Domů     Příroda
Kamenné nástroje makaků připomínají ty užívané našimi předchůdci
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 19.5.2023
Zdroj: Pixabay

Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští..

Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je nejčastěji broušením nebo štípáním kamene.

Štípané kamenné nástroje byly zhotovovány z materiálů jako je rohovec, chalcedon, obsidián, čedič či křemenec. Pomocí úderu kamenného otloukače docházelo k odlomení úštěpu z jádra.

Výroba nástrojů štípáním kamene

Případně byly z jádra odštěpovány hrubé úštěpy, které byly dále opracovávány pomocí jemných úderů nebo technikou tlakového odlupování pomocí špičky parohu či kousku mědi. Později vznikaly i vysoce specializované čepele, které se využívaly k tvorbě škrabadel, nožů či srpů.

K nejstarším kamenným nástrojům patří ty, jež byly nalezeny mezi roky 2011 až 2014 u jezera Turkana v Keni. Jsou datovány do doby před 3,3 miliony lety. Předchází tak vzniku rodu Homo asi o milion let.

Je Lucy autorkou prvních kamenných nástrojů?

Tyto nástroje zřejmě zhotovil Australopithecus afarensis, jehož nejlépe zachovanou fosilií je Lucy. Ta žila v Africe v době, do níž jsou datovány tyto nejstarší kamenné nástroje. Jejich výroba nevyžaduje kulturní přenos, a tak je možné, že byla technika jejich tvorby znovu vynalézána dalšími kulturami.

Nástroje tak mohly být dílem druhu Kenyantropus platyops, který žil před 3,2 až 3,5 miliony let. Jeho ostatky byly nalezeny v roce 1999 při výzkumu lokality Lomekwi na západním břehu jezera Turkana v severní části Keni. Jejich autorem však mohli být i zástupci rodu Paranthropus.

Rod Homo využíval oblázky

Nejstarší kamenné nástroje rodu Homo zhotovovala tak zvaná kultura Oldovan, která je nejstarší paleolitickou kulturou. K výrobě nástrojů využívala říční oblázky, do kterých bylo udeřeno těžkým předmětem, aby vznikly úštěpy s ostrými hranami a často i ostrou špičkou.

Nejstarší nálezy jsou staré 2,6 milionu let, objeveny byly na archeologickém nalezišti Gona v Etiopii. Pozdější nálezy pochází z území celé Afriky, tradičně jsou spojovány s Homo habilis, zpočátku také s Homo erectus, je však možné, že je vyráběl i Paranthropus robustus.

Zdroj: Wiki Commons

Makakové používají kamenné nástroje

Vědci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii nedávno objevili artefakty zhotovené makaky jávskými z národního parku Pang Nga v Thajsku, které se podobají kamenným nástrojům vyrobeným ranými hominidy.

Makakové používají ostré kamenné vločky, k nerozeznání od kamenných nástrojů pocházejících z archeologických nalezišť ve východní Africe, k rozbíjení tvrdých skořápek ořechů. Tyto malé opice s šedohnědou srstí, dosahující délky asi 55 centimetrů a vážící kolem 4 až 5 kilogramů, jsou denními tvory a zdržují se především na stromech.

Jsou schopné až 5 metrů dlouhých skoků, k čemuž jim pomáhá dlouhý ocas měřící 40 až 65 cm.

Klíčový bod evoluce člověka

„Schopnost záměrně vytvářet ostré kamenné vločky je považována za klíčový bod ve vývoji hominidů. Naše studie ukazuje, že výroba kamenných nástrojů není jedinečná pro lidi a naše předky,“ říká hlavní autor studie, Tomos Proffitt, a dodává:

„Skutečnost, že tito makakové používají kamenné nástroje ke zpracování ořechů, není překvapivá, protože podobné nástroje využívají také k získání přístupu k různým měkkýšům. Zajímavé je, že při tom náhodně vytvoří vlastní významný archeologický záznam, jež je téměř k nerozeznání od některých artefaktů vytvořených hominidy.“.

Chovali se hominidé stejně jako makakové?

Nástroje zhotovené makaky nabízejí nový pohled na to, jak mohla technologie jejich výroby začít u našich předků. Její původ mohl i u nich souviset se snahou rozbít ořechy. Jak vysvětluje Lydia Luncz, která se na studii rovněž významně podílela:

„Louskání ořechů pomocí kamenných kladiv a kovadlin, podobně jako to dnes dělají někteří primáti, předcházelo s největší pravděpodobností záměrné výrobě kamenných nástrojů.“ Nástroje sloužící k rozbíjení ořechů, využívané hominidy, tak zřejmě byly podstatně starší než současné nejstarší archeologické záznamy. Výzkumnice věří, že se je do budoucna podaří nalézt.

Více si přečtete v 21. století číslo 6/2023, které vyšlo 17.5.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů […]
Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže. Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz