Domů     Objevy
Kolik citronů rozsvítí LED diodku? Oslavte Mezinárodní den baterií domácími pokusy
Jan Zelenka 17.2.2023
Foto: Wikipedia/Zátonyi Sándor

Baterie a akumulátory jsou dnes nepostradatelnými pomocníky v našich životech. Jejich prospěšnou službu lidstvu připomíná mimo jiné i Mezinárodní den baterií, který každoročně připadá na zítra, 18. února.

Oslavte s „baterkami“ jejich den stylově a zkuste si doma vyrobit vlastní baterii, konkrétně galvanický článek. .

Stačí vám k tomu citron nebo brambora a pár kovových předmětů. A jestlipak si tipnete, kolik citronů museli vědci zapojit, aby z nich získali rekordní napětí 2 307 V?

Citrusová šťáva nebo kokosová voda jsou skvělý přírodní elektrolyt

Takzvaný galvanický článek, jímž byla i ona slavná žabí stehýnka, funguje na principu přeměny chemické energie. Děje se tak pomocí dvou elektrod a vodivého roztoku, tedy elektrolytu. „Elektrolytem přitom mohou být i úplně obyčejné tekutiny – třeba šťáva v ovoci, zelenině či bramborách a také kokosová voda.

Ta je dokonce jedním z nejlepších přírodních elektrolytů,“ říká Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

foto: Shutterstock

Jak na „ovocnou baterii“?

Právě ovoce, ideálně citrusové, a rovněž brambory jsou jedněmi z nejčastějších „ingrediencí“ pokusných domácích baterií

Stačí rozkrojit třeba citron nebo pomeranč, do naříznuté dužniny zastrčit předměty z mědi a niklu nebo mědi a železa tak, aby se nedotýkaly. Napětí mezi nimi změříte voltmetrem, případně můžete zkusit připojit červenou LED diodku a uvidíte, jestli se rozsvítí.

„Z kovových předmětů se dobře hodí měděný drátek, hliníkový příbor nebo železný hřebík. Použít je možné i desetikorunu, která má měděný povrch, a pětikorunu s povrchem niklovým. Kovové předměty je potřeba pěkně očistit a odmastit například lihem.

Podle toho, jaké kovy použijete, poroste napětí. Kombinace zinku a mědi vydá více než měď s železem. Napětí pak lze zvyšovat sériovým spojením jednotlivých ovocných baterií,“ popisuje Radim Tlapák.

Foto: Wikipedia/ChristianSW

Rekordní napětí ze skoro 3 tisíc citronů

A kolik je asi tak možné z těchto ovocných baterií vymáčknout elektřiny? V říjnu 2021 činil rekord co do napětí vygenerovaného z ovocné baterie 2 307,8 voltu, což odpovídá napětí ze zhruba 1 538 AA baterií.

Tento rekord pokořili vědci z britské organizace The Royal Society of Chemistry a použili při tom 2 923 citronů zapojených do série.

Vlastních rekordů se pak dočkaly i baterie vyrobené z brambor. V říjnu 2020 se v Dánsku podařilo z brambor „vymáčknout“ napětí 1 950 voltů a v prosinci 2022 pak další rekord, tentokrát v elektrickém výkonu, přidali Američané. Ti z celkem 8,5 tisíce brambor dosáhli napětí 11,43 wattu.

reklama
Související články
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím. Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický […]
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé. Vědci po celém světě se proto již nějakou dobu snaží přijít na to, jak učinit výrobu pavoučího hedvábí rentabilní. Čínští vědci na to […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane? Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz