Domů     Objevy
Kolik citronů rozsvítí LED diodku? Oslavte Mezinárodní den baterií domácími pokusy
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 17.2.2023
Foto: Wikipedia/Zátonyi Sándor

Baterie a akumulátory jsou dnes nepostradatelnými pomocníky v našich životech. Jejich prospěšnou službu lidstvu připomíná mimo jiné i Mezinárodní den baterií, který každoročně připadá na zítra, 18. února.

Oslavte s „baterkami“ jejich den stylově a zkuste si doma vyrobit vlastní baterii, konkrétně galvanický článek. .

Stačí vám k tomu citron nebo brambora a pár kovových předmětů. A jestlipak si tipnete, kolik citronů museli vědci zapojit, aby z nich získali rekordní napětí 2 307 V?

Citrusová šťáva nebo kokosová voda jsou skvělý přírodní elektrolyt

Takzvaný galvanický článek, jímž byla i ona slavná žabí stehýnka, funguje na principu přeměny chemické energie. Děje se tak pomocí dvou elektrod a vodivého roztoku, tedy elektrolytu. „Elektrolytem přitom mohou být i úplně obyčejné tekutiny – třeba šťáva v ovoci, zelenině či bramborách a také kokosová voda.

reklama

Ta je dokonce jedním z nejlepších přírodních elektrolytů,“ říká Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

foto: Shutterstock

Jak na „ovocnou baterii“?

Právě ovoce, ideálně citrusové, a rovněž brambory jsou jedněmi z nejčastějších „ingrediencí“ pokusných domácích baterií

reklama

Stačí rozkrojit třeba citron nebo pomeranč, do naříznuté dužniny zastrčit předměty z mědi a niklu nebo mědi a železa tak, aby se nedotýkaly. Napětí mezi nimi změříte voltmetrem, případně můžete zkusit připojit červenou LED diodku a uvidíte, jestli se rozsvítí.

„Z kovových předmětů se dobře hodí měděný drátek, hliníkový příbor nebo železný hřebík. Použít je možné i desetikorunu, která má měděný povrch, a pětikorunu s povrchem niklovým. Kovové předměty je potřeba pěkně očistit a odmastit například lihem.

Podle toho, jaké kovy použijete, poroste napětí. Kombinace zinku a mědi vydá více než měď s železem. Napětí pak lze zvyšovat sériovým spojením jednotlivých ovocných baterií,“ popisuje Radim Tlapák.

Foto: Wikipedia/ChristianSW

Rekordní napětí ze skoro 3 tisíc citronů

A kolik je asi tak možné z těchto ovocných baterií vymáčknout elektřiny? V říjnu 2021 činil rekord co do napětí vygenerovaného z ovocné baterie 2 307,8 voltu, což odpovídá napětí ze zhruba 1 538 AA baterií.

reklama

Tento rekord pokořili vědci z britské organizace The Royal Society of Chemistry a použili při tom 2 923 citronů zapojených do série.

Vlastních rekordů se pak dočkaly i baterie vyrobené z brambor. V říjnu 2020 se v Dánsku podařilo z brambor „vymáčknout“ napětí 1 950 voltů a v prosinci 2022 pak další rekord, tentokrát v elektrickém výkonu, přidali Američané. Ti z celkem 8,5 tisíce brambor dosáhli napětí 11,43 wattu.

reklama
Související články
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
Záhadné okolnosti vzniku velmi mladé hvězdy poblíž masivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy objasnil mezinárodní tým pod vedením Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíně nad Rýnem. Členem týmu byl i Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Spektrální charakteristiky naznačují, že X3a je nejmladší a zároveň nejtěžší hvězdou, kterou se dosud podařilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz