Domů     Historie
Čím starověcí chemici mumifikovali zemřelé?
Martin Janda 12.8.2023

Staroegyptské mumie ani po staletích nepřestávají udivovat. Částečně je to dáno jistým strachem ze světa mrtvých, ale také schopnostmi tehdejších odborníků na mumifikaci. Nově nalezené chemické zbytky poodhalují tajemství, jakým způsobem mumifikace probíhaly..

Vědci konečně odhalili dlouho hledané podrobnosti o balzamovacích postupech, které staří Egypťané používali k uchovávání mrtvých těl. Vodítkem se přitom staly analýzy chemických zbytků v nádobách z jediné známé egyptské balzamovací dílny a také blízkých pohřebních komor.

Odborníci na mumifikaci, kteří zde pracovali, připravovali různé specifické směsi k balzamování hlavy, očištění těla, ošetření jater a žaludku i k přípravě pláten, kterými tělo později obalili.

Ukazuje se, že staří Egypťané nebyli jen výtečnými astronomy nebo matematiky, ale i chemiky. „Staroegyptští balzamovači měli rozsáhlé chemické znalosti a věděli, jaké látky mají nanášet na kůži, aby ji uchovali, a to i bez znalosti bakterií a dalších mikroorganismů,“ prohlásil archeolog z Mnichovské univerzity Ludwiga Maximiliána Philipp Stockhammer.

Celkem vědci objevili 31 nádob plných nejrůznějších chemikálií. Nápisy na nádobách pojmenovávaly balzamovací látky a poskytovaly návody k balzamování. Na jedné z nich byl například pokyn „položit na hlavu“.

Všechny artefakty – pocházející z období 26. egyptské dynastie, která vládla v letech 664 až 525 př. n. l. – byly vykopány v roce 2016 na pohřebišti zvaném Sakkára.

Hned pět nádob bylo označeno nápisem antiu. Původně se předpokládalo, že se jedná o vonnou pryskyřici zvanou myrha. Antiu v Sakkáře však tvořil olej nebo dehet z cedru a jalovce či cypřiše smíchaný se zvířecími tuky.

Nápisy na těchto nádobách naznačují, že antiu mohlo být používáno samostatně nebo v kombinaci s další látkou zvanou sefet.

Ten badatelé popisují jako olej, jehož složky mohou být různé. V Sakkáře byl sefet voňavou mastí na bázi tuku s přídavkem rostlinných složek. Dvě nádoby s tímto názvem obsahovaly živočišné tuky smíchané s olejem nebo dehtem z jalovce nebo cypřiše.

Ve třetí nádobě se skrývaly živočišné tuky a elemi (strom dodnes používaný při výrobě kosmetických přípravků). „Objasnění složek antiu a sefetu v Sakkáře posouvá studium mumifikace dále než dříve“, řekl egyptolog Bob Brier z Long Island University ve státě New York, který se na výzkumu nepodílel.

Ochutnávka z nového vydání Panoramy 21

Řada dalších nádob z balzamovací dílny byla opatřena štítky a v některých případech i návody a pokyny. Badatelé v nich nalezli oleje nebo dehty z cedru a jalovce nebo cypřiše, pistáciovou pryskyřici, ricinový olej, živočišné tuky, zahřátý včelí vosk, elemi a pryskyřici zvanou dammar.

„Většina těchto látek již byla identifikována v dřívějších studiích chemických zbytků z egyptských mumií a balzamovacích nádob v jednotlivých hrobkách,“ poznamenala egyptoložka Margaret Serpico z University College v Lonýně.

„Pryskyřice elemi a dammar však dosud nebyly se staroegyptskými balzamovacími praktikami spojovány a jsou velmi nečekané,“ dodala.

Elemi byl složkou dílenských směsí používaných k mumifikaci hlavy, jater a k výrobě pláten, které se kolem mumie omotávaly. Chemické známky dammaru se objevily v nádobě z jedné z pohřebních komor, která obsahovala zbytky řady látek, což naznačuje, že nádoba byla použita ke smíchání několika různých směsí.

„Konkrétní vlastnosti elemi a dammaru, které napomáhaly konzervaci mrtvých těl, je třeba ještě prozkoumat,“ uvedl Stockhammer.

Staří Egypťané začali mumifikovat své mrtvé před 6 330 lety. Mumifikační postupy a rituály se v první řadě zaměřovaly na zabránění rozkladu těla, aby zesnulý mohl vstoupit do života, o němž lidé žijící ve stínu pyramid, že je věčný.

„Balzamovací a mumifikační postupy se v průběhu času pravděpodobně měnily,“ vysvětluje člen týmu biomolekulární archeolog Maxime Rageot. Směsi balzamovačů v Sakkáře nemusí odpovídat těm, které se používaly například o 700 let dříve pro krále Tutanchamona.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz