Domů     Medicína
Kvalitní spánek vám prodlouží život!
Zdroj: Pixabay

Věděli jste, že až 8 % všech úmrtí, a to z jakýchkoliv příčin, je spojováno se špatným spánkem? Nejnovější studie provedená pod hlavičkou American College od Cardiology potvrdila, že nepřerušovaný a dostatečně dlouhý spánek může prodloužit váš život….

Mezi roky 2013 a 2018 probíhala rozsáhlá studie spánkových návyků u 172 351 lidí, jejichž průměrný věk byl 50 let a 54 % z nich přestavovaly ženy. Za pět atributů dobrého spánku přitom výzkumníci označili:

délku spánku sedm až osm hodin v noci, výskyt problémů s usínáním či potíží se spánkem maximálně dvakrát týdně, nepoužívání léků na spaní a pocit odpočatosti po spánku alespoň pět dní v týdnu.

Každému faktoru mohl účastník výzkumu přiřadit buď nulu nebo jedničku, takže maximum pěti bodů značilo nejvyšší kvalitu spánku. Jde zároveň o jedno z omezení studie, protože hodnocení byla čistě na účastnících, nebyla nijak měřena či ověřována.

Výzkumníci ani neměli informace o tom, zda například účastníci nevyužívali nějakých pomůcek či léků s vlivem na spánek. V průběhu studie zemřelo 8 681 jedinců, 30 % z nich na kardiovaskulární onemocnění, 24 % na rakovinu a 46 % z jiných příčin.

Délka spánku není všechno!

Vědci při vyhodnocování dat vzali v úvahu i další faktory, které mohly zvýšit riziko úmrtí, například socioekonomické postavení, kouření a konzumaci alkoholu, zdravotní stav a jiné. Frank Qian, spoluautor studie a lékař interní medicíny na Beth Israel Deaconess, upozorňuje:

„Aby se projevily příznivé účinky kvalitního spánku, nestačí jen spát dostatek hodin, musíte mít klidný spánek a žádné problémy s usínáním nebo probouzením se během spánku.“.

Zdroj: Pixabay

V průběhu studie vědci zjistili, že ve srovnání s jedinci, kteří dosahovali mezi nula až jedním příznivým spánkovým faktorem, měli ti, kteří dosahovali pravidelně všech pěti bodů, o 30 % nižší pravděpodobnost úmrtí z jakéhokoliv důvodu, o 21 % nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, o 19 % nižší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu a o 40 % menší pravděpodobnost úmrtí z jiných příčin, například infekce či demence.

Lepší spánek, delší život

Doktor Quian k tomu říká: „Viděli jsme jasnou souvislost. Čím více prospěšných faktorů někdo měl z hlediska vyšší kvality spánku, tím u něj byla nižší pravděpodobnost úmrtí.“ U mužů a žen, kteří uvedli, že dosahuji všech pěti faktorů kvalitního spánku, byla naděje na dožití o 4,7 roku delší u mužů a o 2,4 roku u žen, ve srovnání s těmi, kteří dosáhli maximálně jednoho bodu.

Podle doktora Quiana je tak zapotřebí další výzkum, který by ozřejmil, proč při stejné kvalitě spánku byla pravděpodobnost dožití u mužů dvojnásobná oproti ženám.

Studium spánku je důležité. Předchozí studie už prokázaly, že délka a kvalita spánku mají vliv na rozvoj srdečních onemocnění. Například spánková apnoe, což je porucha dýchání během spánku, může zvyšovat krevní tlak, vést k fibrilaci síní a srdečnímu záchvatu.

Lidé by si v dnešní uspěchané době měli uvědomit, že odpočinek je důležitou součástí jejich života. Kvalitní spánek jim ho prodlouží.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz