Domů     Objevy
Tajemství hvězdy X3a pomohl odhalit český vědec
Jan Zelenka 10.3.2023
foto: Pixabay

Záhadné okolnosti vzniku velmi mladé hvězdy poblíž masivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy objasnil mezinárodní tým pod vedením Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíně nad Rýnem. Členem týmu byl i Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně..

Spektrální charakteristiky naznačují, že X3a je nejmladší a zároveň nejtěžší hvězdou, kterou se dosud podařilo objevit přímo v srdcinaší galaxie. Z astrofyzikálního hlediska existuje pouhý okamžik, je mladší než lidstvo, a působivé jsou i její rozměry – je asi desetkrát větší a patnáctkrát těžší než Slunce.

Podle dosud známých teorií o vzniku hvězd by se tak blízko černé díry (známé též jako Sgr A*) neměla vůbec vyskytovat: „Obecně je okolí černé díry považováno za velmi nehostinnou oblast, která se vyznačuje vysoce dynamickými procesy a intenzivním rentgenovým a ultrafialovým zářením,“ uvádí Michal Zajaček.

Okolnosti zrodu

Vědci však prokázali, že ve vzdálenosti pouhých několika světelných let od černé díry se nachází oblast, která podmínky pro vznik hvězd splňuje. Tato oblast má tvar prstence z plynů a prachu, je dostatečně chladná a chráněna před ničivým zářením.

Nízké teploty a vysoké hustoty vytvářejí prostředí, kde mohou vznikat mračna o hmotnosti stovek Sluncí. Díky vzájemným kolizím se mračna velmi rychle pohybují směrem k černé díře a časové rozmezí, v němž pod vlivem gravitace dojde k jejich kolapsu a zrodu hvězdy, velmi dobře odpovídá stáří X3a.

Střed Mléčné dráhy, hvězdy jsou označeny červeno-zlatou barvou. Foto: MUNI

Pozorování ukazují, že podobných oblaků je v oblasti mnoho, mohou navzájem interagovat a čas od času pravděpodobně některý „spadne“ směrem k černé díře. Hvězda X3a se zformovala a vyvinula do téměř dospělé hvězdy právě během takového pádu mraku.

„X3a je obrem mezi hvězdami a tito obři se velmi rychle vyvíjejí a dospívají. Měli jsme štěstí, že jsme tuto masivní hvězdu spatřili uprostřed cirkumstelární mlhoviny ve tvaru komety právě v tomto zárodečném stadiu.

Následně jsme identifikovali klíčové znaky spojené s jejím mladým věkem,“ upřesnil Zajaček.

Poloha X3a ve středu Mléčné dráhy. X3 označuje větší kometární obálku, tzv. bow shock, vznikající při nadzvukovém pohybu hvězdy. Foto: MUNI 

Paradox mládí

Vzhledem k tomu, že podobné prachové a plynné prstence lze nalézt i v jádrech jiných galaxií, může popsaný mechanismus fungovat poměrně obecně napříč vesmírem. „Tento model vzniku hvězd nejen v naší galaxii, ale i v jiných hvězdných soustavách prověří plánovaná pozorování pomocí vesmírného infračerveného dalekohledu Jamese Webba a Extrémně velkého dalekohledu, který je v Chile,“ dodává Vladimír Karas z Astronomického ústavu AV ČR v Praze.

Výskyt velmi mladých hvězd v těsné blízkosti supermasivní černé díry je znám jako „paradox mládí“, a ať už byl proces jejich vzniku jakýkoliv, detekce jejich rychlého pohybu umožnila určit přesnou hmotnost Sgr A* a vedla k důkazu, že v samotném středu Mléčné dráhy se skrývá temný, kompaktní objekt o hmotnosti čtyř milionů Sluncí. Tento úspěch byl v roce 2020 oceněn Nobelovou cenou za fyziku.

reklama
Související články
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane? Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v […]
V posledních 20 letech způsobily koronaviry vyskytující se v populacích volně žijících netopýrů hned tři velké epidemie, jež ochromily lidstvo. V roce 2002 šlo o SARS, o deset let později se do centra pozornosti vědců dostal MERS (ačkoli ten se na člověka přenesl z velbloudů). Naposledy se jednalo o covid-19, který v roce 2020 způsobil […]
Získat nové linie ječmene, které budou díky vylepšené fotosyntéze poskytovat vyšší výnosy, více biomasy využitelné v průmyslu a současně asimilovat přízemní ozon. To je cílem mezinárodního projektu BEST-CROP, jehož jediným českým akademickým účastníkem je CATRIN, Český institut výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého v Olomouci. Evropská unie je největším producentem ječmene na světě, v členských zemích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz