Domů     Příroda
V loňském roce zasáhla Evropu rekordní vedra
Martin Janda 22.4.2023

Letní vedra a sucha se už v Evropě stávají tradicí. Podle dat služby Copernicus Climate Change Service (C3S) bylo loňské léto dokonce nejteplejší v historii měření. A predikce na tento rok nedávají naději, že by se tento trend měl zvrátit..

V nové zprávě se uvádí, že rozsáhlé vlny veder vedly k tomu, že Evropu v roce 2022 zasáhlo s velkým náskokem nejteplejší léto v historii.

To zároveň vedlo k mnoha předčasným úmrtí, autoři zprávy píší, že vedra vloni zabila 20 000 Evropanů.

Obyvatelé jižní Evropy prožili až 100 dní tepelného stresu, kdy teplota dosahovala nejméně 32 °C. Ve Spojeném království teploty poprvé překročily 40 °C. Podle zprávy vedra a nízké srážky způsobily devastující sucho, které v době svého vrcholu postihlo více než třetinu kontinentu.

Průtoky téměř dvou třetin evropských řek byly nižší než průměr. Vysoké teploty také způsobily, že emise uhlíku z letních požárů byly nejvyšší za posledních 15 let a v Alpách se ztratilo rekordní množství ledu z ledovců.

Průměrná roční teplota v Evropě ve srovnání s průměrem let 1991-2020

Celkově Evropa zažila druhý nejteplejší rok v historii měření, přičemž teploty rostly dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Za posledních pět let byla na starém kontinentě průměrná teplota o 2,2 °C vyšší než v předindustriální éře.

Jedním z mála pozitivních bodů zprávy je skutečnost, že v Evropě bylo díky nižší oblačnosti dosaženo nejvyššího množství slunečních dní za posledních 40 let, což umožnilo nadprůměrnou úroveň výroby sluneční energie.

Hlavní autorka zprávy C3S klimatoložka Rebecca Emertonová k tomu uvedla: „Teplota se zvyšuje a dopady na klima nemůžeme zastavit. Můžeme je pouze omezit rychlým snížením emisí skleníkových plynů.“ Podle ní to, jak vypadala letošní zima a jaro znamená, že se blíží další sucho.

„Bohužel dopady se pravděpodobně projevily již ve vegetačním období, takže letos pravděpodobně zaznamenáme sníženou produkci plodin,“ dodala.

Není to jediná ne příliš povzbuzující zpráva z oblasti klimatu. Podle nové studie stoupá hladina oceánu u amerického pobřeží rychleji než se čekalo.

V ohrožení jsou mimo jiné velká města jako Houston, Miami nebo New Orleans. V severnějších zeměpisných šířkách pak badatelé zjistili, že Arktida a Grónsko v současnosti ztrácí třikrát více ledu než před třiceti lety.

FOTO: Pinterst, archiv

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz