Domů     NOVINKY
Nový druh kevlaru: Stejně odolný, ale mnohem lehčí
Jan Zelenka 22.6.2023

Neprůstřelné vesty mají velký úkol: zabránit projektilu nebo střepině, aby poškodily křehkou tkáň lidského těla. Jejich oblékání však může být náročné a také váha bývá nezanedbatelná. Nicméně tradiční kevlar má odlehčeného nástupce, který slibuje zvýšenou ochranu a větší pohodlí..

Moderní armády ani bezpečnostní složky se bez neprůstřelné vesty neobejdou. Chrání zdraví i životy jejich členů. Musí zadržet střelu a také absorbovat její kinetickou energii a rozložit ji na větší plochu.

Princip je podobný jako u sítě v brance: zpomalí a zastaví pohyb dopředu díky odporu vláken v materiálu. Klíčové tedy je, aby vlákna byla dostatečně pevná a málo průtažná. I když se předchůdci moderních neprůstřelných vest používali již v dřívějších dobách, od starověkých a středověkých brnění až třeba po ochrannou vestu z nylonu se všitými ochrannými prvky ve 2. světové nebo korejské válce, od poloviny 70. let 20. století se na jejich výrobu používá vlákno nazvané kevlar.

A to jak pro výrobu měkkých neprůstřelných vest, tak i pro tvrdé neprůstřelné vesty, kde však není jediným ochranným materiálem.

Bez neprůstřelných vest se bezpečnostní složky a armáda rozhodně neobejdou. Foto: Archiv

Nečekaný objev

Kevlar byl poprvé syntetizován v roce 1964 americkou chemičkou polského původu Stephanií Kwolekovou (1923–2014) v laboratoři společnosti DuPont ve Wilmingtonu v americkém státě Delaware.

Tato žena se snažila vytvořit vysoce tuhá a silná vlákna na bázi ropy k zesílení automobilových pneumatik, a objevila, že některé meziprodukty z těchto procesů za specifických podmínek vytvoří tekutou zakalenou látku, na rozdíl od obvykle čirých a viskózních forem.

Výzkumnice tušila, že jde o něco mimořádného a že stojí za to vytrvat a dále tuto látku zkoumat. Nakonec se podařilo získat neuvěřitelně silné a tuhé vlákno, které nikdy předtím nikdo nevytvořil. Tento nový polymer se v roce 1965 stal jedním z prototypů moderního kevlaru, ale až o 6 let později byl poprvé uveden na trh.

Za zdržením stály problémy, které s sebou neslo zpracování tohoto mimořádně odolného vlákna.

Kevlar EXO a na rozdíl od „klasického“ kevlaru se skládá ze tří monomerů (druh molekuly) místo dvou. Foto: Archiv

Materiál budoucnosti

Kevlar tak chrání lidské životy už více než půl století. Společnost DuPont v dubnu 2023 představila nový druh kevlaru, který by měl být stejně odolný jako původní materiál, ale zároveň je pohodlnější pro nositele měkkých neprůstřelných vest, protože je tenčí a lehčí až o 30 %.

Je také odolný proti ohni, protože vydrží teploty až do 500 °C a je tak téměř nehořlavý a netavitelný. Společnost mu dala název Kevlar EXO a na rozdíl od „klasického“ kevlaru se skládá ze tří monomerů (druh molekuly) místo dvou.

Díky tomu má lepší uspořádání molekul ve finálním vlákně, což má přinést zvýšenou pevnost oproti tradičním materiálům. Od představení kevlaru vzniklo více takových materiálů, nicméně kevlar zůstává osvědčenou klasikou.

Kevlar EXO má potenciál být více než důstojným nástupcem původního materiálu. Foto: Archiv

Pět let nic neznamená

Neprůstřelné vesty musí splňovat přísné bezpečnostní standardy a cílem nového druhu kevlaru je, aby splňoval tyto normy i při použití v tenčí vrstvě díky jeho vyšší odolnosti. Společnost DuPont věnovala jeho vývoji více než 10 let a tvrdí, že kromě neuvěřitelné lehkosti má Kevlar EXO také velkou přizpůsobivost tělesným liniím, nabízející větší pohodlí i mobilitu a schopnost zajistit uživatelům stejnou míru ochrany po dobu 5 let jako v první den používání.

 

Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
NOVINKY Objevy 4.11.2024
18. 10. 2024, 11.00 amerického času. Přesně v tento moment otevřel Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd svoji laboratoř v Bostonu. Je to poprvé, co se něco takového české vědě podařilo. Čeští (bio)chemici se tím dostávají do těsné blízkosti nejlepších vědeckých institucí světa, např. Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center (Centra klinické medicíny). […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz