Domů     Medicína
Sociální sítě nás okrádají o spánek
Zdroj: Pixabay

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou lidského spánku a fenoménem sociálních sítí. Vypadá to, že se jim ji konečně podařilo najít!

Už starší studie jasně ukázaly, že používání chytrých telefonů, televize, počítačů, notebooků či tabletů před spaním může způsobovat problémy s usínáním. Příčinou je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, jež narušuje produkci „hormonu spánku“ melatoninu epifýzou neboli nadvěskem mozkovým.

Jeho hladina silně závisí na střídání světla a tmy, nejvíce je ho vylučováno během noci, maxima dosahuje jeho produkce mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Modré světlo tomu brání.

Nyní se psychiatři z Dukeovy a Yaleovy univerzity ve Spojených státech amerických zaměřili na vliv používání sociálních médií před spánkem na kratší dobu jeho trvání. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli data za 15 let, která obsahovala na 120 milionů komentářů na sociálních sítích a dalších 44 tisíc od uživatelů Redditu.

Analýza těchto dat prokázala, že pokud daný jedinec přispěje na sociální sítě hodinu předtím, než kdy obvykle chodí spát, zvýší se u něj pravděpodobnost, že zůstane vzhůru déle než normálně.

Za co může jediný příspěvek na sítích

U jednoho příspěvku došlo ke zpoždění příchodu spánku o tři minutu, ovšem čím více příspěvků bylo, tím více se u daného jedince spánek oddaloval. Autoři studie dospěli k závěru, že hlavním viníkem odkládání spánku je jeden z nejdůležitějších neuropřenašečů v lidském mozku, dopamin.

V mozku přirozeně vzniká z molekuly zvané L-DOPA, která se tvoří z aminokyselin L-tyrosinu a L-fenylalaninu, přijímaných ve stravě.

Přirozeně se vyskytují v bílkovinách.

Zdroj: Pixabay

Dopamin je silně spojený s motivací a se systémem odměn. Bez uvolňování dopaminu by bylo mnohem složitější projevit úsilí k určité činnosti a dlouhodobě na sobě pracovat a zlepšovat se. Dopamin sám o sobě nezpůsobuje pocity štěstí či euforie, za to jsou zodpovědné spíše hormony serotonin, oxytocin či endorfiny, nicméně spouští tak zvané dopaminové cykly, které propojují úsilí, odměnu a následnou touhu po opětovné odměně.

Zrádné dopaminové cykly

Dopaminové cykly velmi úzce souvisí se závislostmi. Pokud člověka činí nějaká činnost šťastným, snaží se ji pravidelně opakovat, aby se opět dostavil pocit štěstí. Nevzniká tak závislost na dopaminu samotném, ale na činnosti či látce, které uvolnění dopaminu způsobují.

Konzumace alkoholu či příjem nikotinu při kouření podstatně zvyšují hladinu dopaminu. Některé drogy, například kokain, dokonce zabraňují odstraňování dopaminu z nervových spojů, čímž dochází k jeho hromadění v mozku a zesilování jeho účinků.

Sociální média mají stejný účinek jako drogy, také vyvolávají touhu po příjemných pocitech navozených dopaminem. Očekávání pozitivních reakcí na příspěvek, těšení se na lajky, sdílení a komentáře zvyšují hladinu dopaminu v těle, což je podle autorů studie hlavní příčinou zpomaleného nástupu spánku.

Zvýšená hladina dopaminu totiž povzbuzuje duševní aktivitu a bdělost, které zklidňování těla a navozování pocitu spánku rozhodně neprospívají.

Štítky:
reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz