Domů     Technika
V Praze vznikl inkubátor pro univerzitní a akademické spin-off společnosti
Jan Zelenka 4.5.2023

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA INCUBE. Ten se liší tím, že spin-off firmy přímo nezakládá, ale poskytuje vědeckým týmům své know-how v přípravě vstupu do komerčního prostředí.

Zaměřuje se hlavně na výzkumy v oblasti farmacie, medicíny, zdravých potravin, vzdělávání či moderních technologií.

Zázemí, v němž tuzemské univerzitní projekty vznikají, je z mého pohledu srovnatelné se zahraničím. Problémem je však finanční podpora pro samotný vývoj a výzkum,“ říká Petr Čihák, ředitel inkubačního programu FABA INCUBE. Podle něho není financování jedinou komplikací, s níž se čeští vědečtí a výzkumní pracovníci na univerzitách potýkají. „Neméně zásadní je také nedostatek odborníků, kteří by zvládli participovat na transferu znalostí a inovací z vědeckého prostředí do komerčního,“ dodává Čihák.

Vznik univerzitních transferních oddělení

Právě onen kýžený transfer výsledků univerzitních výzkumů do praxe vyžaduje finance a know-how. Změnit to mají nově vznikající transferní oddělení českých a slovenských univerzit i úspěšné inkubační programy.

Proces přechodu z akademické půdy do komerčního prostředí je klíčový pro získání potenciálního investora, který představuje příležitost, jak patenty a vynálezy, inovace či inovativní myšlenky uvést do praxe.

Foto: Pixabay

FABA jako součást vědeckých týmů

V České republice se začíná diskutovat o zavedení průmyslového doktorátu, který by měl spojit doktorské studium s praktickými zkušenostmi. Program FABA INCUBE takové propojení prostřednictvím smart capital přímo nabízí.

Zahrnuje základní kroky, které jsou pro přechod do komerčního světa nezbytné, ale na jejich realizaci nemají vědečtí pracovníci kapacitu a mnohdy ani potřebné znalosti.

Inkubační program vznikl na základě úspěšných projektů v oblasti zdravotnictví a energetiky. „Naše předchozí finanční transakce pomohly například při realizaci nového postupu léčby neplodnosti pomocí umělého oplodnění anebo jsme přispěli k rozvoji možné energii budoucnosti prostřednictvím projektu Napoleon, unikátní technologii plynem chlazeného reaktoru na výrobu vodíku,“ vysvětluje Robert Flocius, ředitel skupiny FABA CAPITAL.

Foto: Pixabay

Cílem programu FABA INCUBE je stát se součástí vědeckých týmů, tvořit spolu s nimi smysluplné projekty, aby se jejich idea stala skutečnou, pro lidstvo trvalou hodnotou s pozitivním dopadem. „Není v mých silách a schopnostech udělat svět lepší pro další generace, ale prostřednictvím inovativních projektů s pozitivním dopadem a společenskou odpovědností se o to chci alespoň ve FABA INCUBE pokusit,“ uzavírá Petr Čihák.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz