Domů     Medicína
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
Jan Zelenka 24.3.2023

O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie..

foto: Pixabay

Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie na brněnské přírodovědecké fakultě, teď bude svoje zkušenosti předávat studentům a studentkám navazujícího magisterského programu Biotechnologie na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

„Kyselinu hyaluronovou získáváme pomocí biosyntézy. Využívají se k tomu bakterie z rodu, kam patří i bakterie spály, které ji samy syntetizují s cílem oklamat napadený organismus,“ prozradil Vladimír Velebný.

Kyselinu hyaluronovou popisuje jako šňůrku korálků dvou barev, která má schopnost vázat na sebe různé látky. „Funguje to tak, jako byste do nudlové polévky ponořili štětku na čištění lahví, na kterou se nachytají nudle, v našem případě třeba kolagen,“ vysvětluje Velebný.

Uplatnění absolventi

Studenti programu Biotechnologie absolvují praktickou výuku nejen v univerzitních laboratořích, ale i ve firmách, s nimiž přírodovědecká fakulta spolupracuje. Jednou z nich je právě Contipro. „Vypracovala jsem tam svou diplomovou práci, dali mi příležitost studovat vliv antiseptických látek na fagocytózu,“ vzpomíná absolventka Tereza Hromádková.

Možnost několikaměsíční stáže v tak úspěšné české firmě byla jedním z hlavních důvodů, proč ji tento obor zaujal. Nyní v Contipro pracuje už jako odborná asistentka a věnuje se například testování antiseptik v souvislosti s hojením ran.

Absolventi biotechnologie nacházejí uplatnění i v dalších biotechnologických firmách, ve výzkumu, vývoji i technologickém provozu. „Stejně tak se mohou ucházet o akademická místa na univerzitách a v ústavech akademie věd nebo výzkumných ústavech zaměřených na biochemicko-biotechnologický výzkum,“ upřesnila konzultantka programu Jitka Kašparovská.

foto: Pixabay

Interdisciplinární charakter biotechnologií

Program vychází z interdisciplinárního charakteru biotechnologií, jejichž společným jmenovatelem jsou metabolické přeměny realizované různými organismy. Důraz je kladen na výuku předmětů, které jsou obecným základem jakýchkoli biotechnologických procesů, jako je:

Bioinženýrství, kam patří například metody, procesy a zařízení s důrazem na realizaci v bioreaktorech, nebo genové technologie, ale i další technologie spojené s využitím kmenových a dalších živočišných buněk, rostlinná biotechnologie a biotechnologie ve farmacii a biomedicíně.

Studium navazujícího magisterského programu Biotechnologie přímo navazuje na bakalářský studijní program Biochemie, ale je otevřen i zájemcům příbuzných oborů. Zájemci se mohou hlásit až do 30. dubna prostřednictvím elektronické přihlášky zde.

Úspěšní absolventi pak jako jedni z mála na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity získají titul inženýr.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz