Domů     Historie
Nejstarší amputace na světě
Zdroj: Kinez Riza

Archeologové v indonéské jeskyni objevili zatím nejstarší důkaz chirurgické amputace. Na místě našli 31 000 let staré tělo, které vykazovalo známky odstranění nohy. Jejich objev posouvá vznik této komplikované operace o více než 24 000 let.

Podle archeologů se o osobu po zákroku starala její starověká komunita několik let až do její smrti..

Jen pár dní předtím, než došlo v březnu 2020 kvůli pandemii covidu-19 k uzavření hranic, objevil tým indonéských a australských archeologů z Griffithovy univerzity a Západoaustralské univerzity (UWA) v jeskyni Liang Tebo na Borneu ve východním Kalimantanu pečlivě pohřbenou kostru mladého dospělého, kolem 20 let věku.

V oblasti se rozkládá vápencový kras, který ukrývá některé z nejstarších příkladů skalního umění na světě.

Vykopávky vedli profesor Maxime Aubert a doktor Tim Maloney z Griffithovy university v australském Queenslandu, dále doktorka India Dilkes-Hallová z UWA a pan Andika Priyatno z Centra pro ochranu kulturního dědictví Kalimantan Timur.

Aby se k jeskyni dostali, museli se archeologové přeplavit na kajaku do údolí a následně zdolat obrovský útes. Profesor Aubert k tomu říká: „Je to extrémně drsné prostředí se strmými horami posetými jeskyněmi obsahujícími některé z nejstarších maleb vytvořených naším druhem.“.

Chybějící levá noha

Po návratu do Austrálie byla ke zkoumání nalezených ostatků přizvána doktorka Melandri Vloková, bioarcheoložka a odbornice na starověké kosti ze Sydneyské univerzity. Když poskládala kosti, jak patřily, zjistila, že levý bérec neodpovídal svojí velikostí dospělému jedinci, chodilo chybělo zcela.

Při bližším ohledání zkonstatovala, že se jedná o pahýl, přičemž řez byl čistý, dobře zahojený a nejevil žádné známky infekce. „Šance, že amputace byla nehoda, byla nesmírně malá,“ řekla doktorka Vloková k tomu, co objevila, a dodala: „Jediný správný závěr byl, že se jednalo o operaci provedenou v době kamenné.“.

Zdroj: Tim Maloney

Předtím jí totiž nikdo neřekl, že v hrobě nebyla objevena levá noha, zatajili jí to a čekali, co najde. Až když vběhla do kanceláře svých kolegů a oznámila jim, že to vypadá na chirurgickou amputaci, jí prozradili, že noha nikdy nebyla vložena do hrobu.

Doktorka Vloková to komentuje: „Tento objev naznačuje, že alespoň některé skupiny moderních lidí v tropické Asii vyvinuly sofistikované lékařské znalosti a dovednosti dlouho před přechodem neolitického zemědělství.“.

Unikátní dovednosti

Jedná se o pozoruhodný čin v lidské prehistorii, protože dodnes je notoricky obtížné předcházet infekcím při chirurgických amputacích. Před 31 000 lety nicméně byla komunita, v níž mladý muž žil, schopna úspěšné odstranit kost a zároveň podvázat žíly a tepny, aby operaci přežil, a dále udržovat ránu v čistotě, aby se pahýl úspěšně zahojil.

Část bérce a chodidlo byly mladému muži amputovány jako dítěti, následně žil po operaci ještě dalších nejméně šest až devět let, kdy na prahu dospělosti zemřel z neznámých příčin. Po celou dobu se o něj členové komunity vzorně starali, protože jinak by v nehostinném terénu nepřežil.

Podle doktorky Vlokové není jasné, co dítěti způsobilo zranění, které si vyžádalo amputaci nohy, ale objevila u něj i velmi dobře zhojenou zlomeninu krčního obratle a poranění klíční kosti, ke kterým mohlo dojít během stejné události.

Odbornice na starověké kosti k tomu říká: „Zranění mohla způsobit nehoda, například pád kamene, a komunita jasně naznala, že dítěti musela být amputována noha, aby přežilo.“ Doktorka Dilkes-Hallová, která se podílela na vykopávkách, k tomu podotýká:

„Tento jedinečný nález zpochybňuje předpoklady o lidských schopnostech v minulosti a výrazně posouvá naše chápání lidských životních cest v tropických deštných pralesích.“.

Více se dočtete v časopise Panorama 21. století číslo 3/2023, které vyšlo 2.8.2023.

Štítky:
Související články
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz