Domů     Medicína
Kvalitní spánek vám prodlouží život!
Zdroj: Pixabay

Věděli jste, že až 8 % všech úmrtí, a to z jakýchkoliv příčin, je spojováno se špatným spánkem? Nejnovější studie provedená pod hlavičkou American College od Cardiology potvrdila, že nepřerušovaný a dostatečně dlouhý spánek může prodloužit váš život….

Mezi roky 2013 a 2018 probíhala rozsáhlá studie spánkových návyků u 172 351 lidí, jejichž průměrný věk byl 50 let a 54 % z nich přestavovaly ženy. Za pět atributů dobrého spánku přitom výzkumníci označili:

délku spánku sedm až osm hodin v noci, výskyt problémů s usínáním či potíží se spánkem maximálně dvakrát týdně, nepoužívání léků na spaní a pocit odpočatosti po spánku alespoň pět dní v týdnu.

Každému faktoru mohl účastník výzkumu přiřadit buď nulu nebo jedničku, takže maximum pěti bodů značilo nejvyšší kvalitu spánku. Jde zároveň o jedno z omezení studie, protože hodnocení byla čistě na účastnících, nebyla nijak měřena či ověřována.

Výzkumníci ani neměli informace o tom, zda například účastníci nevyužívali nějakých pomůcek či léků s vlivem na spánek. V průběhu studie zemřelo 8 681 jedinců, 30 % z nich na kardiovaskulární onemocnění, 24 % na rakovinu a 46 % z jiných příčin.

Délka spánku není všechno!

Vědci při vyhodnocování dat vzali v úvahu i další faktory, které mohly zvýšit riziko úmrtí, například socioekonomické postavení, kouření a konzumaci alkoholu, zdravotní stav a jiné. Frank Qian, spoluautor studie a lékař interní medicíny na Beth Israel Deaconess, upozorňuje:

„Aby se projevily příznivé účinky kvalitního spánku, nestačí jen spát dostatek hodin, musíte mít klidný spánek a žádné problémy s usínáním nebo probouzením se během spánku.“.

Zdroj: Pixabay

V průběhu studie vědci zjistili, že ve srovnání s jedinci, kteří dosahovali mezi nula až jedním příznivým spánkovým faktorem, měli ti, kteří dosahovali pravidelně všech pěti bodů, o 30 % nižší pravděpodobnost úmrtí z jakéhokoliv důvodu, o 21 % nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, o 19 % nižší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu a o 40 % menší pravděpodobnost úmrtí z jiných příčin, například infekce či demence.

Lepší spánek, delší život

Doktor Quian k tomu říká: „Viděli jsme jasnou souvislost. Čím více prospěšných faktorů někdo měl z hlediska vyšší kvality spánku, tím u něj byla nižší pravděpodobnost úmrtí.“ U mužů a žen, kteří uvedli, že dosahuji všech pěti faktorů kvalitního spánku, byla naděje na dožití o 4,7 roku delší u mužů a o 2,4 roku u žen, ve srovnání s těmi, kteří dosáhli maximálně jednoho bodu.

Podle doktora Quiana je tak zapotřebí další výzkum, který by ozřejmil, proč při stejné kvalitě spánku byla pravděpodobnost dožití u mužů dvojnásobná oproti ženám.

Studium spánku je důležité. Předchozí studie už prokázaly, že délka a kvalita spánku mají vliv na rozvoj srdečních onemocnění. Například spánková apnoe, což je porucha dýchání během spánku, může zvyšovat krevní tlak, vést k fibrilaci síní a srdečnímu záchvatu.

Lidé by si v dnešní uspěchané době měli uvědomit, že odpočinek je důležitou součástí jejich života. Kvalitní spánek jim ho prodlouží.

Štítky:
Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz