Domů     Ostatní
Hry ve virtuální realitě: Zahrajete si je i na notebooku?

komerční sdělení

Her ve virtuální realitě rapidně a s tím i notebooků, na kterých si populární tituly můžete zahrát. Ne každý notebook ale takovou nálož „utáhne“. Přečtěte si, jaké parametry si u notebooku pohlídat, abyste si užili největší VR hity v plné parádě..

Co znamená VR ready notebook: Jaké parametry si pohlídat

Při výběru nového notebooku se už často setkáte s označením VR ready. Tedy připravené na virtuální realitu. Znamená to, že jeho hardwarová výbava zvládne všechny náročné výzvy, které s sebou hraní ve VR přináší.

Pokud tedy výrobce na notebook tuhle nálepku dá, máte jistotu, že po připojení VR brýlí dostanete parádní herní zážitek.

Virtuální realita je totiž extrémně náročná nejen na procesor, ale hlavně na grafickou kartu. Pokud má váš notebook základní integrovanou grafickou kartu, pak nejspíš náročné VR hry vůbec nerozjede.

Nebo bude jejich kvalita tak mizerná, že vám hraní neposkytne požadovaný zážitek.

Hry ve virtuální realitě totiž spoléhají na to, že například své pohyby rukama vidíte okamžitě přímo v brýlích. Jakékoli zpoždění obrazu vytváří nepříjemný zážitek, který kazí nejen samotnou hru, ale může vám způsobit i nevolnost (kinetózu). Proto je ideální hrát VR hry s co nejvyšším počtem snímků za sekundu.

Grafická karta

Pro pohodlné hraní se vyplatí sáhnout po notebooku s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 a vyšší. Případně od AMD Radeon RX 480 a vyšší. Samozřejmě čím výkonnější grafická karta, tím lepší požitek ze hry.

Ideální výsledky přinese třeba grafická karta GeForce RTX 3060, která zvládá i ray tracing.

Výkonný herní notebook se zkrátka bez samostatné grafické karty neobjede, ať už hrajete VR nebo klasické hry.

Procesor

Pro hraní ve VR se dívejte alespoň po čtyřjádrovém procesoru, například Intel Core i5 nebo i7 by měl v pohodě většinu her ve virtuální realitě zvládnout. Případně mrkněte na procesory AMD Ryzen 5 nebo 7.

Operační paměť RAM

Pro plynulé hraní ve VR se dívejte po 8 GB RAM, ideálně vyšší. Klidně až 16 GB. Čím větší operační paměť, tím lepší zážitek ze hry. Takový notebook totiž dokáže zajistit plynulý provoz a hra se nebude nijak nepříjemně zasekávat.

V reálném čase totiž vykresluje obraz podle vašich pohybů, a to vyžaduje vyšší kapacitu RAMky.

Operační systém

Většina dostupných VR headsetů funguje na operačním systému Windows 10 a vyšším.

Pokud máte například Macbook, tak třeba brýle Oculus vůbec nepřipojíte.

Protože operační systém macOS není s headsetem kompatibilní. Pokud chcete připojit VR headset k Macbooku, můžete zkusit například HTC Vive.

Jaké VR hry notebook rozchodí

Virtuální realita už je s námi téměř deset let a za tu dobu vznikla pěkná porce her. Tady je výběr čtyř populárních VR her, které by vám neměly ve sbírce chybět.

Beat Saber

Dneska už naprostá klasika od česko-slovenských vývojářů. Jednoduchá hra, která si neustále získává nové fanoušky a hráče. Má totiž velmi intuitivní ovládání, hravou a líbivou grafiku, a hlavně se u ní taky pěkně zapotíte.

Do rytmu písniček se totiž snažíte trefovat barevné kostky dvěma světelnými meči. Tuhle hru prostě nejde nemilovat.

Superhot

Promakaná střílečka, ve které plyne čas jen při pohybu. To znamená, že pokud se nehýbete vy, nehýbou se ani vaši nepřátelé. Díky tomu získáte čas na vymyšlení strategie nebo obstarání zbraní. Jakmile se ale hýbat začnete, jde o velmi dynamickou hru plnou akce, ve které musíte pohotově interagovat s okolním prostředím.

Job Simulator

Asi všichni bychom si rádi někdy zkusili jiné povolání. Přesně tohle vám tahle jednoduchá VR hra umožní. Odehrává se v blízké budoucnosti, kde na sebe roboti převzali veškerou lidskou práci. Můžete si tak ve hře zkusit jaké to je být kuchařem, prodavačem v supermarketu nebo třeba mechanikem, který opravuje roboty.

Hra si trošku satiricky pohrává se stereotypy, které se s jednotlivými profesemi pojí.

No Man’s Sky

Tahle hra sice nevznikla primárně pro virtuální realitu, ale i tak si ji s nasazenými brýlemi parádně užijete. Hra vás totiž vtáhne do vesmíru a na různé planety, kde se snažíte sbírat suroviny, vyrábět vylepšení nebo třeba stavět vlastní základnu.

reklama
Související články
Mnoho lidí se v dnešní době potýká s nedostatkem, případně se špatnou kvalitou, spánku. Ten se projevuje nesoustředěností a ospalostí. Nyní vědci přišli s tím, že zlepšit výkon mozku po probdělé noci může pomoci cvičení! Podle výzkumů je ideální délka spánku pro dospělého člověka 7 až 7,5 hodiny za noc. Minimum, při kterém je schopen […]
Fotovoltaika zažívá v Česku nebývalý rozmach. Jenže aby se skutečně vyplatila, vyžaduje to nejen kvalitní technologii, ale také spolehlivého dodavatele, který bude plnit své závazky a zajistí bezstarostný servis po celou její životnost. Jak takové prodejce rozpoznat od těch, pro něž přestanete být důležití v momentě, kdy složíte zálohu? Začíná to komunikací Nejprve se zaměřte na komunikaci. […]
Úrazy hlavy nejsou v dětském věku ničím neobvyklým, zejména v důsledku pádu. Vědce ze Státní univerzity v Ohiu však zajímalo, zda stres tyto neblahé vlivy úrazu na mozek nezesiluje. Zjistili, že ano, ale došli k ještě překvapivějším závěrům, stres měl na mozek horší dopady než samotný úraz! Když se vědci ze Státní univerzity v Ohiu, […]
Když příroda nadělila člověku ochlupení, netušila, že z něj jednou bude koupelnový odpad. Zatímco dosud byly vlasy nepřítelem domácnosti, nyní se pro ně našlo nové využití… Jako lidé vyprodukujeme ohromné množství vlasového odpadu. Jen salony v USA a Kanadě vyhodí zhruba 31,5 tun denně, přičemž v Evropě je toto číslo dokonce 7krát vyšší. Tento odpad […]
V listopadu odvysílá kanál Viasat History sérii dokumentů k 60. výročí jednoho z nejvíce šokujících a dějiny určujících momentů 20. století, atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. Během dvou nedělí (19. a 26. listopadu) uvede Viasat History tři nové dokumenty, které odhalí nová fakta z osudného dne 22. listopadu, jenž otřásl světem.   JFK: 24 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz