Domů     Medicína
Káva s mlékem? Dopřejte si ji bez výčitek!
Káva s mlékem
Zdroj: Wiki Commons

Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje?.

Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. l.), si všimli, že se projevuje čtyřmi základními příznaky, kterými jsou zčervenání, otok, zteplání a bolest.

Následovány jsou poruchou funkcí. Pokud dojde k poškození tkáně, má zánět opravný neboli reparativní charakter. V případě napadení organismu patogeny se rozjíždí obranný zánět, při kterém dojde vedle aktivace bílých krvinek i k tvorbě protilátek proti virům či bakteriím.

Oxidační stres zdrojem zánětů

Na tvorbě zánětů v těle se podílejí i volné radikály. Jde o reaktivní formy kyslíku a dusíku, které obsahují jeden nebo více nepárových elektronů ve valenční slupce, proto ochotně reagují s mastnými kyselinami, lipidy, aminokyselinami, DNA, proteiny, enzymy a dalšími součástmi živé hmoty.

Volné radikály eliminují antioxidanty, látky volně se vyskytující v přírodě. Patří mezi ně i polyfenoly, které se nacházejí v rostlinách, ovoci i zelenině, čaji, kávě, červeném víně a pivu. Využívají se i v potravinářském průmyslu ke zpomalení oxidace, která má za následek zhoršování kvality potravin.

Zdroj: Pixabay

Pokud v těle převládají volné radikály nad antioxidanty, vzniká oxidační stres, který je příčinou mnoha nemocí, například diabetu, lupu či revmatické artritidy. Proto by měli lidé ve stravě přijímat co nejvíce antioxidantů, které působí preventivně proti vzniku zánětů a nemocí.

Ovšem i přes vysoký obsah polyfenolů ve stravě se jich do těla nemusí vstřebat dostatečné množství. V nejnovější studii se proto vědci z Univerzity v Kodani zaměřili na kombinaci polyfenolů s proteiny.

Profesorka Marianne Nissen Lund z Katedry potravinářství, která studii vedla, vysvětluje, co je k tomu vedlo: „Zapouzdření polyfenolů do proteinových struktur by mělo zlepšit jejich vstřebávání v těle.“.

Polyfenoly a bílkoviny

Zároveň přitom zjistili, že při reakci s aminokyselinami, základními stavebními kameny bílkovin, se zvyšuje inhibiční účinek polyfenolů na zánět v imunitních buňkách, tedy že jej potlačují. Aby prokázali protizánětlivý účinek kombinace polyfenolů s proteiny, aplikovali vědci na imunitní buňky umělý zánět.

Některé buňky dostaly různě velkou dávku polyfenolů, které reagovaly s aminokyselinou, jiné pouze polyfenoly ve stejných dávkách. Kontrolní skupina nedostala nic.

Imunitní buňky ošetřené kombinací polyfenolů a aminokyselin byly dvakrát účinnější v boji proti zánětu než buňky, do kterých byly přidány pouze polyfenoly. Předchozí stude přitom prokázaly, že se polyfenoly vážou na bílkoviny v masných výrobcích, mléce a pivu.

Skvělým příkladem jejich kombinace je například káva s mlékem, protože kávová zrna jsou naplněna polyfenoly, zatímco mléko je bohaté na bílkoviny.

Káva s mlékem a maso se zeleninou

Marianne Nissen Lund k tomu říká: „K reakci mezi polyfenoly a proteiny dochází tak rychle, že bylo obtížné se jí vyhnout v kterékoli z potravin, které jsme studovali, včetně kávy s mlékem.“ K podobným reakcím dochází při kombinaci masa se zeleninou nebo u smoothie, zkrátka u potravin, které kombinují potraviny bohaté na polyfenoly s těmi obsahujícími živočišné bílkoviny, jako je maso, mléko či jogurt.

Zapouzdření polyfenolů do proteinových struktur by podle Nissen Lund mělo vést nejen ke zlepšení jejich vstřebávání v těle, ale i ke zvýšení jejich protizánětlivých účinků. To je však předmětem dalšího zkoumání.

Štítky:
Související články
Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy. Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s […]
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění. Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University […]
Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života. Ovulační cyklus u žen byl objeven […]
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz