Domů     Vesmír
Vědci vyvinuli systém včasného varování před slunečními bouřemi
Martin Janda 25.6.2023

Je to jen otázka času. Dřív nebo později zasáhne naši planetu rozsáhlá sluneční bouře. Stalo se to v minulosti a není důvod, proč by se tento jev neměl opakovat. Jediný rozdíl je v tom, že v současná civilizace je závislá na technologiích, které mohutná sluneční bouře může poškodit, ba i zničit..

V ohrožení jsou především satelity, a to jak ty civilní, tak vojenské. Nejde však jen o družice, výron sluneční hmoty může způsobit i masivní destrukci elektrické a komunikační infrastruktury přímo na zemském povrchu.

Dopad sluneční bouře na globální bezpečnost i na běžný život tak může být netušený. Špatnou zprávou je, že sluneční bouři nemůžeme nijak zabránit. Tou dobrou je pak to, že se na ni aspoň můžeme připravit.

Obranu proti tomto nebezpečí si za svou vzaly především kosmické agentury, koneckonců právě jejich družice by byly v případě ohrožení první na řadě. Americká NASA si na pomoc přizvala fenomén posledních měsíců umělou inteligenci.

Vědci s její pomocí aplikují různé modely na data o slunečních bouřích, aby vyvinul systém včasného varování. Ten by poté mohl příslušná místa upozornit zhruba třicet minut předtím, než určitou oblast zasáhne potenciálně ničivá sluneční bouře.

Tento časový předstih je dán skutečností, že světlo se může šířit rychleji než sluneční materiál vyvržený ze Slunce.

Že Slunce není jen životadárnou hvězdou, ale i potenciálním rizikem, si vědci samozřejmě uvědomují. Řada teleskopů míří přímo do Slunce, naši hvězdu zkoumaly a zkoumají desítky sond. Jména jako Pioneer, Helios, SOHO, Ulysses nebo Parker Solar Probe, která dokonce pronikla až k sluneční koróně, jsou nejen v akademické obci pojmem.

A to, jak sluneční bouře vznikají a co mohou způsobovat je jedním z center jejich zájmů.

Vědět, že se blíží sluneční bouře, je jen jedna část bitvy. Je třeba také mít alespoň určitou představu, jaký dopad bude mít na Zemi, až na ni udeří. Proto vědci vedle dat získaných přímo z kosmu shromáždili také údaje z pozemních stanic, které již byly zasaženy některými bouřemi.

Na základě sesbíraných dat vznikl model DAGGER, který se od svých předchůdců, kteří se zabývali stejným tématem, v mnohém liší.

Nejpozoruhodnější je zvýšení jeho rychlosti. Podle autorů jejich algoritmus dokáže předpovědět intenzitu a směr sluneční bouře za méně než sekundu a kromě toho je schopen každou minutu prognózu upravit na základě nových údajů.

Starší modely přitom pracovaly tak dlouho, že už neposkytovaly žádný čas na případná protiopatření.

Kromě toho DAGGER je schopen pokrýt celý povrch Země. Kombinace rychlosti předpovědi se schopností aplikovat tuto prognózu na celou planetu dává lidstvu možnost minimalizovat případné škody způsobené slunečními erupcemi.

Navíc je spuštěn na platformě s otevřeným zdrojovým kódem tak, aby bylo možné shromáždit dostatek dat, právě když Slunce dosáhne vrcholu svého jedenáctiletého slunečního cyklu v roce 2025. To dává energetickým a komunikačním společnostem několik let na to, aby integrovaly DAGGER do svých systémů pro vyhodnocování hrozeb.

Související články
Ve vzorcích odebraných na čínské vesmírné stanici Tchien-kung posádkou mise Šen-čou 15 byl po návratu na Zemi identifikován nový druh bakterie, který dostal jméno Niallia tiangongensis. Podle všeho je tato bakterie odolná vůči radiaci i stresu a schopná vyrobit si ochranný biofilm. Může být hrozbou pro astronauty? Vesmírná stanice Tchien-kung, česky Nebeský palác, je čínská […]
Technika Vesmír 5.6.2025
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
Vesmír 1.6.2025
Nové výzkumy ukazují, že Mars skrývá obrovské zásoby vod. To je bezesporu dobrá zpráva. Tou horší je, že tyto rezervoáry se nacházejí příliš hluboko pod povrchem, aby je případná pilotovaná mise efektivně vytěžit. Vědecké analýzy dat z misí, jako jsou NASA’s InSight a Perseverance, poskytly překvapivé důkazy o existenci velkých podzemních rezervoárů kapalné vody. Tato […]
Objevy Vesmír 29.5.2025
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního […]
Vesmír Zajímavosti 25.5.2025
Nadšení, které v dubnu vyvolal objev možné stopy života na exoplanetě K2-18b, dostalo ledovou sprchu. Trojice nezávislých studií nyní naznačuje, že původní interpretace dat z teleskopu Jamese Webba byla nejspíš mylná. Astronomové před nedávnem oznámili, že v atmosféře planety vzdálené 120 světelných let možná detekovali dimethylsulfid, což je látka, kterou na Zemi produkují pouze živé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz