Domů     Objevy
Příběh Titaniku znovu ožívá
Zdroj: Atlantic Productions/Magellan

2 hodiny a 40 minut… Přesně tak dlouho trvalo než se za největším parníkem své doby definitivně zavřela vodní hladina. Ačkoli se trup Titaniku nachází v hloubce přibližně 3800 metrů, stále láká dobrodruhy z celého světa. Aktuálně je proto možné jeho příběh spatřit i ve 3D..

K unikátní podívané však nejsou zapotřebí speciální brýle ani filmové plátno. S pomocí moderních technologií se totiž legendu podařilo znovu „vynést“ nad hladinu. Jen o 111 let starší a rezavější.

Je libo šampaňské

O revoluci, která by mohla přepsat dějiny, se postaraly společnosti Magellan a Atlantic Productions. Jejich ponorná, dálkově ovládaná zařízení, strávila v loňském roce pod mořskou hladinou více než 200 hodin.

Během dosud nejpodrobnějšího skenování pořídila přes 700 tisíc snímků ze všech úhlů, z nichž následně vědci sestavili nejvěrnější 3D model klenotu společnosti White Star Line.

Kromě holého, bakteriemi a solnou korozí poznamenaného vraku, spatřily znovu světlo světa i drobné detaily, například sériové číslo vyražené na jedné z vrtulí, lahve šampaňského nebo náhrdelník.

Prokletý ledovec

„Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili,“ uvedl vedoucí expedice Gerhard Seiffert. Od nejnovějšího výzkumu si tým expertů slibuje odpovědi na dosud nezodpovězené otázky.

Ta nejpalčivější se týká samotné srážky s ledovcem, ke které došlo 14. dubna 1912 ve 23:40hodin. „Opravdu nerozumíme charakteru oné srážky. Dokonce ani nevíme, zda Titanik do ledovce narazil podél pravého boku, jak je ukázáno ve všech filmech – mohl se o ledovec zarazit,“ uvedl Parks Stephenson, který se příběhem Titaniku dlouhodobě zabývá.

Zároveň připouští, že skenování je jedinou možností, jak legendu bezpečně studovat. Pomocí snímků totiž jako by „zamrzla“ v čase.

Více fotografií naleznete v čísle 8/2023, které je ode dneška v prodeji.

Související články
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, zveřejnila data o teplotě ve světě. A není to hezké čtení. Květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, […]
Vědci z americké Purdue University nyní zveřejnili informaci, že kancelářské budovy chrlí do svého okolí tzv. těkavé organické sloučeniny neboli VOC. Ty jsou známé tím, že mohou poškozovat nejen lidské zdraví, ale také ozonovou vrstvu… V rámci výzkumu byla provedena přímá měření toho, jak vypadá výměna znečišťujících látek mezi budovou a jejím okolím, přičemž byly […]
Hvězda se začíná bortit do sebe pod vlastní vahou. Vytvoří útvar nepředstavitelně veliký, s galaktickou gravitací a nepopsatelnou hustotou, který dokáže deformovat i časoprostor. Černou díru. Co je uvnitř? Nejbolestivější smrt, kterou NASA poprvé simulovala… I ty nejlepší teleskopy při pohledu na černé díry dohlédnou jen k hranici zvané horizont událostí, protože potřebují detekovat nějaké elektromagnetické […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz