Domů     Historie
Dinosauří vejce ukryté v dokonalém krystalu
Zdroj: Natural History Museum, London

Vědci objevili ve sbírce minerálů v Přírodopisném muzeu v Londýně dokonalý krystal, nalezený před 135 lety. Když ho blíže prozkoumali, zjistili, že se jedná o 67 milionů let starou skořápku titanosauřího vejce..

Krystal měřící asi 15 centimetrů v průměru objevil v Indii muž jménem Charles Fraser, když tam mezi roky 1817 až 1843 žil. Přírodopisné muzeum v Londýně (Natural History Museum of London) ho v roce 1883 kategorizovalo jako achát a přidalo ho do své sbírky.

V ní se ukrýval více než století, dokud nebyl v roce 2018 vystaven. Tehdy kámen upoutal pozornost Robina Hansena, kurátora minerálů v londýnském Přírodopisném muzeu, který jako první pojal podezření, o jak jedinečný exemplář by mohlo jít.

Téměř dokonalý kulovitý tvar krystalu, otisk dvou dalších kulatých objektů v jeho skořápce, zřejmě seskupených kolem něj, i tenká vrstva kolem achátu naznačovaly, že by se mohlo jednat o dinosauří vejce.

Stejného průměru totiž dosahovala titanosauří vejce nalezená v Číně a Argentině. Aby paleontologové potvrdili svoji domněnku, pokusili se vzorek oskenovat k doložení jeho původu, ale hustota achátu bránila zobrazení jemnějších detailů. Přesto jsou odborníci přesvědčeni, že jde zčásti o titanosauří vejce.

Vejce pohřebné lávou

Inkrustované vejce pochází ze sopečné pláně Deccan Traps ve střední Indii. Lávový proud zřejmě před 67 miliony lety, v období nejsvrchnější křídy, udusil hnízdo krátce poté, co do něj dinosauří samice nakladla vejce.

Embryo se rozpadlo, zatímco vrstvy ztuhlé vulkanické horniny zachovaly skořápku vejce. Během kenzoika, které začalo před 66 miliony lety po velkém vymírání druhů na konci křídy, pak voda bohatá na oxid křemičitý po dlouhou dobu prosakovala dovnitř skořápky a krystalizovala v ní, aby dala vzniknout světle růžovému a bílému minerálu achátu.

Zdroj: Natural History Museum, London

Robin Hansen k tomu říká: „Achát vyplnil kulovou strukturu, kterou bylo dinosauří vejce.“ Konkrétně se jedná o vejce titanosaura. Titanosauři obývali všechny kontinenty, rozlišujeme jich celkem asi 40 druhů.

Šlo o čtyřnohé dlouhokrké býložravce s dlouhým ocasem. Tito vývojově pokročilí sauropodní dinosauři byli nejběžnějšími dinosaury, kteří obývali území dnešní Indie během pozdní křídy (před 100 až 66 miliony lety).

Například Bruhathkayosaurus, poprvé popsaný v roce 1987, který žil před 70 miliony lety právě v Indii, vážil asi 80 tun a na délku měřil 35 metrů.

Vyhřátý sopečný inkubátor

Vejce, které se proměnilo v drahý kámen, samice zahrabala v sopečném prostředí, do prohřáté půdy, což mělo mláděti usnadnit vstup do života. Oblast Deccan Traps zřejmě byla pravidelně vystavována sopečné činnosti.

Paul Barett to komentuje: „Zdá se, že indičtí titanosauři rekolonizovali tuto oblast mezi erupcemi, aby ji použili jako místo pro rozmnožování.“ Samice vejce po zahrabání opouštěly, stejně jako to dnes činí krokodýli či želvy, protože byly příliš velké na to, aby na nich seděly. Mohlo to být i z toho důvodu, aby je nepošlapaly.

Více si přečtete v časopise 21. století číslo 7/2023, které vyšlo 15. 6. 2023.

Štítky:
reklama
Související články
Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říši amerického kontinentu. Patrně patřily ke kultuře zvané Ichma. Mezi mumiemi byli dva dospělí a šest dětí, podle archeologů se zřejmě v místě nálezu dříve rozprostíral […]
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz