Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám.
„Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj pro monitorování přítomnosti virů a infekčních rizik ve veřejném prostoru, což umožňuje rychlé a efektivní nastavení adekvátních opatření pro snížení možnosti šíření nákazy,“ popsala vedoucí týmu Hana Lísalová.
Výzkum je o to cennější, že jeho výsledky byly nedávno zveřejněny také v prestižním vědeckém časopise Journal of Travel Medicine.
Do boje s infekcí
Pečlivá práce hned několika významných pracovišť nakonec potvrdila potenciál biosenzorů jako nástroje pro detekci virů ve veřejném prostředí. Konkrétně se zaměřila na detekci viru ve stovkách různorodých složitých vzorků, které byly připraveny ze stěrů z povrchů ve veřejné dopravě.
Výzkum přitom plynule navázal na předchozí práci týmu publikovanou v ACS Applied Materials and Interfaces, která přinesla návrh nového biosenzorového konceptu a prokázala jeho účinnost při detekci viru SARS-CoV-2 v klinických vzorcích pacientů s COVID-19. Nyní tým rozšířil svou metodu na významně různorodější vzorky stěrů z povrchů exponovaných míst ve veřejném prostoru.
Místo činu? MHD!
„V rámci testování vzorků odebraných v MHD bylo několik pozitivních na záchyt viru SARS-CoV-2. Následně nás zajímalo, zda se jedná o infekční virus, či již inaktivované virové částice. Infektivitu viru jsme ověřovali kultivačními pokusy v naší BSL3 laboratoři,“ uvedl Václav Hönig z Biologického centra AV ČR. Podle něj musí laboratoř s touto klasifikací splňovat velmi přísná kritéria na biologickou bezpečnost. Jen díky tomu v ní lze studovat i vysoce rizikové patogeny.
Detekční revoluce
Studie se zaměřila také na srovnání výsledků detekce SARS-CoV-2 pomocí biosenzoru a standardní metody PCR. Výsledky prokázaly, že kombinace dvou citlivých a spolehlivých metod založených na různých detekčních principech může mnohem přesněji monitorovat rizika šíření virů ve veřejném prostoru než použití pouze jedné.
Lidstvo tedy nyní stojí na prahu revoluce… A to konkrétně ve způsobu, jakým monitoruje a detekuje viry ve veřejných prostorách. Biosenzory by totiž mohly připravit cestu k dalším průlomům v oblasti veřejného zdraví.