Domů     NOVINKY
Nový druh kevlaru: Stejně odolný, ale mnohem lehčí
Jan Zelenka 22.6.2023

Neprůstřelné vesty mají velký úkol: zabránit projektilu nebo střepině, aby poškodily křehkou tkáň lidského těla. Jejich oblékání však může být náročné a také váha bývá nezanedbatelná. Nicméně tradiční kevlar má odlehčeného nástupce, který slibuje zvýšenou ochranu a větší pohodlí..

Moderní armády ani bezpečnostní složky se bez neprůstřelné vesty neobejdou. Chrání zdraví i životy jejich členů. Musí zadržet střelu a také absorbovat její kinetickou energii a rozložit ji na větší plochu.

Princip je podobný jako u sítě v brance: zpomalí a zastaví pohyb dopředu díky odporu vláken v materiálu. Klíčové tedy je, aby vlákna byla dostatečně pevná a málo průtažná. I když se předchůdci moderních neprůstřelných vest používali již v dřívějších dobách, od starověkých a středověkých brnění až třeba po ochrannou vestu z nylonu se všitými ochrannými prvky ve 2. světové nebo korejské válce, od poloviny 70. let 20. století se na jejich výrobu používá vlákno nazvané kevlar.

A to jak pro výrobu měkkých neprůstřelných vest, tak i pro tvrdé neprůstřelné vesty, kde však není jediným ochranným materiálem.

Bez neprůstřelných vest se bezpečnostní složky a armáda rozhodně neobejdou. Foto: Archiv

Nečekaný objev

Kevlar byl poprvé syntetizován v roce 1964 americkou chemičkou polského původu Stephanií Kwolekovou (1923–2014) v laboratoři společnosti DuPont ve Wilmingtonu v americkém státě Delaware.

Tato žena se snažila vytvořit vysoce tuhá a silná vlákna na bázi ropy k zesílení automobilových pneumatik, a objevila, že některé meziprodukty z těchto procesů za specifických podmínek vytvoří tekutou zakalenou látku, na rozdíl od obvykle čirých a viskózních forem.

Výzkumnice tušila, že jde o něco mimořádného a že stojí za to vytrvat a dále tuto látku zkoumat. Nakonec se podařilo získat neuvěřitelně silné a tuhé vlákno, které nikdy předtím nikdo nevytvořil. Tento nový polymer se v roce 1965 stal jedním z prototypů moderního kevlaru, ale až o 6 let později byl poprvé uveden na trh.

Za zdržením stály problémy, které s sebou neslo zpracování tohoto mimořádně odolného vlákna.

Kevlar EXO a na rozdíl od „klasického“ kevlaru se skládá ze tří monomerů (druh molekuly) místo dvou. Foto: Archiv

Materiál budoucnosti

Kevlar tak chrání lidské životy už více než půl století. Společnost DuPont v dubnu 2023 představila nový druh kevlaru, který by měl být stejně odolný jako původní materiál, ale zároveň je pohodlnější pro nositele měkkých neprůstřelných vest, protože je tenčí a lehčí až o 30 %.

Je také odolný proti ohni, protože vydrží teploty až do 500 °C a je tak téměř nehořlavý a netavitelný. Společnost mu dala název Kevlar EXO a na rozdíl od „klasického“ kevlaru se skládá ze tří monomerů (druh molekuly) místo dvou.

Díky tomu má lepší uspořádání molekul ve finálním vlákně, což má přinést zvýšenou pevnost oproti tradičním materiálům. Od představení kevlaru vzniklo více takových materiálů, nicméně kevlar zůstává osvědčenou klasikou.

Kevlar EXO má potenciál být více než důstojným nástupcem původního materiálu. Foto: Archiv

Pět let nic neznamená

Neprůstřelné vesty musí splňovat přísné bezpečnostní standardy a cílem nového druhu kevlaru je, aby splňoval tyto normy i při použití v tenčí vrstvě díky jeho vyšší odolnosti. Společnost DuPont věnovala jeho vývoji více než 10 let a tvrdí, že kromě neuvěřitelné lehkosti má Kevlar EXO také velkou přizpůsobivost tělesným liniím, nabízející větší pohodlí i mobilitu a schopnost zajistit uživatelům stejnou míru ochrany po dobu 5 let jako v první den používání.

 

Související články
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Společnost OpenAI slaví. Nedávno totiž světu představila nový model umělé inteligence o1-preview, která dokáže uvažovat jako člověk. Namísto běžných situací by však měla najít uplatnění především v profesionální sféře. Jedná se o první model z nové řady, který má ambici zlepšit schopnosti strojového uvažování a řešení složitých problémů – zejména v oblastech vědy, kódování nebo […]
Udržitelnost byla dřív jen mantrou nadstavby lepšího života pro dobro přírody, dnes se týká všech. Šest fakult Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dokonce společně chystá otevření bakalářského studijního programu „Management udržitelnosti“ pro lepší spolupráci mezi akademiky a neakademiky. To přispěje k rozvoji trvale udržitelného přístupu v praxi. Ale kromě toho na jihu Čech mají plné hard-disky […]
Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující. „Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley. „Pokud si dáte všechny […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz