Domů     Vesmír
Vražedná minulost planety Jupiter
Martin Janda 25.2.2023

Dnes je Jupiter hodný strejda, který svou gravitací do značné míry chrání vnitřek Sluneční soustavy před kometami a planetkami. Kdoví, možná tím chce odčinit strašný čin, kterého se kdysi dávno dopustil. Jupiterova minulost se totiž zdá být dosti temná….

Naše Sluneční soustava nevypadala vždy jako v současnosti. Pořadí planet od Slunce mohlo být jiné, stejně tak jako jejich vzdálenost a počet. Místa však bylo málo, protoplanetárního materiálu množství omezené, gravitační vlivy silné, a tak docházelo k dramatickým událostem. Jednu z nich bychom dnes mohli nazvat planetární sestrovraždou.

Mezinárodní tým astronomů došel k závěru, že v raných fázích své existence Jupiter spolkl jinou planetu. A ne ledajakou, nešťastné těleso, které navždy zmizelo v Jupiterových útrobách, bylo desetkrát větší než Země.

Podle vědců z Curyšské a Bernské univerzity může právě taková hostina být příčinou narušeného a zředěného jádra Jupiteru.

O tom, že jádro Jupiteru je poněkud zvláštní, víme díky práci sondy Juno. Ta zkoumá největší planetu Sluneční soustavy od roku 2016. Ta nejen že posílá na Zemi úchvatné fotografie, ale přináší i řadu cenných a dříve netušených informací.

Dřívější měření naznačovala, že jádro Jupiteru je tvořeno ledem a různými horninami, odvážnější hypotézy hovořily o tom, že se v něm nachází pod obrovským tlakem vzniklý diamant. Nyní se ukazuje, že v jádře jsou přítomny i nejlehčí prvky vodík a helium. Navíc mezi jádrem a dalšími vrstvami neexistuje jasná hranice.

Tento zvláštní stav má podle badatelů, kteří nový výzkum provedli, původ v kataklyzmatické události, která se odehrála před miliardami let. Simulace naznačily, že rychle rostoucí plynný obr narušil dráhy jiných protoplanet a se čtyřicetiprocentní pravděpodobností jednu z nich pohltil.

Trojrozměrné modely navíc prokázaly, že srážka s protoplanetou by Jupiterovo jádro proměnila právě do podoby, jakou má nyní.

Jupiter totiž ve svých dětských letech měl jádro kompaktní, jak se na správnou planetu sluší. Jenže kolize s jiným tělesem jádro roztříštila a zanechala v něm stopu v podobě lehkých prvků. Jupiter toto své dávné tajemství dlouho skrýval a až nyní vychází na povrch.

Sonda Juno, která bude v provozu přinejmenším do roku 2025, má ve svém programu další výzkum Jupiterova jádra a mohla by do dávných událostí vnést ještě víc světla.

Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz