Dnes je Jupiter hodný strejda, který svou gravitací do značné míry chrání vnitřek Sluneční soustavy před kometami a planetkami. Kdoví, možná tím chce odčinit strašný čin, kterého se kdysi dávno dopustil. Jupiterova minulost se totiž zdá být dosti temná….
Naše Sluneční soustava nevypadala vždy jako v současnosti. Pořadí planet od Slunce mohlo být jiné, stejně tak jako jejich vzdálenost a počet. Místa však bylo málo, protoplanetárního materiálu množství omezené, gravitační vlivy silné, a tak docházelo k dramatickým událostem. Jednu z nich bychom dnes mohli nazvat planetární sestrovraždou.
Mezinárodní tým astronomů došel k závěru, že v raných fázích své existence Jupiter spolkl jinou planetu. A ne ledajakou, nešťastné těleso, které navždy zmizelo v Jupiterových útrobách, bylo desetkrát větší než Země.
Podle vědců z Curyšské a Bernské univerzity může právě taková hostina být příčinou narušeného a zředěného jádra Jupiteru.
O tom, že jádro Jupiteru je poněkud zvláštní, víme díky práci sondy Juno. Ta zkoumá největší planetu Sluneční soustavy od roku 2016. Ta nejen že posílá na Zemi úchvatné fotografie, ale přináší i řadu cenných a dříve netušených informací.
Dřívější měření naznačovala, že jádro Jupiteru je tvořeno ledem a různými horninami, odvážnější hypotézy hovořily o tom, že se v něm nachází pod obrovským tlakem vzniklý diamant. Nyní se ukazuje, že v jádře jsou přítomny i nejlehčí prvky vodík a helium. Navíc mezi jádrem a dalšími vrstvami neexistuje jasná hranice.
Tento zvláštní stav má podle badatelů, kteří nový výzkum provedli, původ v kataklyzmatické události, která se odehrála před miliardami let. Simulace naznačily, že rychle rostoucí plynný obr narušil dráhy jiných protoplanet a se čtyřicetiprocentní pravděpodobností jednu z nich pohltil.
Trojrozměrné modely navíc prokázaly, že srážka s protoplanetou by Jupiterovo jádro proměnila právě do podoby, jakou má nyní.
Jupiter totiž ve svých dětských letech měl jádro kompaktní, jak se na správnou planetu sluší. Jenže kolize s jiným tělesem jádro roztříštila a zanechala v něm stopu v podobě lehkých prvků. Jupiter toto své dávné tajemství dlouho skrýval a až nyní vychází na povrch.
Sonda Juno, která bude v provozu přinejmenším do roku 2025, má ve svém programu další výzkum Jupiterova jádra a mohla by do dávných událostí vnést ještě víc světla.