Domů     Zajímavosti
Hle, Internet: wwww.jsemstaleonline.cz
Zdroj: Pixabay

Až 6 % světové populace přiznává, že je chorobně posedlá vysedáváním u internetu. Ačkoli se jedná o nový adiktologický fenomén, ve společnosti rezonuje čím dál tím častěji.

Spíše než o závislost na síti jako takové, jde o silnou potřebu jejího obsahu – ať už jde o hry, sledování videí, komunikaci s přáteli nebo jen nevinné brouzdání napříč jednotlivými stránkami. Podle některých odborníků jsou k netolismu, neboli závislosti na internetu, nejvíce náchylní introverti se sklonem k úzkostem, anebo jedinci s narušenými sociálními vazbami.

Mistři virtuálna

Na první pohled se může tato „posedlost“ jevit jako neškodná. Osoby, které tráví většinu svého volného času na internetu mají totiž neuvěřitelný informační přehled. Čím více jsou však připoutáni k virtuálnímu světu, tím rychleji se jejich sociální schopnosti vytrácí.

V České republice je riziko vzniku závislosti nejvyšší mezi mladistvými ve věku 12–15 let. Ze statistického pohledu je v této věkové kategorii přímo „zasažených“ asi 23 %, v celkovém měřítku jde o 3,4 % obyvatel.

Nespavý a nervózní

Samotný „problém“ o sobě přitom dává vědět již pár okamžiků po probuzení. Zatímco „zdravý“ jedinec vydrží bez kontroly sociálních sítí klidně až do oběda, závislý se této činnosti věnuje prakticky ihned jak rozlepí oči.

Do virtuálního světa od té chvíle nakukuje prakticky po celý den. Pokud však z nějakého důvodu dotyčný nemá možnost okamžitě reagovat, či být v „obraze“, může se u něj objevit nervozita a podrážděnost.

Při netolismu se veškerý kamarádský kontakt postupně přesouvá do on-line světa, stejně tak jakékoli koníčky. Kromě nevhodnosti neustálého vysedávání před zářivou obrazovkou, která může vést k bolestem krční páteře, se mohou o slovo přihlásit také poruchy spánku.

Samostatnou kapitolou je zpoplatněný obsah, za který je dítě ve fázi silné závislosti schopno utratit nemalé částky, čímž kapesné zmizí v nenávratnu.

Účet „na tajňačku“

Z výzkumu brněnské společnosti Podané ruce vyplynulo, že denně děti věnují času na počítači – nebo jiné virtuální platformě, klidně 3–6 hodin svého volného času. V případě rodičů jde o 1–2 hodiny. Zároveň se podařilo odhalit zajímavou skutečnost, že mladí svůj část strávený na internetu rozdělují, a to rovnou měrou mezi hraní her, sledování videí nebo prohlížení sociálních sítí.

Vlastní účet na Instagramu, Facebooku nebo TikToku si přitom až 63 % mladistvých zakládá samo nebo s pomocí kamarádů a starších sourozenců. O pomoc rodičů požádalo pouze 14 % dotázaných.

Zkrátka jen zábava

Mnoho jedinců vnímá sociální sítě jako prostředek k uvolnění a jednoduché komunikaci. Opak je však pravdou. V okamžiku, kdy se člověk přihlásí, jeho dopaminové signály v mozku se zvýší. Čím více dopaminu mozek při sledování daného obsahu uvolní, tím je větší pravděpodobnost, že posléze náš hardware tuto činnost vyhodnotí jako prospěšnou aktivitu.

A ta by se měla opakovat! Vždy je proto dobré si uvědomit, že pozitivní pocity, které člověka na sítích zaplaví jsou pouze dočasné.

reklama
Související články
Jak poznat rozdíl mezi spermií potkana, myši i člověka? Chcete si vyzkoušet napsat své jméno husím brkem a v hlaholici? Jak vzniká epilepsie, Alzheimerova choroba, cukrovka nebo infarkt? A jak k nám hovoří stromy? To a mnohé další jsou lákadly letošního Veletrhu vědy. Svět vědy, výzkumu a nejnovějších technologií opět míří do Letňan. Největší populárně […]
Zájem o hamburgery z hrachoviny obarvené červenou řepou už opadává, fritovaní cvrčci a mouka z larev narážejí na těžko překonatelný faktor odporu. Novou nadějí, jak lidstvo uživit, se stávají potraviny přirozené, ale vzniklé z buněk v laboratoři. Říká se tomu celulární zemědělství. V belgickém Gentu si hýčkají Margaret. Je ocelová, výkonnosti špičkových dojnic sice zdaleka […]
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz