Domů     Objevy
Jak dokázat, zda žijeme v počítačové simulaci?
Zdroj: Pixabay

Žijeme v počítačové simulaci a je celý nekonečný vesmír jen obřím kvantovým počítačem? Vědci se už delší dobu zabývají těmito možnostmi a snaží se přijít na způsoby, jak tuto myšlenku dokázat nebo naopak vyloučit. Co je na tomto poli nového?.

Mnoho kosmologů věří, že náš vesmír může být součástí multivesmíru, kde sice mnoho různých vesmírů vedle sebe existuje, ale neprobíhá mezi nimi žádná interakce.

Protože právě v tom našem jsou podmínky vhodné pro vznik života, existuje také myšlenka, že je vlastně počítačovou simulací, u které někdo, možná pokročilý mimozemský druh, dolaďuje a zdokonaluje její vlastnosti.

Vesmír jako počítač?

Tato myšlenka není zdaleka nová. Někteří vědci už dříve navrhli matematickou podstatu vesmíru i to, že je vlastně gigantickým kvantovým počítačem.

A hypotéza o tom, že žijeme v simulaci, se objevila už v roce 2003. Tehdy britský fyzik Nick Bostrom naznačil, že určitá vyspělá civilizace je schopná dosáhnout bodu, kdy je jejich technologie natolik sofistikovaná, že simulace je k nerozeznání od reality a účastníci si nejsou vědomi toho, že se nenacházejí ve skutečném světě.

Jakýkoliv svět virtuální reality musí být přitom založen na zpracování informací, což znamená, že vše je nakonec digitalizováno nebo pixelováno na minimální velikost, kterou nelze dále dělit, tedy na bity, které jsou nejmenší jednotkou informace.

Pixelovaný svět

A náš svět je podle některých názorů rozhodně pixelovaný. Fyzikální zákony, které řídí vše ve vesmíru, se prý také podobají řádkům počítačového kódu, které by simulace potřebovala pro svůj program.

Navíc rovnice, čísla a geometrické vzory jsou přítomny všude, takže svět se zdá být zcela „matematický“. Další skutečností podporující simulační hypotézu je maximální rychlostní limit v našem vesmíru, což je rychlost světla.

Ve virtuální realitě by toto omezení odpovídalo limitu rychlosti procesoru. Přetížený procesor nemůže pracovat dostatečně rychle a podle obecné teorie relativity se také čas v blízkosti černé díry zpomaluje.

Někteří vědci to nepovažují za podobnost čistě náhodnou a mají v zásobě řadu dalších srovnání, která mluví ve prospěch myšlenky o simulovaném vesmíru.

Zkusíme najít bity!

Za předpokladu, že by jejich myšlenky byly pravdivé, jaký druh experimentů bychom mohli použít, abychom to dokázali? Simulovaný vesmír by podle zmíněných teorií obsahoval velké množství informačních bitů a jejich detekce by podpořila tuto hypotézu.

Britský informační fyzik Melvin M. Vopson z University of Porthsmouth předpokládá, že informace jsou pátou formou hmoty ve vesmíru a že informační bity mají velmi malou, ale přesto existující hmotnost. Tu je třeba najít a prokázat.

Proto navrhuje nový experiment, ve kterém chce specifickým procesem ověřit tuto možnost a detekovat váhu bitů. Existují však i jiné přístupy. Jeden například naznačuje, že simulace by se neobešla bez drobných výpočetních chyb, které by bylo třeba opravit.

Ty by se příležitostně objevovaly třeba jako malé „závady“ a změny v zákonech přírody a to vše je proto důležité sledovat. Hypotéza, že žijeme ve virtuální realitě, má příznivce i odpůrce a každý tábor přichází se svými argumenty.

Dá se tak tedy říct, že povaha naší reality je zatím jednou z největších záhad. Někteří odborníci ale zvedají varovně prst: nešťourejme se v tom, aby nás někdo jednoho dne jednoduše nevypnul!

Zdroj: Pixabay

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz