Domů     Historie
Poznejte symbol hříchu a intelektu…
Zdroj: Wikimedia Commons/Jan Brueghel de Oude, Peter Paul Rubens

Byl jednou jeden strom, na něm zakázaný plod a v jeho blízkosti had – zlověstný hlas zpochybňující rozkaz boží. Netrvalo dlouho než dvojice obývající ráj podlehla. Jmenovali se Adam a Eva a svým činem na lidská bedra naložili balík starostí i radostí..

„Velice rozmnožím tvé strádání a tvou úzkost, v bolestech budeš rodit děti; budeš dychtit po svém muži, ale on bude nad tebou vládnout…“ zazní z úst rozezleného Hospodina. Evina touha po vševědoucnosti je v tu chvíli ta tam. Stejně tak poklidná oáza ráje.

Od nevinnosti ke sváru

Ačkoli Bible blíže nespecifikuje o jaký strom a ovoce se má jednat (údajně má jít o etrog či fík), lidská fantazie jablku přiřkne mnohdy vedlejší, avšak důležitou roli při formování dějin.

Nenápadné jablko se proto vyskytuje hned v řecké mytologii – kde dá vzniknout známému úsloví „jablko sváru“. To má podle legendy v zahradě Hesperidek utrhnout bohyně sváru Eris. Důvod? Obyčejná uražená ješitnosti.

Král Péleas ji totiž zapomněl pozvat na svatbu s mořskou bohyní Thetis. Sladký plod Eris následně vhodila mezi svatebčany s tím, že patří „té nejkrásnější“. Která z dam to však má být?

Ze širokého výběru nakonec vyšly hned tři bohyně – Héra, Athéna a Afrodita. O prvenství měl rozhodnout mladý pastýř Paris, který dal nakonec přednost Afroditě, jež mu měla obstarat lásku spartanské královny Heleny.

V té chvíli byl osud legendární Tróje zpečetěn, armáda Helenina manžela ji totiž proměnila v prach.

Sestřel a panuj!

Severská mytologie na šťavnatý plod nahlížela vstřícněji. Zlatá jablka zde byla strážena bohyní Idunn. Díky nim si tamní bohové udržovali mládí a sílu. Nesmrtelnost symbolizovala zlatá jablka rovněž v keltských bájích.

Opomenout nelze švýcarskou lidovou legendu o zázračném střelci Vilému Thellovi, jež s pomocí kuše sestřelil jablko z hlavy svého syna.

Učební pomůcka

Od té chvíle historie o jablcích mlčela. Alespoň do roku 1666, kdy se mladý a zvídavý muž rozhodl zabřednout do tajů fyziky. Jmenoval se Isaac Newton (1643–1727) a řečmi o tom, že není na světě co dalšího vybádat, se nehodlal nechat odradit.

Traduje se, že gravitaci objevil ve chvíli, kdy si na univerzitní zahradě četl, a na hlavu mu zničehonic spadlo jablko. Od této události měl být myšlenou na to, proč každá věc po vyhození spadne na zem, doslova posedlý.

Teprve dokumenty nalezené v archivu společnosti Royal Society uvedly vše na pravou míru. I když Newtona jablko skutečně inspirovalo, namísto na hlavu upadlo „pouze“ do trávy. Pověst jablka coby hybatele světových událostí byla v té chvíli definitivně stvrzena.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz