Domů     Příroda
V loňském roce zasáhla Evropu rekordní vedra
Martin Janda 22.4.2023

Letní vedra a sucha se už v Evropě stávají tradicí. Podle dat služby Copernicus Climate Change Service (C3S) bylo loňské léto dokonce nejteplejší v historii měření. A predikce na tento rok nedávají naději, že by se tento trend měl zvrátit..

V nové zprávě se uvádí, že rozsáhlé vlny veder vedly k tomu, že Evropu v roce 2022 zasáhlo s velkým náskokem nejteplejší léto v historii.

To zároveň vedlo k mnoha předčasným úmrtí, autoři zprávy píší, že vedra vloni zabila 20 000 Evropanů.

Obyvatelé jižní Evropy prožili až 100 dní tepelného stresu, kdy teplota dosahovala nejméně 32 °C. Ve Spojeném království teploty poprvé překročily 40 °C. Podle zprávy vedra a nízké srážky způsobily devastující sucho, které v době svého vrcholu postihlo více než třetinu kontinentu.

Průtoky téměř dvou třetin evropských řek byly nižší než průměr. Vysoké teploty také způsobily, že emise uhlíku z letních požárů byly nejvyšší za posledních 15 let a v Alpách se ztratilo rekordní množství ledu z ledovců.

Průměrná roční teplota v Evropě ve srovnání s průměrem let 1991-2020

Celkově Evropa zažila druhý nejteplejší rok v historii měření, přičemž teploty rostly dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Za posledních pět let byla na starém kontinentě průměrná teplota o 2,2 °C vyšší než v předindustriální éře.

Jedním z mála pozitivních bodů zprávy je skutečnost, že v Evropě bylo díky nižší oblačnosti dosaženo nejvyššího množství slunečních dní za posledních 40 let, což umožnilo nadprůměrnou úroveň výroby sluneční energie.

Hlavní autorka zprávy C3S klimatoložka Rebecca Emertonová k tomu uvedla: „Teplota se zvyšuje a dopady na klima nemůžeme zastavit. Můžeme je pouze omezit rychlým snížením emisí skleníkových plynů.“ Podle ní to, jak vypadala letošní zima a jaro znamená, že se blíží další sucho.

„Bohužel dopady se pravděpodobně projevily již ve vegetačním období, takže letos pravděpodobně zaznamenáme sníženou produkci plodin,“ dodala.

Není to jediná ne příliš povzbuzující zpráva z oblasti klimatu. Podle nové studie stoupá hladina oceánu u amerického pobřeží rychleji než se čekalo.

V ohrožení jsou mimo jiné velká města jako Houston, Miami nebo New Orleans. V severnějších zeměpisných šířkách pak badatelé zjistili, že Arktida a Grónsko v současnosti ztrácí třikrát více ledu než před třiceti lety.

FOTO: Pinterst, archiv

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz