Domů     Objevy
V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač
Jan Zelenka 27.6.2024

V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a bylo v rámci nich spuštěno více než 8,7 milionů výpočetních úloh, a to z oblasti materiálových věd, biověd či inženýrství.

foto: IT4Innovations

Stál 270 milionů na 6 let

I přesto že Salomon dopočítal svou poslední úlohu 13. prosince 2021, do pomyslného křemíkového nebe odchází až nyní. „Vzhledem k výši pořizovacích nákladů, které činily 270 milionů Kč, bylo jeho vyřazení z majetku univerzity administrativně velmi náročné.

Určitě se nabízí otázka, zda nemohl být i nadále využíván. Odpověď je jednoduchá – superpočítače totiž stejně jako jakékoliv jiné IT technologie velice rychle zastarávají a jejich provoz se oproti novým již nevyplácí.

Navíc se u šest let starých zařízení ani nedá zajistit jejich servis a náhradní díly,“ uvádí Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

foto: IT4Innovations

Co bude se superpočítačem nyní?

Salomon byl prodán holandské firmě a s největší pravděpodobností bude z nějaké části repasován. Příjem pokryje přibližně náklady spojené s vyřazením superpočítače Salomon z provozu, odvoz a částečná likvidace.

Mezi tyto náklady patří například odpojení od chlazení, znalecký posudek pro určení odkupní ceny, likvidace disků obsahujících citlivá data, především výzkumné projekty uživatelů.

Velmi malá část superpočítače zůstává i nadále v IT4Innovations. Zejména se jedná o racky, které jsou využívány pro komplementární systémy či archivní úložiště. IT4Innovations totiž v nich provozuje menší komplementární systémy, které představují nastupující, netradiční nebo úzce specializované hardwarové architektury.

Díky komplementárním systémům jsou uživatelé schopni zkoušet hardwarově specifické programové modely, knihovny a nástroje pro vývoj aplikací. „S nadsázkou by se tedy dalo říci, že superpočítač Salomon bude české vědecké obci sloužit i nadále,“ dodává Vít Vondrák.

Související články
Když přijde řeč na kyslík, většina lidí si vybaví rostliny, fotosyntézu a sluneční světlo. Představa, že by tento životadárný prvek mohly vyrábět hroudy kovu 4 000 metrů pod hladinou oceánu, je proto nemyslitelná – alespoň donedávna byla. Jak ale nový objev naznačuje, o kyslíku a životě na Zemi toho možná víme méně, než jsme čekali. Oceánské […]
Evropská unie učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) […]
Co je hořké, to se nejí. Tento reflex v sobě máme hluboce zakořeněný. Asi třetina lidí však nevnímá určitý typ hořkosti. Můžou za to geny, které zásadně ovlivňují i další chutě. Jídlo přináší požitek, ale někdy také riziko. Proto nás příroda vybavila chuťovými a čichovými receptory, které mají za úkol včas odhalit jedovatou a zkaženou potravu. […]
Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications […]
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? Představte si, že uvidíte na dovolené v Maroku varování před hady. Jdete si tak křovinatou krajinou v podhůří Atlasu, když v tom sebou trhnete – zahlédli jste hada! Vzápětí se ale zasmějete – jednalo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz