Domů     Objevy
Jak dokázat, zda žijeme v počítačové simulaci?
Zdroj: Pixabay

Žijeme v počítačové simulaci a je celý nekonečný vesmír jen obřím kvantovým počítačem? Vědci se už delší dobu zabývají těmito možnostmi a snaží se přijít na způsoby, jak tuto myšlenku dokázat nebo naopak vyloučit. Co je na tomto poli nového?.

Mnoho kosmologů věří, že náš vesmír může být součástí multivesmíru, kde sice mnoho různých vesmírů vedle sebe existuje, ale neprobíhá mezi nimi žádná interakce.

Protože právě v tom našem jsou podmínky vhodné pro vznik života, existuje také myšlenka, že je vlastně počítačovou simulací, u které někdo, možná pokročilý mimozemský druh, dolaďuje a zdokonaluje její vlastnosti.

Vesmír jako počítač?

Tato myšlenka není zdaleka nová. Někteří vědci už dříve navrhli matematickou podstatu vesmíru i to, že je vlastně gigantickým kvantovým počítačem.

A hypotéza o tom, že žijeme v simulaci, se objevila už v roce 2003. Tehdy britský fyzik Nick Bostrom naznačil, že určitá vyspělá civilizace je schopná dosáhnout bodu, kdy je jejich technologie natolik sofistikovaná, že simulace je k nerozeznání od reality a účastníci si nejsou vědomi toho, že se nenacházejí ve skutečném světě.

Jakýkoliv svět virtuální reality musí být přitom založen na zpracování informací, což znamená, že vše je nakonec digitalizováno nebo pixelováno na minimální velikost, kterou nelze dále dělit, tedy na bity, které jsou nejmenší jednotkou informace.

Pixelovaný svět

A náš svět je podle některých názorů rozhodně pixelovaný. Fyzikální zákony, které řídí vše ve vesmíru, se prý také podobají řádkům počítačového kódu, které by simulace potřebovala pro svůj program.

Navíc rovnice, čísla a geometrické vzory jsou přítomny všude, takže svět se zdá být zcela „matematický“. Další skutečností podporující simulační hypotézu je maximální rychlostní limit v našem vesmíru, což je rychlost světla.

Ve virtuální realitě by toto omezení odpovídalo limitu rychlosti procesoru. Přetížený procesor nemůže pracovat dostatečně rychle a podle obecné teorie relativity se také čas v blízkosti černé díry zpomaluje.

Někteří vědci to nepovažují za podobnost čistě náhodnou a mají v zásobě řadu dalších srovnání, která mluví ve prospěch myšlenky o simulovaném vesmíru.

Zkusíme najít bity!

Za předpokladu, že by jejich myšlenky byly pravdivé, jaký druh experimentů bychom mohli použít, abychom to dokázali? Simulovaný vesmír by podle zmíněných teorií obsahoval velké množství informačních bitů a jejich detekce by podpořila tuto hypotézu.

Britský informační fyzik Melvin M. Vopson z University of Porthsmouth předpokládá, že informace jsou pátou formou hmoty ve vesmíru a že informační bity mají velmi malou, ale přesto existující hmotnost. Tu je třeba najít a prokázat.

Proto navrhuje nový experiment, ve kterém chce specifickým procesem ověřit tuto možnost a detekovat váhu bitů. Existují však i jiné přístupy. Jeden například naznačuje, že simulace by se neobešla bez drobných výpočetních chyb, které by bylo třeba opravit.

Ty by se příležitostně objevovaly třeba jako malé „závady“ a změny v zákonech přírody a to vše je proto důležité sledovat. Hypotéza, že žijeme ve virtuální realitě, má příznivce i odpůrce a každý tábor přichází se svými argumenty.

Dá se tak tedy říct, že povaha naší reality je zatím jednou z největších záhad. Někteří odborníci ale zvedají varovně prst: nešťourejme se v tom, aby nás někdo jednoho dne jednoduše nevypnul!

Zdroj: Pixabay

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
Objevy Zajímavosti 15.1.2025
Jako Jekyll a Hyde se chovají některé materiály. Mezinárodní tým Hanuše Seinera z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistil, že v některých směrech je slitina niklu, manganu a galia schopna přenášet elastické vlny rychleji než ocel, v jiných směrech se však pulzy šíří pomaleji než ve vzduchu. Aby vědci popsali chování slitiny, museli ji rozklíčovat atom […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz