Domů     Technika
Voděodolnost vs. vodotěsnost: Není ochrana jako ochrana

komerční sdělení

Udělejte si jednou provždy pořádek v tom, co přesně znamená voděodolnost a vodotěsnost.

Voděodolnost aneb co přežije můj chytrý telefon

Pojem voděodolnost najdete nejenom na produktovém letáku chytrých mobilů, ale setkáte se s ní také třeba u chytrých hodinek a dalších elektronických zařízení. Voděodolnost je vlastnost, která určuje stupeň odolnosti zařízení proti krátkodobému vniknutí vody dovnitř přístroje.

Výrobci udávají voděodolnost v rámci systému IPXX – první X vždy označuje stupeň odolnosti vůči prachu, druhé X označuje stupně odolnosti vůči vodě. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lepší odolnost. U mobilních telefonů se asi nejčastěji setkáte s:.

Stupeň krytí IP67 zaručí, že oblíbený Samsung Galaxy A33 přežije pád do vody do hloubky 1 m po dobu 30 minut.

Stupeň krytí IP68 znamená, že iPhone 14 zvládne ponor do hloubky minimálně 1 m.

Mějte ale na paměti, že testování probíhá v laboratorních podmínkách. Výrobci testují voděodolnost zařízení v pitné vodě – pokud vám zmíněný Samsung Galaxy A33 spadne do moře, nemusí to přežít bez úhony.

Na druhou stranu ale stupeň krytí IP68 představuje pomyslný vrchol na stupnici odolnosti, můžete si být jisti, že takový chytrý telefon už opravdu něco vydrží. Apple dokonce u modelu iPhone 14 deklaruje, že zvládne 30 minut v hloubce do 6 metrů.

TIP: Oblíbené Airpods 3. generace disponují certifikací IPX4 – jsou odolné vůči potu a vodě.

Praxi to pro vás znamená, že můžete utřít povrch sluchátek i mokrým hadříkem. Jen si dávejte pozor, aby se přílišná vlhkost nedostala dovnitř sluchátek.

S voděodolným pouzdrem bude váš telefon v suchu vždycky!

Chcete fotit krásné fotky na letní dovolené se svým novým chytrým telefonem, ale zároveň se nechcete strachovat, co by se mu náhodou stalo, kdyby vám spadl do moře? Pak si pořiďte za pár stovek speciální voděodolné pouzdro na mobil.

Vodotěsnost aneb mohu s hodinkami plavat?

S vodotěsností se setkáte u hodinek. Vodotěsnost říká, do jaké výše jsou hodinky schopné propouštět vodu. Laicky řečeno, tento údaj vám řekne, zda hodinky nesmí vůbec přijít do kontaktu s vodou, zda s nimi můžete plavat anebo si je dokonce vzít na potápěčský ponor. Vodotěsnost výrobci udávají v barech, atmosférách nebo dokonce metrech.

A právě poslední jednotka dělá trochu zmatky, protože si většina laiků představí, že hodinky s označením 30 M (3 ATM / 3 BAR) přece zvládnou pravidelný trénink plavání v bazénu, protože zvládnou ponor až do hloubky 30 metrů.

Jenže hodinky s označením 30 M zvládnou jen rychlé mytí rukou a krátkodobému vystavení dešti. Opět mějte na paměti, že testy vodotěsnosti probíhají v ideálních podmínkách v laboratoři. Sladká voda má úplně jiné vlastnosti než mořská voda.

Proto se před pořízením nových hodinek vždy pořádně zamyslete, jaké aktivity s vámi budou hodinky podnikat. Pokud si nechcete hodinky sundávat ani do vody, zvolte model s minimálním označením 50 M / 5 ATM / 5 BAR. V případě, že máte v plánu provozovat náročnější vodní sporty včetně přístrojového potápění, zvolte hodinky s označením alespoň 200 M / 20 ATM / 20 BAR.

TIP: Nejnovější Apple Watch Ultra s vámi zvládnou přístrojové potápění a freediving až do hloubky 40 metrů podle technické normy EN 13319.

Jen pamatujte, že i sám výrobce upozorňuje na to, že ve větší hloubce pak některé funkce hodinek nemusí dobře fungovat.

S placenou aplikací Oceanic+ získáte stejné možnosti jako u základního potápěčského počítače. Aplikace vám předá informace o přílivu a odlivu, ale upozorní vás také na dekompresní limity a také na příliš rychlý výstup zpět na hladinu. Jste připraveni na podvodní dobrodružství?.

Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Technika 12.5.2025
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dotací a grantů a tuto agendu tím významně zrychluje a zpřehledňuje. Jedním z hlavních úkolů Auditního orgánu ministerstva financí (AO MF) je ověřovat, zda jsou projekty financované z veřejných prostředků realizovány […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Technika 1.5.2025
Renault oživil legendu. Nový model R5 E-Tech Elektrický není jen retro poctou slavnému hatchbacku ze 70. let, ale chytrou odpovědí na současné výzvy městské mobility. S čistě elektrickým pohonem, evropskou výrobou a technologiemi jako z jiné galaxie chce být víc než jen dalším elektromobilem. Chce dobýt města – a možná i srdce nostalgiků. Pop-art na […]
Technika 1.5.2025
Co se vám vybaví, když se řekne slovo darkweb neboli temný web? Už název sám o sobě vyvolává v člověku představu, že se zde bude konat něco nekalého. Někteří už asi slyšeli zvěsti o tom, že se zde prodávají drogy, nelegální pornografie, zbraně či orgány. Co je na tom ale pravdy? Asi vás to překvapí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz