Domů     Medicína
Kvalitní spánek vám prodlouží život!
Zdroj: Pixabay

Věděli jste, že až 8 % všech úmrtí, a to z jakýchkoliv příčin, je spojováno se špatným spánkem? Nejnovější studie provedená pod hlavičkou American College od Cardiology potvrdila, že nepřerušovaný a dostatečně dlouhý spánek může prodloužit váš život….

Mezi roky 2013 a 2018 probíhala rozsáhlá studie spánkových návyků u 172 351 lidí, jejichž průměrný věk byl 50 let a 54 % z nich přestavovaly ženy. Za pět atributů dobrého spánku přitom výzkumníci označili:

délku spánku sedm až osm hodin v noci, výskyt problémů s usínáním či potíží se spánkem maximálně dvakrát týdně, nepoužívání léků na spaní a pocit odpočatosti po spánku alespoň pět dní v týdnu.

Každému faktoru mohl účastník výzkumu přiřadit buď nulu nebo jedničku, takže maximum pěti bodů značilo nejvyšší kvalitu spánku. Jde zároveň o jedno z omezení studie, protože hodnocení byla čistě na účastnících, nebyla nijak měřena či ověřována.

Výzkumníci ani neměli informace o tom, zda například účastníci nevyužívali nějakých pomůcek či léků s vlivem na spánek. V průběhu studie zemřelo 8 681 jedinců, 30 % z nich na kardiovaskulární onemocnění, 24 % na rakovinu a 46 % z jiných příčin.

Délka spánku není všechno!

Vědci při vyhodnocování dat vzali v úvahu i další faktory, které mohly zvýšit riziko úmrtí, například socioekonomické postavení, kouření a konzumaci alkoholu, zdravotní stav a jiné. Frank Qian, spoluautor studie a lékař interní medicíny na Beth Israel Deaconess, upozorňuje:

„Aby se projevily příznivé účinky kvalitního spánku, nestačí jen spát dostatek hodin, musíte mít klidný spánek a žádné problémy s usínáním nebo probouzením se během spánku.“.

Zdroj: Pixabay

V průběhu studie vědci zjistili, že ve srovnání s jedinci, kteří dosahovali mezi nula až jedním příznivým spánkovým faktorem, měli ti, kteří dosahovali pravidelně všech pěti bodů, o 30 % nižší pravděpodobnost úmrtí z jakéhokoliv důvodu, o 21 % nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, o 19 % nižší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu a o 40 % menší pravděpodobnost úmrtí z jiných příčin, například infekce či demence.

Lepší spánek, delší život

Doktor Quian k tomu říká: „Viděli jsme jasnou souvislost. Čím více prospěšných faktorů někdo měl z hlediska vyšší kvality spánku, tím u něj byla nižší pravděpodobnost úmrtí.“ U mužů a žen, kteří uvedli, že dosahuji všech pěti faktorů kvalitního spánku, byla naděje na dožití o 4,7 roku delší u mužů a o 2,4 roku u žen, ve srovnání s těmi, kteří dosáhli maximálně jednoho bodu.

Podle doktora Quiana je tak zapotřebí další výzkum, který by ozřejmil, proč při stejné kvalitě spánku byla pravděpodobnost dožití u mužů dvojnásobná oproti ženám.

Studium spánku je důležité. Předchozí studie už prokázaly, že délka a kvalita spánku mají vliv na rozvoj srdečních onemocnění. Například spánková apnoe, což je porucha dýchání během spánku, může zvyšovat krevní tlak, vést k fibrilaci síní a srdečnímu záchvatu.

Lidé by si v dnešní uspěchané době měli uvědomit, že odpočinek je důležitou součástí jejich života. Kvalitní spánek jim ho prodlouží.

Štítky:
Související články
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí úzkostmi a depresemi, spolu s psychologickou podporou, jim poskytlo úlevu od psychických potíží až na dva roky! Lysohlávkám se přezdívá „houbičky“, jedná se o stopkovýtrusné […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz