Domů     Zajímavosti
Kriminální léto udělá z každého diváka zkušeného detektiva
Martin Macourek 28.6.2023

Letošní prázdniny se ponesou v duchu zločinu. Ale nebojte, kriminální dramata se v našem případě odehrají jen na obrazovce. Televizní kanál Epic Drama totiž chystá velkolepou programovou nadílku v podobě těch nejoblíbenějších detektivek a jejich hrdinů.

Můžete se těšit na Slečnu Marplovou od Agathy Christie, oblíbenou Slečnu Fischerovou od Kerry Greenwoodové či na Vídeňskou krev.

Kriminální léto bude horké. Počínaje prvním červencovým večerem se až do konce srpna můžete proměnit v detektivy a společně s hrdiny světové literatury či s oblíbenými filmovými postavami řešit složité kriminální případy. A jaké jsou naše tipy?

Jak by asi zněl pojem detektivka, kdyby Agatha Christie nezačala psát? Právě tato britská spisovatelka je považována za člověka, který dal moderním kriminálním příběhům charakteristické rysy. A proto její jméno nesmí v Kriminálním létě chybět.

Kromě již zmiňované ikonické Slečny Marplové vás zveme ke sledování seriálu Sven Hjerson Agathy Christie. Postava tohoto finského detektiva může být pro někoho tak trochu detektivní oříšek, ale zarytí fanoušci královny detektivek vědí, že jde o postavu, o níž píše fiktivní spisovatelka Ariadna Oliverová, která se objevuje v příbězích Hercula Poirota.

Mezi odborníky se tomuto literárnímu jevu říká metafikce. Jak se s ní autoři seriálu popasovali? Celkem zdařile, ostatně přesvědčit se můžete na vlastní oči.

Mezi fikcí a skutečností se ocitnete, pokud si nenecháte ujít třídílnou sérii Rillington Place. Tento působivý thriller zkoumá skutečné zločiny lstivého sériového vraha Johna Reginalda Christieho, který řádil v Londýně ve 40. a 50. letech minulého století.

Vrah dlouho dokázal obelstívat vyšetřovatele i soudce a za jeho vraždy byl dokonce popraven nevinný člověk.

I další kriminální série nás zavede do minulosti. Seriál Fotografie zemřelých se odehrává v irském Dublinu v roce 1880 a přibližuje fenomén takzvané post mortem fotografie, tedy památečních snímků zemřelých, které byly ve své době mezi příbuzenstvem velice populární.

Jenže když se mezi lidmi objeví fotografie umírajících lidí ve smrtelných křečích, je třeba, aby nastoupili kriminalisté.

Náš další tip směřuje na počátek 20. století do Vídně. V metropoli filozofie, vědy a umění se odehraje neobvyklá, a tak trochu záhadná vražda, s níž musí pomoci žák psychoanalytika Sigmunda Freuda Oskar Rheinhardt.

Jak obstojí? Nechte se překvapit při sledování devítidílné série Vídeňská krev.

Během Kriminálního léta samozřejmě nesmí chybět ani naši staří známí – populární inspektor Dalgliesh, detektiv Murdoch, Endeavour, Morse, inspektor George Gently či Slečna Scarletová a Vévoda.

Tak nezapomeňte. Ať už budete o prázdninách doma, nebo třeba na chatě, horké dny si můžete zpestřit pěkně v křesle u případů Kriminálního léta na Epic Drama. .

Trailer: 

https://youtu.be/xr7TiKKXfzA

Související články
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
V minulém týdnu se Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) postaral o sociální „senzaci“. Omylem totiž odvysílal simulaci záznamu, podle kterého astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nacvičovali péči o člena posádky trpícího dekompresní nemocí. K vysílání došlo zhruba 28 minut po půlnoci středoevropského času. Ze záznamu bylo patrné, že jeden ze členů posádky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz