2 hodiny a 40 minut… Přesně tak dlouho trvalo než se za největším parníkem své doby definitivně zavřela vodní hladina. Ačkoli se trup Titaniku nachází v hloubce přibližně 3800 metrů, stále láká dobrodruhy z celého světa. Aktuálně je proto možné jeho příběh spatřit i ve 3D..
K unikátní podívané však nejsou zapotřebí speciální brýle ani filmové plátno. S pomocí moderních technologií se totiž legendu podařilo znovu „vynést“ nad hladinu. Jen o 111 let starší a rezavější.
Je libo šampaňské
O revoluci, která by mohla přepsat dějiny, se postaraly společnosti Magellan a Atlantic Productions. Jejich ponorná, dálkově ovládaná zařízení, strávila v loňském roce pod mořskou hladinou více než 200 hodin.
Během dosud nejpodrobnějšího skenování pořídila přes 700 tisíc snímků ze všech úhlů, z nichž následně vědci sestavili nejvěrnější 3D model klenotu společnosti White Star Line.
Kromě holého, bakteriemi a solnou korozí poznamenaného vraku, spatřily znovu světlo světa i drobné detaily, například sériové číslo vyražené na jedné z vrtulí, lahve šampaňského nebo náhrdelník.
Prokletý ledovec
„Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili,“ uvedl vedoucí expedice Gerhard Seiffert. Od nejnovějšího výzkumu si tým expertů slibuje odpovědi na dosud nezodpovězené otázky.
Ta nejpalčivější se týká samotné srážky s ledovcem, ke které došlo 14. dubna 1912 ve 23:40hodin. „Opravdu nerozumíme charakteru oné srážky. Dokonce ani nevíme, zda Titanik do ledovce narazil podél pravého boku, jak je ukázáno ve všech filmech – mohl se o ledovec zarazit,“ uvedl Parks Stephenson, který se příběhem Titaniku dlouhodobě zabývá.
Zároveň připouští, že skenování je jedinou možností, jak legendu bezpečně studovat. Pomocí snímků totiž jako by „zamrzla“ v čase.
Více fotografií naleznete v čísle 8/2023, které je ode dneška v prodeji.