Domů     Historie
Poznejte symbol hříchu a intelektu…
Zdroj: Wikimedia Commons/Jan Brueghel de Oude, Peter Paul Rubens

Byl jednou jeden strom, na něm zakázaný plod a v jeho blízkosti had – zlověstný hlas zpochybňující rozkaz boží. Netrvalo dlouho než dvojice obývající ráj podlehla. Jmenovali se Adam a Eva a svým činem na lidská bedra naložili balík starostí i radostí..

„Velice rozmnožím tvé strádání a tvou úzkost, v bolestech budeš rodit děti; budeš dychtit po svém muži, ale on bude nad tebou vládnout…“ zazní z úst rozezleného Hospodina. Evina touha po vševědoucnosti je v tu chvíli ta tam. Stejně tak poklidná oáza ráje.

Od nevinnosti ke sváru

Ačkoli Bible blíže nespecifikuje o jaký strom a ovoce se má jednat (údajně má jít o etrog či fík), lidská fantazie jablku přiřkne mnohdy vedlejší, avšak důležitou roli při formování dějin.

Nenápadné jablko se proto vyskytuje hned v řecké mytologii – kde dá vzniknout známému úsloví „jablko sváru“. To má podle legendy v zahradě Hesperidek utrhnout bohyně sváru Eris. Důvod? Obyčejná uražená ješitnosti.

Král Péleas ji totiž zapomněl pozvat na svatbu s mořskou bohyní Thetis. Sladký plod Eris následně vhodila mezi svatebčany s tím, že patří „té nejkrásnější“. Která z dam to však má být?

Ze širokého výběru nakonec vyšly hned tři bohyně – Héra, Athéna a Afrodita. O prvenství měl rozhodnout mladý pastýř Paris, který dal nakonec přednost Afroditě, jež mu měla obstarat lásku spartanské královny Heleny.

V té chvíli byl osud legendární Tróje zpečetěn, armáda Helenina manžela ji totiž proměnila v prach.

Sestřel a panuj!

Severská mytologie na šťavnatý plod nahlížela vstřícněji. Zlatá jablka zde byla strážena bohyní Idunn. Díky nim si tamní bohové udržovali mládí a sílu. Nesmrtelnost symbolizovala zlatá jablka rovněž v keltských bájích.

Opomenout nelze švýcarskou lidovou legendu o zázračném střelci Vilému Thellovi, jež s pomocí kuše sestřelil jablko z hlavy svého syna.

Učební pomůcka

Od té chvíle historie o jablcích mlčela. Alespoň do roku 1666, kdy se mladý a zvídavý muž rozhodl zabřednout do tajů fyziky. Jmenoval se Isaac Newton (1643–1727) a řečmi o tom, že není na světě co dalšího vybádat, se nehodlal nechat odradit.

Traduje se, že gravitaci objevil ve chvíli, kdy si na univerzitní zahradě četl, a na hlavu mu zničehonic spadlo jablko. Od této události měl být myšlenou na to, proč každá věc po vyhození spadne na zem, doslova posedlý.

Teprve dokumenty nalezené v archivu společnosti Royal Society uvedly vše na pravou míru. I když Newtona jablko skutečně inspirovalo, namísto na hlavu upadlo „pouze“ do trávy. Pověst jablka coby hybatele světových událostí byla v té chvíli definitivně stvrzena.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz