Domů     Vesmír
Vědci vyvinuli systém včasného varování před slunečními bouřemi
Martin Janda 25.6.2023

Je to jen otázka času. Dřív nebo později zasáhne naši planetu rozsáhlá sluneční bouře. Stalo se to v minulosti a není důvod, proč by se tento jev neměl opakovat. Jediný rozdíl je v tom, že v současná civilizace je závislá na technologiích, které mohutná sluneční bouře může poškodit, ba i zničit..

V ohrožení jsou především satelity, a to jak ty civilní, tak vojenské. Nejde však jen o družice, výron sluneční hmoty může způsobit i masivní destrukci elektrické a komunikační infrastruktury přímo na zemském povrchu.

Dopad sluneční bouře na globální bezpečnost i na běžný život tak může být netušený. Špatnou zprávou je, že sluneční bouři nemůžeme nijak zabránit. Tou dobrou je pak to, že se na ni aspoň můžeme připravit.

Obranu proti tomto nebezpečí si za svou vzaly především kosmické agentury, koneckonců právě jejich družice by byly v případě ohrožení první na řadě. Americká NASA si na pomoc přizvala fenomén posledních měsíců umělou inteligenci.

Vědci s její pomocí aplikují různé modely na data o slunečních bouřích, aby vyvinul systém včasného varování. Ten by poté mohl příslušná místa upozornit zhruba třicet minut předtím, než určitou oblast zasáhne potenciálně ničivá sluneční bouře.

Tento časový předstih je dán skutečností, že světlo se může šířit rychleji než sluneční materiál vyvržený ze Slunce.

Že Slunce není jen životadárnou hvězdou, ale i potenciálním rizikem, si vědci samozřejmě uvědomují. Řada teleskopů míří přímo do Slunce, naši hvězdu zkoumaly a zkoumají desítky sond. Jména jako Pioneer, Helios, SOHO, Ulysses nebo Parker Solar Probe, která dokonce pronikla až k sluneční koróně, jsou nejen v akademické obci pojmem.

A to, jak sluneční bouře vznikají a co mohou způsobovat je jedním z center jejich zájmů.

Vědět, že se blíží sluneční bouře, je jen jedna část bitvy. Je třeba také mít alespoň určitou představu, jaký dopad bude mít na Zemi, až na ni udeří. Proto vědci vedle dat získaných přímo z kosmu shromáždili také údaje z pozemních stanic, které již byly zasaženy některými bouřemi.

Na základě sesbíraných dat vznikl model DAGGER, který se od svých předchůdců, kteří se zabývali stejným tématem, v mnohém liší.

Nejpozoruhodnější je zvýšení jeho rychlosti. Podle autorů jejich algoritmus dokáže předpovědět intenzitu a směr sluneční bouře za méně než sekundu a kromě toho je schopen každou minutu prognózu upravit na základě nových údajů.

Starší modely přitom pracovaly tak dlouho, že už neposkytovaly žádný čas na případná protiopatření.

Kromě toho DAGGER je schopen pokrýt celý povrch Země. Kombinace rychlosti předpovědi se schopností aplikovat tuto prognózu na celou planetu dává lidstvu možnost minimalizovat případné škody způsobené slunečními erupcemi.

Navíc je spuštěn na platformě s otevřeným zdrojovým kódem tak, aby bylo možné shromáždit dostatek dat, právě když Slunce dosáhne vrcholu svého jedenáctiletého slunečního cyklu v roce 2025. To dává energetickým a komunikačním společnostem několik let na to, aby integrovaly DAGGER do svých systémů pro vyhodnocování hrozeb.

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz