Domů     Příroda
Nejmenší tučňák, jaký kdy obýval planetu Zemi
Zdroj: Creative Commons by JJ Harrison

Novozélandským vědcům se podařilo najít lebky patřící zřejmě nejmenším tučňákům, kteří kdy chodili po naší planetě. Nově nalezený druh je nápadně podobný existujícímu tučňákovi nejmenšímu, jenž se během páření vyskytuje na některých místech Austrálie a Nového Zélandu..

Vědci objevili dvě zkamenělé lebky vyhynulého druhu tučňáka, který žil na Novém Zélandu, a to v jižní oblasti Taranaki na Severním ostrově, asi před 3 miliony lety. Popsán byl ve studii publikované v Journal of Paleontology dne 21. června 2023 a získal jméno tučňák Wilsonův (Eudyptula wilsonae).

Lebky, které patřily plně dospělému jedinci a dospívajícímu mláděti, jsou svým tvarem i velikosti nápadně podobné lebkám tučňáků nejmenších (Eudyptula minor), kteří stále žijí a kteří jsou, jak je patrné z jejich jména, nejmenším žijícím druhem tučňáka.

Tučňáci nejmenší

Kvůli nedostatku dalších kostí si vědci nejsou úplně jistí, jaké velikosti vyhynulí tučňáci dosahovali, ale domnívají se, že zřejmě byli stejně velcí jako tučňáci nejmenší, kteří zpravidla dorůstají do velikosti kolem 35 centimetrů a váží asi 0,9 kg.

Ačkoliv dnes čtyři poddruhy tučňáka nejmenšího obývají Nový Zéland, pevninskou Austrálii a Tasmánii, odborníci si dlouhou dobu nebyli jisti, odkud pocházejí. Nejnovější objev ovšem naznačuje, že se zřejmě jednalo o původní druh, a tito malí tučňáci tak mají své pevné kořeny na Novém Zélandu.

Zdroj: Massey University by Simone Giovanardi

„Skutečnost, že linie tučňáků nejmenších zůstala relativně nezměněna po tak dlouhou dobu, je důkazem jejich evoluční odolnosti,“ uvádí hlavní autor studie Daniel Thomas, zoolog z Massey University na Novém Zélandu.

A dodává k tomu: „Klima se během této doby hodně změnilo a tato linie tučňáků byla odolná vůči těmto změnám.“ Vědci, kteří se na studii podíleli, doufají, že jim nový objev pomůže zaplnit mezery v historii tohoto ekosystému a poskytne jim vhled na další vyhynulé a žijící druhy tučňáků na Zemi.

Nečekané problémy

Tučňáci nejmenší zatím nejsou ohroženým druhem, mají velké a stabilní populace, ovšem i oni čelili v nedávné minulosti poměrně vážným problémům. Například v červnu loňského roku bylo na pláže Nového Zélandu záhadně vyplaveno více než 500 tučňáků nejmenších, přičemž někteří mrtví ptáci vážili jen polovinu toho, co by měli.

Podle vědců zřejmě jedli málo kvůli vyšším teplotám povrchového oceánu, způsobeným klimatickými změnami, které vytlačily kořist z dosahu těchto tučňáků. V roce 2020 byla zase vyhlazena celá kolonie, čítající asi 6000 tučňáků nejmenších, když se ochránci přírody pokusili znovu vysadit tasmánské čerty (Sarcophilus harrisii) na malý ostrov u pobřeží Tasmánie.

Největší tučňák planety

Tučňák Wilsonův není jediným vyhynulým druhem tučňáka zajímavé velikosti, který byl nedávno objeven. Stejnému týmu výzkumníkům se v únoru letošního roku podařilo objevit rovněž největšího tučňáka, který kdy chodil po naší planetě.

Získal jméno Kumimanu fordycei. Pochází z doby asi před 59,5 miliony lety. Vážil neuvěřitelných 154 kg, což je asi 170krát více než tučňák Wilsonův. Pro srovnání, největší v současnosti žijící tučňák, tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), který je endemitem Antarktidy, dosahuje váhy mezi 22 a 45 kg.

Štítky:
Související články
Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin. Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu. Ekologické role jednotlivých […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jejich hřbetů. Dřívější zkoumání umístily počátky domestikace těchto ušlechtilých zvířat do doby 3300 až 3000 př.n.l. Nejnovější analýzy ji však posouvají do roku […]
Během ničivých požárů na jihovýchodě Austrálie v letech 2019 a 2020 se objevily zprávy, že vombati chránili ostatní zvířata tím, že je nahnali do svých nor. Nu, ono to bylo trochu jinak. Vombati nezakládali záchranné týmy, nicméně jejich nory skutečně posloužily jako útočiště pro řadu drobnějších savců, ptáků i plazů. Chování vombatů nyní prošetřil ekolog […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz