odhalil jeho významnou roli u vajíček savců. I přesto že svou jedovatostí předčí i cyankali, organismy si jej v malém množství vyrábí ve svých buňkách.

A následně využívají k nejrůznějším účelům. „Z plynů, které plní v organismu důležitou roli signálních molekul, takzvaných gasotransmiterů, je už dlouho znám oxid dusnatý. Jednou z jeho hlavních úloh je regulace průtoku krve cévami.

Na významnou roli sulfanu v těle živočichů nahlíželi vědci dlouho s despektem právě proto, že je ve větších koncentracích prudce jedovatý. Dnes už ale není o zásadním významu tohoto plynu pro náš organismus nejmenších pochyb,“ prohlásil vedoucí týmu Jan Nevoral.

Efektivní štít

Podle Nevorala si varlata samců vyrábí sulfanu poměrně velká množství. Jindy nebezpečný plyn se totiž dle plzeňských kapacit váže na určitá místa bílkovin v mužské pohlavní buňce, čímž ji efektivně ochrání před poškozením.

„Spermie získávají tuto ochranu sulfanem ještě během vývoje ve varleti. Do pohlavního traktu samice už vstupují náležitě ‚obrněny‘ atomy síry na všech citlivých místech,“ vysvětlila celý mechanismus členka Nevoralova týmu, Hedvika Řimnáčová.

Problém jménem radikály

Než totiž spermie vůbec získá šanci k oplodnění, musí podniknout několikadenní strastiplnou cestu pohlavním ústrojím samice. Přitom čelí řadě nepříznivých vlivů, včetně působení silně reaktivních volných radikálů.

Ty přitom vznikají i v samotné spermii jako zplodiny intenzivního metabolismu při produkci energie potřebné k jejímu pohybu. Přítomné jsou ale také v okolním prostředí.

U myší i prasat

Bohužel pro naše rozmnožovací ústrojí mohou volně poškodit bílkovinné molekuly, čímž dojde k narušení životně důležitých pochodů mužské pohlavní buňky. A právě tomu by podle plzeňských odborníků mohl plyn zabránit.

Potvrdili totiž existenci přirozené ochrany sulfanem u lidských spermií. Tato efektivní ochrana by ale měla kolovat organismem také myším a divokým prasatům.

Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz