Domů     Historie
Průjmová onemocnění trápila lidstvo od nepaměti
Zdroj: WikiCommons

Už záznamy ze starověké Mezopotámie, jedné z nejranějších komplexních společností, obsahují zmínky o průjmech, které její obyvatele sužovaly v době asi před 3000 a 4000 lety. Nyní se vědcům podařilo najít fyzické důkazy o výskytu parazita, stojícího za úpornými průjmy, v 2500 let starém exkrementu, pocházejícím z Jeruzaléma..

Mikroskopický parazit, prvok lamblie střevní (Giardia duodenalis), je nejčastějším původce střevních parazitárních nákaz u člověka. Má hruškovitý tvar a šíří se potravou nebo vodou kontaminovanou výkaly infikovaného člověka nebo zvířete.

Způsobuje průjmovité onemocnění zvané giardióza neboli lamblióza. I dnes se jen u nás vyskytne 300 až 400 případů tohoto onemocnění za rok. Projevuje se hlenovitým, nekrvavým průjmem s velkým obsahem tuků. Postižený jedinec hubne a trpí nechutenstvím.

2500 let staré exkrementy

Lamblie je střevní parazit, který není schopen pronikat do sliznice a žije pouze v lumen tenkého střeva. Nyní se vědcům z University od Cambridge, Tel Aviv University a Izraelského památkového úřadu podařilo parazita identifikovat ve 2500 let starých exkrementech nalezených na toaletách, které se nacházely v elitních jeruzalémských rezidencích, pocházejících ze sedmého až šestého století př.

n. l. Jeden vzorek byl ze žumpy v domě Ahiel, nacházejícího se těsně za městskými hradbami, další tři pak ze žumpy v Armon ha-Natziv, ležící asi 1,6 km jižně od města.

Zdroj: WikiCommons

Toalety tvořily kamenné bloky se zakřiveným povrchem k sezení s velkým středovým otvorem pro velkou potřebu a menším otvorem, sloužícím zřejmě k močení, které byly umístěny nad žumpou. Díky tomu, že se nacházely stále na stejném místě, skýtaly ideální příležitost k identifikaci mikrobů v nich obsažených.

Předchozí výzkumy již v podobných žumpách odhalily například vajíčka tenkohlavce lidského, který způsobuje onemocnění zvané trichuruóza, hlístic, roupů a tasemnic, což naznačuje, že doba železná byla s hygienou lehce na štíru.

Důkazy o přítomnosti lamblií

Nalézt vajíčka těchto parazitů je však snazší než detekovat cysty tvořené prvoky. Vědci k tomu vyžili chemickou analýzu zvanou ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay), s jejíž pomocí jsou schopni detekovat antigeny, tedy látky spouštějící lidské imunitní reakce, vytvořené různými organismy.

Díky tomu objevili ve vzorcích stolice z Jeruzaléma jedinečný antigen, který uvolňuje G. duodenalis. Vedoucí studie Dr. Piers Mitchell, který se soustřeďuje na výzkum paleoparazitů na univerzitě v Cambridge, k tomu říká:

„Nejsme schopni říci, o jaký počet nakažených osob se jednalo, jen na základě vzorků sedimentů ze společných latrín.“.

A dále vysvětluje: „Není totiž jasné, kdo všechno tyto toalety využíval, zda pouze rodina, nebo například i zaměstnanci. Nedochovaly se žádné záznamy popisující tento druh společenské etikety.“ V každém případě se jedná o nejstarší známý důkaz výskytu G. duodenalis kdekoliv na světě.

To podle autorů studie naznačuje „dlouhodobou přítomnost tohoto parazita v populaci Blízkého východu.“ Zároveň dodávají, že je potřeba aplikovat analýzu ELISA i na další rané společnosti, aby došlo k plnému pochopení toho, odkud tento prvok pochází a kdy se rozšířil do nových oblastí v důsledku migrace, obchodu a vojenských invazí.

Štítky:
Související články
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz