Domů     Objevy
V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač
Jan Zelenka 27.6.2024

V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a bylo v rámci nich spuštěno více než 8,7 milionů výpočetních úloh, a to z oblasti materiálových věd, biověd či inženýrství.

foto: IT4Innovations

Stál 270 milionů na 6 let

I přesto že Salomon dopočítal svou poslední úlohu 13. prosince 2021, do pomyslného křemíkového nebe odchází až nyní. „Vzhledem k výši pořizovacích nákladů, které činily 270 milionů Kč, bylo jeho vyřazení z majetku univerzity administrativně velmi náročné.

Určitě se nabízí otázka, zda nemohl být i nadále využíván. Odpověď je jednoduchá – superpočítače totiž stejně jako jakékoliv jiné IT technologie velice rychle zastarávají a jejich provoz se oproti novým již nevyplácí.

Navíc se u šest let starých zařízení ani nedá zajistit jejich servis a náhradní díly,“ uvádí Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

foto: IT4Innovations

Co bude se superpočítačem nyní?

Salomon byl prodán holandské firmě a s největší pravděpodobností bude z nějaké části repasován. Příjem pokryje přibližně náklady spojené s vyřazením superpočítače Salomon z provozu, odvoz a částečná likvidace.

Mezi tyto náklady patří například odpojení od chlazení, znalecký posudek pro určení odkupní ceny, likvidace disků obsahujících citlivá data, především výzkumné projekty uživatelů.

Velmi malá část superpočítače zůstává i nadále v IT4Innovations. Zejména se jedná o racky, které jsou využívány pro komplementární systémy či archivní úložiště. IT4Innovations totiž v nich provozuje menší komplementární systémy, které představují nastupující, netradiční nebo úzce specializované hardwarové architektury.

Díky komplementárním systémům jsou uživatelé schopni zkoušet hardwarově specifické programové modely, knihovny a nástroje pro vývoj aplikací. „S nadsázkou by se tedy dalo říci, že superpočítač Salomon bude české vědecké obci sloužit i nadále,“ dodává Vít Vondrák.

Související články
Medicína Objevy 20.1.2025
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za hojením ran, mají mnoho společného s procesy, které vedou k růstu a šíření rakovinných buněk. Tento objev otevírá nové možnosti pro léčbu nejen chronických ran, ale i rakoviny […]
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
Objevy Zajímavosti 15.1.2025
Jako Jekyll a Hyde se chovají některé materiály. Mezinárodní tým Hanuše Seinera z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistil, že v některých směrech je slitina niklu, manganu a galia schopna přenášet elastické vlny rychleji než ocel, v jiných směrech se však pulzy šíří pomaleji než ve vzduchu. Aby vědci popsali chování slitiny, museli ji rozklíčovat atom […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz