Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě..
Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR.
Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky přesahující 80 kilometrů, přičemž samotná doba trvání činila 0,52 sekund. Výsledný objev je pro český tým o to významnější, jelikož se jedná o první úspěch tohoto druhu na území Evropy.
Příprava? Nepodceněna!
Nejdůležitějším bodem celého výzkumu vedeného Ing. Jakubem Kákonou z katedry radioelektroniky FEL ČVUT bylo sestrojení vlastních měřicích přístrojů. Coby první evropský výzkumný tým proto využili speciálně upravená vozidla, která sloužila nejen k přepravě, ale především k napájení techniky v blízkosti bouřek.
Konkrétně byla měřicí auta vybavena celooblohovými vysokorychlostními kamerami, detektory ionizujícího záření a rádiovými anténami.
Přesnost nade vše
Měření velikosti blesku posléze proběhlo za pomoci veřejné detekční sítě Blitzortung.org, která dokáže určit polohu výboje s přesností na kilometry.
„Ačkoli naše detektory ukazovaly, že jeden z blesků proběhl téměř přímo nad naším měřícím vozem, nejbližší výboj detekovaný Blitzortung.org byl 70 až 80 km daleko,“ uvedl Kákona. Na základě toho došel k závěru, že blesk musel být dlouhý80 kilometrů anebo že k synchronnímu výboji došlo ve vzdálenosti 80 kilometrů.
Neméně zajímavé se ukázalo měření trvání výboje, které se podařilo stanovit na 0,52 sekund. „To je významně více než hodnoty uvedené v jiných studiích,“ dodal k dalšímu revolučnímu zjištění vědec.