Domů     Ostatní
Hry ve virtuální realitě: Zahrajete si je i na notebooku?

komerční sdělení

Her ve virtuální realitě rapidně a s tím i notebooků, na kterých si populární tituly můžete zahrát. Ne každý notebook ale takovou nálož „utáhne“. Přečtěte si, jaké parametry si u notebooku pohlídat, abyste si užili největší VR hity v plné parádě..

Co znamená VR ready notebook: Jaké parametry si pohlídat

Při výběru nového notebooku se už často setkáte s označením VR ready. Tedy připravené na virtuální realitu. Znamená to, že jeho hardwarová výbava zvládne všechny náročné výzvy, které s sebou hraní ve VR přináší.

Pokud tedy výrobce na notebook tuhle nálepku dá, máte jistotu, že po připojení VR brýlí dostanete parádní herní zážitek.

Virtuální realita je totiž extrémně náročná nejen na procesor, ale hlavně na grafickou kartu. Pokud má váš notebook základní integrovanou grafickou kartu, pak nejspíš náročné VR hry vůbec nerozjede.

Nebo bude jejich kvalita tak mizerná, že vám hraní neposkytne požadovaný zážitek.

Hry ve virtuální realitě totiž spoléhají na to, že například své pohyby rukama vidíte okamžitě přímo v brýlích. Jakékoli zpoždění obrazu vytváří nepříjemný zážitek, který kazí nejen samotnou hru, ale může vám způsobit i nevolnost (kinetózu). Proto je ideální hrát VR hry s co nejvyšším počtem snímků za sekundu.

Grafická karta

Pro pohodlné hraní se vyplatí sáhnout po notebooku s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 a vyšší. Případně od AMD Radeon RX 480 a vyšší. Samozřejmě čím výkonnější grafická karta, tím lepší požitek ze hry.

Ideální výsledky přinese třeba grafická karta GeForce RTX 3060, která zvládá i ray tracing.

Výkonný herní notebook se zkrátka bez samostatné grafické karty neobjede, ať už hrajete VR nebo klasické hry.

Procesor

Pro hraní ve VR se dívejte alespoň po čtyřjádrovém procesoru, například Intel Core i5 nebo i7 by měl v pohodě většinu her ve virtuální realitě zvládnout. Případně mrkněte na procesory AMD Ryzen 5 nebo 7.

Operační paměť RAM

Pro plynulé hraní ve VR se dívejte po 8 GB RAM, ideálně vyšší. Klidně až 16 GB. Čím větší operační paměť, tím lepší zážitek ze hry. Takový notebook totiž dokáže zajistit plynulý provoz a hra se nebude nijak nepříjemně zasekávat.

V reálném čase totiž vykresluje obraz podle vašich pohybů, a to vyžaduje vyšší kapacitu RAMky.

Operační systém

Většina dostupných VR headsetů funguje na operačním systému Windows 10 a vyšším.

Pokud máte například Macbook, tak třeba brýle Oculus vůbec nepřipojíte.

Protože operační systém macOS není s headsetem kompatibilní. Pokud chcete připojit VR headset k Macbooku, můžete zkusit například HTC Vive.

Jaké VR hry notebook rozchodí

Virtuální realita už je s námi téměř deset let a za tu dobu vznikla pěkná porce her. Tady je výběr čtyř populárních VR her, které by vám neměly ve sbírce chybět.

Beat Saber

Dneska už naprostá klasika od česko-slovenských vývojářů. Jednoduchá hra, která si neustále získává nové fanoušky a hráče. Má totiž velmi intuitivní ovládání, hravou a líbivou grafiku, a hlavně se u ní taky pěkně zapotíte.

Do rytmu písniček se totiž snažíte trefovat barevné kostky dvěma světelnými meči. Tuhle hru prostě nejde nemilovat.

Superhot

Promakaná střílečka, ve které plyne čas jen při pohybu. To znamená, že pokud se nehýbete vy, nehýbou se ani vaši nepřátelé. Díky tomu získáte čas na vymyšlení strategie nebo obstarání zbraní. Jakmile se ale hýbat začnete, jde o velmi dynamickou hru plnou akce, ve které musíte pohotově interagovat s okolním prostředím.

Job Simulator

Asi všichni bychom si rádi někdy zkusili jiné povolání. Přesně tohle vám tahle jednoduchá VR hra umožní. Odehrává se v blízké budoucnosti, kde na sebe roboti převzali veškerou lidskou práci. Můžete si tak ve hře zkusit jaké to je být kuchařem, prodavačem v supermarketu nebo třeba mechanikem, který opravuje roboty.

Hra si trošku satiricky pohrává se stereotypy, které se s jednotlivými profesemi pojí.

No Man’s Sky

Tahle hra sice nevznikla primárně pro virtuální realitu, ale i tak si ji s nasazenými brýlemi parádně užijete. Hra vás totiž vtáhne do vesmíru a na různé planety, kde se snažíte sbírat suroviny, vyrábět vylepšení nebo třeba stavět vlastní základnu.

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Když měl podle Bible Satan vybrat dostatečně kruté fyzické utrpení, které by prověřilo zbožnost Joba, zvolil svrbění. Velkou část příčin svědění na kůži lze vysvětlit vnějšími faktory, zdaleka ne ale všechny. Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží […]
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavit rovnováhu mezi sílou imunitní odpovědi a ochranou sebe sama před toxickými efekty vlastní imunitní reakce. Zda je lepší mít vyšší šanci přežít boj s patogenem na úkor počtu […]
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíše: „Vzpomeň si na farmáře, který tvrdě pracoval, aby rýži vypěstoval. Když ji nebudeš jíst, bude se cítit špatně, protože jeho úsilí přijde […]
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo dvojnásobným tempem oproti růstu populace. Voda, především její nedostatek, se může stát a do budoucna zřejmě i stane zdrojem konfliktu. Peter Gleick, šéf Pacific […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz