Domů     Objevy
Tajemství hvězdy X3a pomohl odhalit český vědec
Jan Zelenka 10.3.2023
foto: Pixabay

Záhadné okolnosti vzniku velmi mladé hvězdy poblíž masivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy objasnil mezinárodní tým pod vedením Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíně nad Rýnem. Členem týmu byl i Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně..

Spektrální charakteristiky naznačují, že X3a je nejmladší a zároveň nejtěžší hvězdou, kterou se dosud podařilo objevit přímo v srdcinaší galaxie. Z astrofyzikálního hlediska existuje pouhý okamžik, je mladší než lidstvo, a působivé jsou i její rozměry – je asi desetkrát větší a patnáctkrát těžší než Slunce.

Podle dosud známých teorií o vzniku hvězd by se tak blízko černé díry (známé též jako Sgr A*) neměla vůbec vyskytovat: „Obecně je okolí černé díry považováno za velmi nehostinnou oblast, která se vyznačuje vysoce dynamickými procesy a intenzivním rentgenovým a ultrafialovým zářením,“ uvádí Michal Zajaček.

Okolnosti zrodu

Vědci však prokázali, že ve vzdálenosti pouhých několika světelných let od černé díry se nachází oblast, která podmínky pro vznik hvězd splňuje. Tato oblast má tvar prstence z plynů a prachu, je dostatečně chladná a chráněna před ničivým zářením.

Nízké teploty a vysoké hustoty vytvářejí prostředí, kde mohou vznikat mračna o hmotnosti stovek Sluncí. Díky vzájemným kolizím se mračna velmi rychle pohybují směrem k černé díře a časové rozmezí, v němž pod vlivem gravitace dojde k jejich kolapsu a zrodu hvězdy, velmi dobře odpovídá stáří X3a.

Střed Mléčné dráhy, hvězdy jsou označeny červeno-zlatou barvou. Foto: MUNI

Pozorování ukazují, že podobných oblaků je v oblasti mnoho, mohou navzájem interagovat a čas od času pravděpodobně některý „spadne“ směrem k černé díře. Hvězda X3a se zformovala a vyvinula do téměř dospělé hvězdy právě během takového pádu mraku.

„X3a je obrem mezi hvězdami a tito obři se velmi rychle vyvíjejí a dospívají. Měli jsme štěstí, že jsme tuto masivní hvězdu spatřili uprostřed cirkumstelární mlhoviny ve tvaru komety právě v tomto zárodečném stadiu.

Následně jsme identifikovali klíčové znaky spojené s jejím mladým věkem,“ upřesnil Zajaček.

Poloha X3a ve středu Mléčné dráhy. X3 označuje větší kometární obálku, tzv. bow shock, vznikající při nadzvukovém pohybu hvězdy. Foto: MUNI 

Paradox mládí

Vzhledem k tomu, že podobné prachové a plynné prstence lze nalézt i v jádrech jiných galaxií, může popsaný mechanismus fungovat poměrně obecně napříč vesmírem. „Tento model vzniku hvězd nejen v naší galaxii, ale i v jiných hvězdných soustavách prověří plánovaná pozorování pomocí vesmírného infračerveného dalekohledu Jamese Webba a Extrémně velkého dalekohledu, který je v Chile,“ dodává Vladimír Karas z Astronomického ústavu AV ČR v Praze.

Výskyt velmi mladých hvězd v těsné blízkosti supermasivní černé díry je znám jako „paradox mládí“, a ať už byl proces jejich vzniku jakýkoliv, detekce jejich rychlého pohybu umožnila určit přesnou hmotnost Sgr A* a vedla k důkazu, že v samotném středu Mléčné dráhy se skrývá temný, kompaktní objekt o hmotnosti čtyř milionů Sluncí. Tento úspěch byl v roce 2020 oceněn Nobelovou cenou za fyziku.

Související články
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, zveřejnila data o teplotě ve světě. A není to hezké čtení. Květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, […]
Vědci z americké Purdue University nyní zveřejnili informaci, že kancelářské budovy chrlí do svého okolí tzv. těkavé organické sloučeniny neboli VOC. Ty jsou známé tím, že mohou poškozovat nejen lidské zdraví, ale také ozonovou vrstvu… V rámci výzkumu byla provedena přímá měření toho, jak vypadá výměna znečišťujících látek mezi budovou a jejím okolím, přičemž byly […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz