Domů     Historie
Dinosauří vejce ukryté v dokonalém krystalu
Zdroj: Natural History Museum, London

Vědci objevili ve sbírce minerálů v Přírodopisném muzeu v Londýně dokonalý krystal, nalezený před 135 lety. Když ho blíže prozkoumali, zjistili, že se jedná o 67 milionů let starou skořápku titanosauřího vejce..

Krystal měřící asi 15 centimetrů v průměru objevil v Indii muž jménem Charles Fraser, když tam mezi roky 1817 až 1843 žil. Přírodopisné muzeum v Londýně (Natural History Museum of London) ho v roce 1883 kategorizovalo jako achát a přidalo ho do své sbírky.

V ní se ukrýval více než století, dokud nebyl v roce 2018 vystaven. Tehdy kámen upoutal pozornost Robina Hansena, kurátora minerálů v londýnském Přírodopisném muzeu, který jako první pojal podezření, o jak jedinečný exemplář by mohlo jít.

Téměř dokonalý kulovitý tvar krystalu, otisk dvou dalších kulatých objektů v jeho skořápce, zřejmě seskupených kolem něj, i tenká vrstva kolem achátu naznačovaly, že by se mohlo jednat o dinosauří vejce.

Stejného průměru totiž dosahovala titanosauří vejce nalezená v Číně a Argentině. Aby paleontologové potvrdili svoji domněnku, pokusili se vzorek oskenovat k doložení jeho původu, ale hustota achátu bránila zobrazení jemnějších detailů. Přesto jsou odborníci přesvědčeni, že jde zčásti o titanosauří vejce.

Vejce pohřebné lávou

Inkrustované vejce pochází ze sopečné pláně Deccan Traps ve střední Indii. Lávový proud zřejmě před 67 miliony lety, v období nejsvrchnější křídy, udusil hnízdo krátce poté, co do něj dinosauří samice nakladla vejce.

Embryo se rozpadlo, zatímco vrstvy ztuhlé vulkanické horniny zachovaly skořápku vejce. Během kenzoika, které začalo před 66 miliony lety po velkém vymírání druhů na konci křídy, pak voda bohatá na oxid křemičitý po dlouhou dobu prosakovala dovnitř skořápky a krystalizovala v ní, aby dala vzniknout světle růžovému a bílému minerálu achátu.

Zdroj: Natural History Museum, London

Robin Hansen k tomu říká: „Achát vyplnil kulovou strukturu, kterou bylo dinosauří vejce.“ Konkrétně se jedná o vejce titanosaura. Titanosauři obývali všechny kontinenty, rozlišujeme jich celkem asi 40 druhů.

Šlo o čtyřnohé dlouhokrké býložravce s dlouhým ocasem. Tito vývojově pokročilí sauropodní dinosauři byli nejběžnějšími dinosaury, kteří obývali území dnešní Indie během pozdní křídy (před 100 až 66 miliony lety).

Například Bruhathkayosaurus, poprvé popsaný v roce 1987, který žil před 70 miliony lety právě v Indii, vážil asi 80 tun a na délku měřil 35 metrů.

Vyhřátý sopečný inkubátor

Vejce, které se proměnilo v drahý kámen, samice zahrabala v sopečném prostředí, do prohřáté půdy, což mělo mláděti usnadnit vstup do života. Oblast Deccan Traps zřejmě byla pravidelně vystavována sopečné činnosti.

Paul Barett to komentuje: „Zdá se, že indičtí titanosauři rekolonizovali tuto oblast mezi erupcemi, aby ji použili jako místo pro rozmnožování.“ Samice vejce po zahrabání opouštěly, stejně jako to dnes činí krokodýli či želvy, protože byly příliš velké na to, aby na nich seděly. Mohlo to být i z toho důvodu, aby je nepošlapaly.

Více si přečtete v časopise 21. století číslo 7/2023, které vyšlo 15. 6. 2023.

Štítky:
Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz