Domů     Medicína
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 24.3.2023

O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie..

foto: Pixabay

Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie na brněnské přírodovědecké fakultě, teď bude svoje zkušenosti předávat studentům a studentkám navazujícího magisterského programu Biotechnologie na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

„Kyselinu hyaluronovou získáváme pomocí biosyntézy. Využívají se k tomu bakterie z rodu, kam patří i bakterie spály, které ji samy syntetizují s cílem oklamat napadený organismus,“ prozradil Vladimír Velebný.

Kyselinu hyaluronovou popisuje jako šňůrku korálků dvou barev, která má schopnost vázat na sebe různé látky. „Funguje to tak, jako byste do nudlové polévky ponořili štětku na čištění lahví, na kterou se nachytají nudle, v našem případě třeba kolagen,“ vysvětluje Velebný.

Uplatnění absolventi

Studenti programu Biotechnologie absolvují praktickou výuku nejen v univerzitních laboratořích, ale i ve firmách, s nimiž přírodovědecká fakulta spolupracuje. Jednou z nich je právě Contipro. „Vypracovala jsem tam svou diplomovou práci, dali mi příležitost studovat vliv antiseptických látek na fagocytózu,“ vzpomíná absolventka Tereza Hromádková.

Možnost několikaměsíční stáže v tak úspěšné české firmě byla jedním z hlavních důvodů, proč ji tento obor zaujal. Nyní v Contipro pracuje už jako odborná asistentka a věnuje se například testování antiseptik v souvislosti s hojením ran.

Absolventi biotechnologie nacházejí uplatnění i v dalších biotechnologických firmách, ve výzkumu, vývoji i technologickém provozu. „Stejně tak se mohou ucházet o akademická místa na univerzitách a v ústavech akademie věd nebo výzkumných ústavech zaměřených na biochemicko-biotechnologický výzkum,“ upřesnila konzultantka programu Jitka Kašparovská.

foto: Pixabay

Interdisciplinární charakter biotechnologií

Program vychází z interdisciplinárního charakteru biotechnologií, jejichž společným jmenovatelem jsou metabolické přeměny realizované různými organismy. Důraz je kladen na výuku předmětů, které jsou obecným základem jakýchkoli biotechnologických procesů, jako je:

Bioinženýrství, kam patří například metody, procesy a zařízení s důrazem na realizaci v bioreaktorech, nebo genové technologie, ale i další technologie spojené s využitím kmenových a dalších živočišných buněk, rostlinná biotechnologie a biotechnologie ve farmacii a biomedicíně.

Studium navazujícího magisterského programu Biotechnologie přímo navazuje na bakalářský studijní program Biochemie, ale je otevřen i zájemcům příbuzných oborů. Zájemci se mohou hlásit až do 30. dubna prostřednictvím elektronické přihlášky zde.

Úspěšní absolventi pak jako jedni z mála na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity získají titul inženýr.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz