Domů     Vesmír
Vražedná minulost planety Jupiter
Martin Janda 25.2.2023

Dnes je Jupiter hodný strejda, který svou gravitací do značné míry chrání vnitřek Sluneční soustavy před kometami a planetkami. Kdoví, možná tím chce odčinit strašný čin, kterého se kdysi dávno dopustil. Jupiterova minulost se totiž zdá být dosti temná….

Naše Sluneční soustava nevypadala vždy jako v současnosti. Pořadí planet od Slunce mohlo být jiné, stejně tak jako jejich vzdálenost a počet. Místa však bylo málo, protoplanetárního materiálu množství omezené, gravitační vlivy silné, a tak docházelo k dramatickým událostem. Jednu z nich bychom dnes mohli nazvat planetární sestrovraždou.

Mezinárodní tým astronomů došel k závěru, že v raných fázích své existence Jupiter spolkl jinou planetu. A ne ledajakou, nešťastné těleso, které navždy zmizelo v Jupiterových útrobách, bylo desetkrát větší než Země.

Podle vědců z Curyšské a Bernské univerzity může právě taková hostina být příčinou narušeného a zředěného jádra Jupiteru.

O tom, že jádro Jupiteru je poněkud zvláštní, víme díky práci sondy Juno. Ta zkoumá největší planetu Sluneční soustavy od roku 2016. Ta nejen že posílá na Zemi úchvatné fotografie, ale přináší i řadu cenných a dříve netušených informací.

Dřívější měření naznačovala, že jádro Jupiteru je tvořeno ledem a různými horninami, odvážnější hypotézy hovořily o tom, že se v něm nachází pod obrovským tlakem vzniklý diamant. Nyní se ukazuje, že v jádře jsou přítomny i nejlehčí prvky vodík a helium. Navíc mezi jádrem a dalšími vrstvami neexistuje jasná hranice.

Tento zvláštní stav má podle badatelů, kteří nový výzkum provedli, původ v kataklyzmatické události, která se odehrála před miliardami let. Simulace naznačily, že rychle rostoucí plynný obr narušil dráhy jiných protoplanet a se čtyřicetiprocentní pravděpodobností jednu z nich pohltil.

Trojrozměrné modely navíc prokázaly, že srážka s protoplanetou by Jupiterovo jádro proměnila právě do podoby, jakou má nyní.

Jupiter totiž ve svých dětských letech měl jádro kompaktní, jak se na správnou planetu sluší. Jenže kolize s jiným tělesem jádro roztříštila a zanechala v něm stopu v podobě lehkých prvků. Jupiter toto své dávné tajemství dlouho skrýval a až nyní vychází na povrch.

Sonda Juno, která bude v provozu přinejmenším do roku 2025, má ve svém programu další výzkum Jupiterova jádra a mohla by do dávných událostí vnést ještě víc světla.

Související články
Vesmír Zajímavosti 18.1.2025
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orbitu. Vojenský satelit byl do kosmu vynesen 14. ledna a od té doby bez problémů komunikuje. Je určen ke snímkování Země, na palubě má kameru s vysokým […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
Vesmír Zajímavosti 11.1.2025
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl. Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise […]
V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami? Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním […]
Vesmír 4.1.2025
Diskuse pod internetovými články nebo na sociálních sítích bývají leckdy výživné. A nemusí jít jen o politiku. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát. „Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na naše děti musíme sbírat plastová víčka!“ Kosmický výzkum […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz