Domů     Technika
V Praze vznikl inkubátor pro univerzitní a akademické spin-off společnosti
Jan Zelenka 4.5.2023

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA INCUBE. Ten se liší tím, že spin-off firmy přímo nezakládá, ale poskytuje vědeckým týmům své know-how v přípravě vstupu do komerčního prostředí.

Zaměřuje se hlavně na výzkumy v oblasti farmacie, medicíny, zdravých potravin, vzdělávání či moderních technologií.

Zázemí, v němž tuzemské univerzitní projekty vznikají, je z mého pohledu srovnatelné se zahraničím. Problémem je však finanční podpora pro samotný vývoj a výzkum,“ říká Petr Čihák, ředitel inkubačního programu FABA INCUBE. Podle něho není financování jedinou komplikací, s níž se čeští vědečtí a výzkumní pracovníci na univerzitách potýkají. „Neméně zásadní je také nedostatek odborníků, kteří by zvládli participovat na transferu znalostí a inovací z vědeckého prostředí do komerčního,“ dodává Čihák.

Vznik univerzitních transferních oddělení

Právě onen kýžený transfer výsledků univerzitních výzkumů do praxe vyžaduje finance a know-how. Změnit to mají nově vznikající transferní oddělení českých a slovenských univerzit i úspěšné inkubační programy.

Proces přechodu z akademické půdy do komerčního prostředí je klíčový pro získání potenciálního investora, který představuje příležitost, jak patenty a vynálezy, inovace či inovativní myšlenky uvést do praxe.

Foto: Pixabay

FABA jako součást vědeckých týmů

V České republice se začíná diskutovat o zavedení průmyslového doktorátu, který by měl spojit doktorské studium s praktickými zkušenostmi. Program FABA INCUBE takové propojení prostřednictvím smart capital přímo nabízí.

Zahrnuje základní kroky, které jsou pro přechod do komerčního světa nezbytné, ale na jejich realizaci nemají vědečtí pracovníci kapacitu a mnohdy ani potřebné znalosti.

Inkubační program vznikl na základě úspěšných projektů v oblasti zdravotnictví a energetiky. „Naše předchozí finanční transakce pomohly například při realizaci nového postupu léčby neplodnosti pomocí umělého oplodnění anebo jsme přispěli k rozvoji možné energii budoucnosti prostřednictvím projektu Napoleon, unikátní technologii plynem chlazeného reaktoru na výrobu vodíku,“ vysvětluje Robert Flocius, ředitel skupiny FABA CAPITAL.

Foto: Pixabay

Cílem programu FABA INCUBE je stát se součástí vědeckých týmů, tvořit spolu s nimi smysluplné projekty, aby se jejich idea stala skutečnou, pro lidstvo trvalou hodnotou s pozitivním dopadem. „Není v mých silách a schopnostech udělat svět lepší pro další generace, ale prostřednictvím inovativních projektů s pozitivním dopadem a společenskou odpovědností se o to chci alespoň ve FABA INCUBE pokusit,“ uzavírá Petr Čihák.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz