Letní vedra a sucha se už v Evropě stávají tradicí. Podle dat služby Copernicus Climate Change Service (C3S) bylo loňské léto dokonce nejteplejší v historii měření. A predikce na tento rok nedávají naději, že by se tento trend měl zvrátit..
V nové zprávě se uvádí, že rozsáhlé vlny veder vedly k tomu, že Evropu v roce 2022 zasáhlo s velkým náskokem nejteplejší léto v historii.
To zároveň vedlo k mnoha předčasným úmrtí, autoři zprávy píší, že vedra vloni zabila 20 000 Evropanů.
Obyvatelé jižní Evropy prožili až 100 dní tepelného stresu, kdy teplota dosahovala nejméně 32 °C. Ve Spojeném království teploty poprvé překročily 40 °C. Podle zprávy vedra a nízké srážky způsobily devastující sucho, které v době svého vrcholu postihlo více než třetinu kontinentu.
Průtoky téměř dvou třetin evropských řek byly nižší než průměr. Vysoké teploty také způsobily, že emise uhlíku z letních požárů byly nejvyšší za posledních 15 let a v Alpách se ztratilo rekordní množství ledu z ledovců.
Celkově Evropa zažila druhý nejteplejší rok v historii měření, přičemž teploty rostly dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Za posledních pět let byla na starém kontinentě průměrná teplota o 2,2 °C vyšší než v předindustriální éře.
Jedním z mála pozitivních bodů zprávy je skutečnost, že v Evropě bylo díky nižší oblačnosti dosaženo nejvyššího množství slunečních dní za posledních 40 let, což umožnilo nadprůměrnou úroveň výroby sluneční energie.
Hlavní autorka zprávy C3S klimatoložka Rebecca Emertonová k tomu uvedla: „Teplota se zvyšuje a dopady na klima nemůžeme zastavit. Můžeme je pouze omezit rychlým snížením emisí skleníkových plynů.“ Podle ní to, jak vypadala letošní zima a jaro znamená, že se blíží další sucho.
„Bohužel dopady se pravděpodobně projevily již ve vegetačním období, takže letos pravděpodobně zaznamenáme sníženou produkci plodin,“ dodala.
Není to jediná ne příliš povzbuzující zpráva z oblasti klimatu. Podle nové studie stoupá hladina oceánu u amerického pobřeží rychleji než se čekalo.
V ohrožení jsou mimo jiné velká města jako Houston, Miami nebo New Orleans. V severnějších zeměpisných šířkách pak badatelé zjistili, že Arktida a Grónsko v současnosti ztrácí třikrát více ledu než před třiceti lety.
FOTO: Pinterst, archiv