Domů     Objevy
Příběh Titaniku znovu ožívá
Zdroj: Atlantic Productions/Magellan

2 hodiny a 40 minut… Přesně tak dlouho trvalo než se za největším parníkem své doby definitivně zavřela vodní hladina. Ačkoli se trup Titaniku nachází v hloubce přibližně 3800 metrů, stále láká dobrodruhy z celého světa. Aktuálně je proto možné jeho příběh spatřit i ve 3D..

K unikátní podívané však nejsou zapotřebí speciální brýle ani filmové plátno. S pomocí moderních technologií se totiž legendu podařilo znovu „vynést“ nad hladinu. Jen o 111 let starší a rezavější.

Je libo šampaňské

O revoluci, která by mohla přepsat dějiny, se postaraly společnosti Magellan a Atlantic Productions. Jejich ponorná, dálkově ovládaná zařízení, strávila v loňském roce pod mořskou hladinou více než 200 hodin.

Během dosud nejpodrobnějšího skenování pořídila přes 700 tisíc snímků ze všech úhlů, z nichž následně vědci sestavili nejvěrnější 3D model klenotu společnosti White Star Line.

Kromě holého, bakteriemi a solnou korozí poznamenaného vraku, spatřily znovu světlo světa i drobné detaily, například sériové číslo vyražené na jedné z vrtulí, lahve šampaňského nebo náhrdelník.

Prokletý ledovec

„Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili,“ uvedl vedoucí expedice Gerhard Seiffert. Od nejnovějšího výzkumu si tým expertů slibuje odpovědi na dosud nezodpovězené otázky.

Ta nejpalčivější se týká samotné srážky s ledovcem, ke které došlo 14. dubna 1912 ve 23:40hodin. „Opravdu nerozumíme charakteru oné srážky. Dokonce ani nevíme, zda Titanik do ledovce narazil podél pravého boku, jak je ukázáno ve všech filmech – mohl se o ledovec zarazit,“ uvedl Parks Stephenson, který se příběhem Titaniku dlouhodobě zabývá.

Zároveň připouští, že skenování je jedinou možností, jak legendu bezpečně studovat. Pomocí snímků totiž jako by „zamrzla“ v čase.

Více fotografií naleznete v čísle 8/2023, které je ode dneška v prodeji.

reklama
Související články
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím. Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický […]
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé. Vědci po celém světě se proto již nějakou dobu snaží přijít na to, jak učinit výrobu pavoučího hedvábí rentabilní. Čínští vědci na to […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane? Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz